שגריר ישראל במוסקבה, גרי קורן, זומן לשיחה במשרד החוץ הרוסי אצל סגן שר החוץ והשליח המיוחד למזרח התיכון מיכאל בוגדנוב. השר אמר לכתבים שהשגריר זומן כדי לדון על המצב בסוריה ועל התקיפה הישראלית: "אנו מעוניינים למנוע הסלמה נוספת ורוצים לחפש דרכים להרגיע ולנרמל את המצב". במשרד החוץ הישראלי אישרו את הדברים ומסרו כי הם "מקיימים כל הזמן שיחות שוטפות עם הרוסים, ואכן היום ייפגש השגריר במוסקבה עם סגן השר בוגדאנוב".

שגריר ישראל במוסקבה, גרי קורן. צילום: משרד החוץ

 

"ארה"ב נחושה לראות את המפלצות נושאות באחריות"

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, הכריזה במהלך דיון מועצת הביטחון של האו"ם – "נגיב לטבח הכימי בסוריה" והבהירה כי תגובת מדינתה לא תלויה בתגובה אפשרית של מועצת הביטחון. הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ אמר לאחר מכן בשיחה עם אנשי צבא בכירים כי נבחנות דרכי תגובה שונות למתקפה הכימית, לכאורה, שביצע משטר אסד בעיר דומא. כל על פי סוכנות הידיעות רויטרס. "ההחלטה תהיה אפקטיבית ותתקבל עוד הלילה", אמר טראמפ והבהיר: "יש לנו הרבה אופציות צבאיות. נעדכן אתכם לאחר מעשה".

"ארה"ב נחושה לראות את המפלצות נושאות באחריות". שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי, בדיון מועצת הביטחון, 9 באפריל 2018. צילום: רויטרס

"ידיה של רוסיה מגואלות בדם של ילדים", הטיחה הלילה (ב') היילי במעצמה היריבה, רוסיה. "הגענו לרגע שבו העולם חייב לראות את הצדק נעשה", אמרה בדיון המועצה. "ההיסטוריה תתעד את הרגע הזה שבו מועצת הביטחון תמלא את חובתה או תפגין כישלון מוחלט בהגנה על העם הסורי. בכל מקרה, ארה"ב תגיב".

לדברי היילי, "רק מפלצות תוקפות אזרחים ומוודאות שלא יהיו אמבולנסים שיצילו אותם. יכולתי להחזיק כאן תמונות של כל ההרג והסבל, אבל מה הטעם? המפלצות שאחראיות למתקפות האלה – אין להן מצפון. לרוסים, שידיהם מכוסות בדם, אין בושה בתמונות של קורבנות. רוסיה יכלה לעצור את הטבח הזה ולא רצתה. אף משטר מתורבת אין עניין להיות מזוהה עם משטר אסד". השגרירה האמריקאית קראה למועצת הביטחון לבנות "מנגנון להתמודדות עם נשק כימי" והבהירה כי "ארה"ב נחושה לראות את המפלצות שעומדות מאחורי הפעולות האלה נושאות באחריות".

ההתקפה בסוריה. צילום: רויטרס

 

שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה, אמר מצידו בדיון כי "ארה"ב הכשירה לוחמים בשימוש בנשק כימי כדי להכין את הקרקע לתקיפה אווירית אמריקנית". הוא אף הזהיר את האמריקאים כי "אם ארצות הברית תתקוף בסוריה – יהיו לכך השלכות קשות" והתעקש כי "לא הייתה תקיפה כימית". לדבריו, ההכפשות נגד רוסיה "גרועות מאלו שהיו בימי המלחמה הקרה".

רק הערב פרסמה ישראל גינוי רשמי לטבח בסוריה שבוצע ביום רביעי שעבר. "ישראל מגנה בחריפות את התקיפה בנשק כימי על ידי סוריה במזרח רוטה ב-4 באפריל, שנה בדיוק לאחר ההרג ההמוני שביצע המשטר בח'אן שייחון", נכתב בהודעת משרד החוץ. "המשטר הסורי ממשיך לבצע פשעים נגד האנושות תוך שימוש באמצעי אסור זה".

נשיא סוריה, בשאר אל אסד. צילום: אתר הקרמלין
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20