ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו מגיע היום (ד') לאחת הפגישות היותר חשובות שלו בשנים האחרונות עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

נתניהו נוחת לפנות בוקר במוסקבה עם כמה כאבי ראש: היועמ״ש שאמור לפרסם מחר את המלצותיו בתיקי ראש הממשלה, דבר שגרם לקיצור הנסיעה ביום אחד, קמפיין בחירות שסופג ביקורת קשה בעקבות סרטון מעורר מחלוקת, אבל בעיקר בגלל האתגר הביטחוני.

נתניהו ינסה לשכנע את פוטין בפגישה שצפויה להיארך כשלוש שעות בנחיצות פעילות ישראל במזרח התיכון. זו כבר לא עוד פגישה על ההתבססות האיראנית בסוריה, זו פגישת 'יחסנו לאן' עם הרוסים וראש הממשלה ידרוש מפוטין להכיר בקווים האדומים של ישראל.

רה"מ בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה. ארכיון. צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

לנשיא הרוסי אינטרס משותף עם ישראל – הרחקת האיראנים מסוריה. משימה לא פשוטה, אולם צריך לומר כי לפוטין יכולת משמעותית לסייע להצלחת המשימה. נתניהו מביא עמו תותחים כבדים ובראשם ראש אמ״ן, האלוף תמיר היימן, שיפרוס בפני מקביליו את תמונת המודיעין המדוייקת.

בסוף הפגישה ירצה נתניהו לצאת עם שני הישגים: החזרת חופש הפעולה שצה״ל נהנה ממנו לפני תקרית הפלת המטוס הרוסי, והרחקת מערכות ההגנה ה s300 מידי אסד. תחילה יבקש ראש הממשלה לדחות את ההעברה, ובהמשך אולי אף יצליח לשכנע את פוטין לקפל את המערכות ולהוציא אותן מסוריה.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון