שוטרים ספרדים מחוץ לקאמפ נואו, לפני זמן קצר. צילום: רויטרס
שוטרים ספרדים מחוץ לקאמפ נואו, לפני זמן קצר. צילום: רויטרס
טועה מי שחושב כי הקריסה של ברצלונה החלה עם עזיבתו של ניימאר. אי אפשר להתעלם מהעובדה שניימאר שחקן גדול, מהטופ העולמי, אבל במקביל אי אפשר לשכוח מהעובדה שעם ניימאר, ברצלונה איבדה בשנתיים האחרונות את ליגת האלופות ובעונה האחרונה איבדה את האליפות. הנפילה של ברצלונה באה בשלבים, רבים התעלמו מהמציאות והתלהבו מהטריו: מסי, סוארס וניימאר. שלישייה קטלנית, הכי קטלנית שיש בכדורגל העולמי, אבל ההצלחה של ברצלונה והפיכתה לקבוצה הכי טובה בעולם עם עוצמות בלתי רגילות היו עוד לפני הגעתם של ניימאר וסוארס, מקבלי ההחלטות במועדון הקטלני לא ידעו לקרוא את המציאות העתידית כמו בריאל מדריד ופה טמון ההסבר לכישלון ולהתרסקות של מועדון הפאר.
הפיחות הגדול בברצלונה החל מאז עזיבתו של צ׳אבי. אומנם נשארו הניצוצות הגדולים מהימים הגדולים שהיו לקבוצה עם צ׳אבי, אבל למרות שהביאו מחליפים כמו ראקיטיץ׳ הקרואטי וארדאן טוראן התורכי, זה לא היה המשחק האולטימטיבי של ברצלונה מתקופת הטיקי טאקה עם פפ גווארדיולה. למרות הזכייה בתארים עם לואיס אנריקה, היתה ירידה ניכרת בכושרם של שחקני המפתח והמשחק של הקבוצה כבר לא היה כזה מבריק עם שליטה משמעותית בהחזקת הכדור. אינייסטה התבגר וכבר לא בכושר שמתאים לטופ באירופה, תחלופת המאמנים הגדולה מאז עזיבת פפ, גרמה למועדון להזניח את בניית קבוצת העתיד של ברצלונה, דבר שריאל מדריד היריבה הכי שנואה שלה עשתה בצורה מעוררת התפעלות וסידרה לעצמה סגל מהטופ העולמי לשנים הבאות. בברצלונה לא הצליחו למצוא מחליף ראוי לצ׳אבי, לא הצליחו למצוא שחקן ברמתו של אינייסטה ועכשיו עוד לא יצאו מההלם שניימאר עזב.
ברצלונה לא התאוששה מההלם: ניימאר. צילום: רויטרס
ברצלונה לא התאוששה מההלם: ניימאר. צילום: רויטרס
את הסטירה הכואבת המועדון הענק הזה חטף בשני משחקי הסופר קלאסיקו האחרונים בשבוע שעבר שהדגישו לעולם כולו את הקריסה של הקבוצה הגדולה בעולם. שני המשחקים האלה הבהירו עד כמה ברצלונה בפיגור גדול אחרי ריאל מדריד בהכנת אלטרנטיבה לכוכבי העל שלה. ריאל מדריד תוך שנתיים הצליחה לבנות סגל לעשור הבא בלי חשש אפילו שרונאלדו יעזוב את הקבוצה. ברצלונה היתה זקוקה לשחקני רכש טובים גם אם ניימאר היה נשאר, עכשיו ברצלונה חייבת 2-3 שחקנים מהדרג הגבוה מאוד באירופה, ולפחות אחד מהם צריך להיות שחקן מהטופ העולמי.
ברצלונה נמצאת בפיגור. היא כשלה במציאת מחליף לצ׳אבי וכעת היא זקוקה למחליף עבור אינייסטה וניימאר, שני שחקנים שבעולם כולו קשה למצוא להם מחליפים ראויים. נכון להיום, רק קוטיניו יכול אולי להיות הצלע השלישית עם מסי וסוארס. קוטיניו לא באותו תפקיד של ניימאר, אבל הוא יכול למלא את המשבצת הריקה שנותרה עם עזיבת צ׳אבי. ברצלונה רודפת גם אחרי דמבלה הצרפתי מדורטמונד ודיבאלה הארגנטינאי מיובנטוס, שניהם לא ברמה של ניימאר. לא מתקרבים ליכולות שלו. ובכל זאת, השילוב של קוטיניו, דמבלה ואולי גם דיבאלה, יכול להחזיר לברצלונה את האיזון, הברק, הביטחון והיכולת לשוב ולשחק את הטיקי טאקה המפורסם.
