התקשורת הפלסטינית מדווח כי בישיבת הסיכום של המועצה המרכזית של אש"ף, שהתקיימה ברמאללה ביומיים האחרונים בנוכחות היו"ר אבו מאזן, התקבלה ההחלטה לחדש את הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל ולהתנתק ממערכת התלות הכלכלית בישראל, המעוגנת בהסכם פריז. כמו כן, המועצה המרכזית הפלסטינית קראה לוועד הפועל של אש"ף להשעות את ההכרה בישראל ולסרב להכיר ביהדותה, עד שתכיר בפלסטין בקווי 67', כלשונם, תבטל את ההחלטה על סיפוח ירושלים ותעצור את הבנייה ביהודה ושומרון.

אבו מאזן מגיע למועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה. צילום: רויטרס
אבו מאזן מגיע למועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה. צילום: רויטרס

"הוקפאה ההכרה בישראל ותקופת המעבר שסוכם עליה בהסכמי אוסלו, קהיר וושינגטון וכל ההתחייבויות שבהסכמים אלו – אינן עוד בתוקף", נמסר מהמועצה. עוד הוחלט כי הפלסטינים ינתקו יחסים דיפלומטיים עם המדינות שיכירו בירושלים כבירת ישראל במסגרת אותה השעייה.

בנוסף, דווח ברשתות הפלסטיניות כי המועצה המרכזית של אש"ף, המייצגת את המועצה הלאומית הפלסטינית, הדגישה כי היא תומכת במאבק נגד הכיבוש הישראלי על כל צורותיו. המועצה גינתה את "משטר האפרטהייד הישראלי" שישראל מנסה לעגן כחלופה להקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית, והודיעה כי היא דוחה כל רעיון או רעיון לפתרונות ביניים, כמו גם את הסירוב להכיר בישראל כמדינה יהודית. "זוהי זכותו של עמנו להתנגד בכל האמצעים נגד הכיבוש, ונמשיך בקידום ההתנגדות העממית בדרכי שלום", נכתב בהודעה המסכמת של הכינוס.

כינוס המועצה המרכזית של אשף. רויטרס
כינוס המועצה המרכזית של אש"ף, 14 בינואר. צילום: רויטרס

 

המועצה קראה לקהילה הבינלאומית לשאת באחריותה על בסיס החלטות האו"ם הרלוונטיות לסיום הכיבוש ולאפשר למדינת פלסטין להשיג את עצמאותה ולממש את מלוא ריבונותה על שטחה. כולל הבירה, מזרח ירושלים, בגבולות 4 ביוני 1967. יש לציין כי רוב ההחלטות הקשות שהתקבלו צריכות לעבור עוד הליך של אישור הוועד הפועל של אש"ף, שהוא .

אבו מאזן אתמול: "ירושלים היא הבירה הנצחית שלנו"

החלטות המועצה מגיעות יממה לאחר נאומו המסית של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן (מחמוד עבאס), העומד בראש אש"ף במהלך ישיבת המועצה יום קודם, שהתכנסה בעקבות ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל ותקף את הנשיא טראמפ, את ישראל וגם את האירופאים. "רצו להביא את היהודים מאירופה לכאן כדי לשמור על האינטרסים של האירופים באזור. הם ביקשו מהולנד, שהיה לה הצי הגדול בעולם, להעביר את היהודים". אבו מאזן אמר בהקשר של הצהרת בלפור כי "ישראל היא פרויקט קולוניאליסטי שאין לו קשר ליהודים".

אבו מאזן במהלך נאומו במוקטעה. צילום: פלאש 90
אבו מאזן במהלך נאומו במוקטעה. צילום: פלאש 90

 

על הנשיא טראמפ, שהודיע שבכוונתו לקצץ את הסיוע לפלסטינים, אמר: "ראיתי ציוץ בטוויטר, 'לא נביא כסף לפלסטינים כי הם מסרבים למו"מ, יח'רב ביתכּ. איפה הצעת לי את זה? בטלפון? בטלוויזיה?". אבו מאזן המשיך: "לא נקבל את העסקאות שתציג לנו ארה"ב, וגם לא את התיווך שלה אחרי הפשע שביצעה נגד ירושלים. לא נסכים להיות רשות ללא סמכויות".

יו"ר הרש"פ התייחס לסוגיית ירושלים: "נכון שבירושלים אין את הכּעבה, אך היא כיוון התפילה הראשון והמקום השלישי הקדוש למוסלמים. ירושלים היא הבירה הנצחית שלנו – יהיה מה שיהיה. לכן אנו נפגשים כאן – להגן על ירושלים. אנחנו נמצאים במצב רגיש. על מה נתפשר אחר כך? על המדינה? על אבו דיס כבירה? סיימנו. אנחנו נשארים כאן. לא נשוב על השגיאות של העבר של 48' ו-67'. ירושלים ואל-אקצא שעליה דיבר מוחמד היא אחד המקומות הקדושים אחרי מכה ומדינה".

אבו מאזן ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ בפגישתם בבית לחם. צילום: רויטרס
"יח'רב ביתכּ". אבו מאזן ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ בפגישתם בבית לחם. צילום: רויטרס

 

"ירושלים הוסרה מהשולחן בציוץ טוויטר מצד האדון טראמפ", המשיך אבו מאזן. "למרות הכול אנחנו נשארים כאן. לא נלך מהכפרים שלנו. זוהי ארצנו. אנו לא מקבלים הוראות מאף אחד. אנו דבקים בעמנו, באדמתנו. אנחנו אומרים לטראמפ: לא נקבל את התוכנית שלו. עסקת המאה הפכה לסטירת המאה. דייוויד פרידמן, השגריר האמריקני כיום בתל אביב, אומר שאין כיבוש. שישראל בונה באדמתה. הוא ביקש ממחלקת המדינה שלא תשתמש במילה 'כיבוש'. ביקשו ממני לקבל אותו. אמרתי להם: 'אותו? לא. לא אקבל אותו, לא כאן, לא בעמאן ולא בוושינגטון'".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20