קנה לאחיו כרטיס טיסה וישב 15 שנים בכלא: עלאה סעדה אפשר לאחיו הצעיר נדאר, שתכנן להצטרף לדאעש, לרכוש כרטיס טיסה למזרח התיכון באמצעות כרטיס האשראי שלו והואשם בקשירת קשר וסיוע לארגון טרור.

על פי כתב האישום, תכנית הפעולה של תא הטרור בו היה שותף האח הצעיר הייתה לפוצץ מטען בכיכר הטיימס, מרכז הסחר העולמי וקולג' מקומי בשכונת קווינס שבניו יורק.

 

עלאה סעדה. 15 שנות מאסר. צילום מסך: NBC New York
עלאה סעדה. 15 שנות מאסר. צילום מסך: NBC New York

סעדה, שעבד כמפקח ברשת החנויות סטייפלס, ירצה 15 שנות מאסר לאחר שהשופט דחה את בקשת סנגורו לקבל גזר דין מקל. אחיו תכנן לטוס מעבר לים ולהצטרף לארגון הטרור העולמי. לדברי הפרקליטות הפדרלית, סעדה ניסה לטשטש ראיות למסע של אחיו על ידי שיבוש המכשיר הסלולרי שלו והסכים לשקר עבורו במקרה וה-FBI יידרש לשאלות.

בהודעה קצרה שמסר סעדה לבית המשפט הוא התנצל ואמר כי הוא "מרגיש נורא" לגבי מעשיו. הוא אמר שהוא מתחרט על כך שלא ניסה להניא את אחיו הצעיר שהפרקליטים אמרו כי הוא הקיצוני מבין השניים.

האח, נדאר סעדה ומשתף פעולה נוסף, סמואל רחמין טופאז, הודו אף הם והדיון בגזר דינם יתקיים במהלך הסתיו.

בינתיים, בישראל מתייחסים בסלחנות רבה לאזרחים מוסלמים שמצטרפים לדאעש. ביולי שעבר הסתנן חמזה מגאמסה מיסיע לסוריה והצטרף לדאעש. עשרה ימים לאחר מכן הוא התחרט וחזר ארצה. בית המשפט המחוזי בנצרת גזר עליו שלוש שנות מאסר.

בנובמבר 2014 הרשיע בית המשפט המחוזי בחיפה את אחמד שרבג'י מאום אל-פחם שהשתתף באימונים של דאעש ונידון ל-22 חודשי מאסר. הוא הורשע באימונים צבאיים אסורים, יציאה שלא כדין מהארץ ועבירה על חוק ההסתננות.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20