בגלל המחסור בעולם בשחקנים ברמה של ניימאר, ברצלונה הולכת על הסגנון המשולב במטרה להביא תחליף לניימאר. אם המועדון היה יודע להתנהל מקצועית ומכין אלטרנטיבה במועד לצ׳אבי ואינייסטה הפגיעה המקצועית בעזיבת ניימאר היתה קטנה יותר. הגדולה של בוסקטס בקישור האחורי, ושל הבלמים פיקה ומסצ׳ראנו, היתה כאשר היתה לברצלונה את השליטה בקישור. צ׳אבי ואינייסטה עשו בית ספר לכל הקבוצות באירופה. שני שחקני הקישור הענקיים האלה נתנו למסי לעשות מה שהוא רוצה והעבודה לשחקני הקישור האחורי וההגנה היתה הרבה יותר קלה וגרמה להם להצטיין. ברגע שאין על המגרש את שני הקשרים הקדמיים עם החזקת הכדור המושלמת בשיטת הטיקי טאקה, אנחנו רואים ירידה משמעותית ביכולת של שחקני ההגנה שמתקשים להתמודד עם שינוי המגמה. גם העובדה שדני אלבס לא נהנה מהערכה ראויה במועדון ושוחרר, היא עוד סיבה לחוסר יד מכוונת בברצלונה מאז שפפ גווארדיולה עזב.
יסתדר לבד? מסי. צילום: רויטרס
יסתדר לבד? מסי. צילום: רויטרס

 

בגלל שהכדורגל באירופה השתנה והכסף הגדול של ברוני הנפט שינה את כללי המשחק, ייקח עוד הרבה זמן עד שברצלונה תצליח למצוא הרכב קטלני כמו בתקופת פפ. העובדה שהרכש היחידי בינתיים של ברצלונה הוא פאוליניו, מגואנגז'ו אברגרנדה הסינית, רק מחזקת את המציאות העגומה אליה הגיעה ברצלונה שמנסה להציל את עצמה ולרכוש את ז'אן מיקאל סרי מניס הצרפתית. ארנסטו ואלוורדה, הוא המאמן הרביעי מאז עזב פפ את ברצלונה. נתון שמסביר חלק גדול בקריסה של המועדון. ואלוורדה ייאלץ למצוא פתרונות לירידה הגדולה ביכולת, לחוסר הביטחון של השחקנים ובעיקר לפגיעה התדמיתית שהמועדון ספג עם העזיבה של ניימאר. המאמן החדש ייאלץ להתמודד עם שתי בעיות, הראשונה למצוא את הרכש המתאים כדי להתחזק, השנייה, משמעותית לא פחות, להחזיר לשחקנים את השקט והביטחון שאפיין אותם כל השנים.
העובדה שברצלונה לא ניסתה בכלל לרכוש את אמבאפה, הדבר הבא בכדורגל העולמי, המחליף המתאים ביותר עבור ניימאר, רק מסבירה שכללי המשחק השתנו וברצלונה כבר לא המועדון הכי גדול והכי מבוקש באירופה. המכה התדמיתית שהמועדון ספג עם עזיבת ניימאר גורם למועדונים בינוניים באירופה לסחוט את ברצלונה במחירים מטורפים עבור שחקנים מהדרג השני באירופה וברצלונה מתקשה להשלים עם המציאות. לוקח זמן למועדון כזה לעכל שהמציאות השתנתה והם צריכים להשקיע סכומי עתק על רכש למרות שהם יודעים כי אמבאפה וקוטיניו מחזירים את ברצלונה להיות שוב קבוצה גדולה וקטלנית. השאלה הגדולה והמסקרנת איזה שחקנים יצטרפו בהמשך והאם מסי יוכיח שוב לעולם כולו שהוא היה ונשאר הגדול מכולם.
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20