דוברת מחלקת המדינה הת'ר ניוארט. צילום: מחלקת המדינה האמריקאית

 

אחרי נאום אבו מאזן: מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה כי אם תסיק ששיתוף של מדינות נוספות במו"מ יתרום לקידום התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים, ארה"ב תסכים לשקול זאת. "אם בנקודה מסוימת נחשוב שמדינות אחרות יוכלו לעזור בתהליך השלום, בהחלט נסכים לשתף אותן בו", אמרה דוברת מחלקת המדינה הת'ר ניוארט. יחד עם זאת היא אמרה כי "עדיין לא בטוח שזה העיתוי הנכון".

בנאומו דרש אבו מאזן הקמת מנגנון תיווך בינלאומי שיחליף את ארה"ב במשא ומתן עם ישראל. לדבריו, "מעולם לא סירבנו לשום קריאה למשא ומתן. אנחנו חושבים שהמו"מ הוא הדרך היחידה להגיע לשלום". אלא ש"ישראל מתנהגת כאילו היא מעל החוק והפכה את הכיבוש לקולוניאליזם מתמשך".

אבו מאזן בנאומו באו"ם. צילום: רויטרס

 

לאחר מכן מתח יו"ר הרשות ביקורת על ממשל טראמפ: "נפגשנו עם הנשיא טראמפ ארבע פעמים ב-2017, המשטר האמריקני בראשות טראמפ לא הבהיר את עמדתו, בעד פתרון המדינה האחת  או פתרון שתי המדינות".

"לאחרונה, הוחלט להעניש את הפליטים הפלסטינים על ידע קיצוץ בתקציב אונר"א", אמר על החלטת האמריקנים לקצץ באופן משמעותי בתקציב סוכנות האו"ם המועבר לפלסטינים. לאחר מכן התייחס עבאס להחלטת הקונגרס האמריקני נגד הרשות: "אם הקונגרס חושב שאנחנו טרוריסטים מדוע הוא מסייע לנו?".

"המצב בלתי נסלח, אנו מקווים שתתמכו במאמצינו לתמוך בזכותם של 13 מיליון פלסטינים". אבו מאזן הבהיר כי כשהוא נוקב במספר 13 הוא אינו מתבלבל וחזר ואמר: "אנחנו 13 מיליון פלסטינים אם אנחנו גרים בתוך פלסטין או במדינות אחרות". הוא קרא למועצת הביטחון לטפל ב-6 מיליון "הפליטים הפלסטינים" אחרי גריעת התקציב מאונר"א ע"י האמריקאים ואיים: "אם תפסיקו את הסיוע – הם יהפכו לטרוריסטים או לפליטים באירופה". עבאס אף הכריז כי "אנחנו, העם הפלסטיני חיים כבר 5000 שנה על אדמת הפלסטין".

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם