"לא ניתן יותר לנצל את נדיבות העם האמריקני". היילי. צילום: אמיר לוי, פלאש 90
שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי. צילום: אמיר לוי, פלאש 90

 

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי הודיעה אתמול (ג') כי אם הפלסטינים ימשיכו בסירובם לנהל מו"מ מדיני – ארה"ב תפסיק את הסיוע אונר"א. "הנשיא טראמפ אמר שהוא לא מעוניין להוסיף תקציב עד שהפלסטינים יסכימו לחזור למשא ומתן", אמרה היילי והוסיפה: "ההחלטה בעצרת האו"ם לא הועילה למצב. אנחנו מנסים לקדם את תהליך השלום, אך אם זה לא יקרה – הנשיא לא ימשיך לממן את זה".

לפי היילי, האמריקאים החליטו על המהלך רק לאחר שצעדים נוספים שעשו – לא הועילו. ארה"ב היא המממנת הגדולה ביותר לסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפלסטינים, לה היא מעבירה סכום של למעלה מ-350 מיליון דולר מדי שנה.

בכך ממשיך הממשל האמריקאי במדיניות שנקט לצמצם את התמיכה באו"ם ובתת הגופים שהוא מנהל. כזכור, אחרי הגינויים באו"ם להצהרת טראמפ לפיה ירושלים היא בירת ישראל, ארה"ב איימה לשלול סיוע ממדינות שהצביעו נגדה, והיום מומש כששגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי הודיעה על קיצוץ נרחב של 285 מיליון דולר מתקציב האו"ם לשנים 2018-19. "זהו צעד גדול בכיוון הנכון", הכריזה היילי.

העצרת הכללית של האו"ם. צילום: רויטרס
העצרת הכללית של האו"ם. צילום: רויטרס

 

"חוסר יעילותו ובזבזנותו של האו"ם ידועים היטב", נכתב בהצהרה מטעמה של השגרירה האמריקנית באו"ם ניקי היילי. "לא נמשיך לתת לנדיבות העם האמריקני להיות מנוצלת". מדובר במכה קשה לארגון, שארה"ב אחראית ל-22% מתקציבו התפעולי ולכ-28% מתקציב מאמצי השלום שלו, שקוצץ גם הוא ב-600 מיליון דולר השנה, בלחץ הנשיא דונלד טראמפ. צעד זה מצטרף לפרישה של ארצות הברית מאונסק"ו במחאה על ההטיה האנטי-ישראלית של הארגון.

בהצהרה רשמית שפורסמה באתר המשלחת האמריקנית לאו"ם נכתב כי בכוונת ארצות הברית "לצמצם את התמיכה המנהלית והפונקציונלית", באו"ם, ו-"לקדם את האינטרסים של ארצות הברית בעולם". עוד צויין בהצהרה כי מדובר בצעד ראשון מתוך סדרת צעדים מתוכננים כדי לקדם "או"ם יעיל ואחראי יותר". "תוכלו להיות בטוחים שנמשיך לחפש דרכים להגביר את יעילות האו"ם, בזמן שנגן על האינטרסים שלנו", נכתב.

לדבריה של השגרירה האמריקנית, "ההפחתה ההיסטורית הזו בהוצאות, בנוסף למהלכים רבים נוספים להגברת היעילות והאחריות הכלכלית של האו"ם – היא צעד גדול בכיוון הנכון". ארצות הברית ביקשה קיצוץ של 250 מיליון דולר בתקציב לשנתיים הקרובות, נוסף על החיסכון ב-200 מיליון דולר שכבר הוצע על ידי מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרס.

הצהרתה של היילי מגיעה לאחר שהאו"ם הצביע ברוב גורף נגד ההכרה האמריקנית בדבר היותה של ירושלים בירת ישראל. השגרירה הזכירה אז בדבריה באסיפת האו"ם כי ארה"ב היא הגוף המממן הגדול ביותר של האו"ם ואמרה: "יש לנו גם את הזכות להביע את דעתנו על מה שקורה בארגון הזה".

 

 

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם