פעילי "קול יהודי לשלום" בתשואות רמות למחבלת רסמייה עודה ולפעילה האנטי ישראלית לינדה סרסור. צילום: JVP

לאחר שנשללה אזרחותה האמריקנית, המחבלת המורשעת רסמייה עודה (70) תגורש החודש לירדן. עפ"י פרסום האתר Ynet, תאריך היעד לגירושה הוא 19 בספטמבר. ב-17 באוגוסט דן שופט ביהמ"ש המחוזי בדטרויט, גרשווין דריין, בהסדר הטיעון עליו חתמה עודה בחודש אפריל ובו הודתה כי הונתה את רשויות ההגירה בכך שהסתירה את מעורבותה בפיגוע בו נרצחו שני ישראלים.

עודה ניצלה את המשפט לצרכיה הפוליטיים ומתחה ביקורת על ישראל וארה"ב תוך שהיא מכחישה כי היא מחבלת, דריין קטע אותה 3 פעמים: "זה לא פורום פוליטי שתעררי בו את להבות הסכסוך בין ישראל והפלסטינים", אמר, "זה על הטופס שמילאת". השופט איים להרשיעה בבזיון בית המשפט ולשלוח אותה לעונש מאסר. לבסוף קיבל השופט את הסדר הטיעון הקובע כי עודה לא תרצה מאסר, אך אזרחותה האמריקנית תישלל והיא תהיה מנועה מלחזור לארצות הברית.

"במשך 20 שנה היא גרה כאן בשלום, בכבוד רב ונתנה יותר מאזרחים אמריקאים רבים", טען סניגורה מייקל דויטש כביקורת על הגשת כתב האישום נגדה. מחוץ לבית המשפט הפגינו תומכיה של הטרוריסטית המורשעת. בצאתה מבית המשפט אמרה להם בערבית: "אני כועסת שהשופט לא הרשה לי לספר את הסיפור שלי. זה לא מקרה של שקר בטופס. זהו מקרה של להיות פלסטיני ועבודתנו בקהילה. זה פוליטי". את דבריה סיכמה בקריאה כי "ארה"ב שותפה לפשעיה של ישראל. אנו נמשיך במאבק למען המטרה שלנו! נשחרר את פלסטין!"

המחבלת הסתירה את מערבותה ברצח הישראלים

עודה, ילידת ירדן ופעילת ארגון הטרור "החזית הלאומית לשחרור פלסטין", נידונה למאסר עולם בכלא הישראלי בעקבות מעורבותה בפיגוע חבלה בירושלים בשנת 1969. בפיגוע נרצחו 2 ישראלים, לאון קאנר הי"ד ואדוארד יופה הי"ד, ונפצעו 9 נפשות. עודה הורשעה בהנחת המטען בחנות, אותו הסוותה בקופסת סוכריות. בית הדין הצבאי הרשיע אותה וגזר עליה מאסר עולם, אולם היא שוחררה לאחר כעשור במסגרת עסקת חילופי שבויים לשחרור חייל המילואים אברהם עמרם.

המחבלת רסמייה עודה. מתוך אתר: justice4rasmea.org
המחבלת רסמייה עודה. מתוך אתר: justice4rasmea.org

עודה עברה לארה"ב בשנת 1994 והתמקמה בשיקגו, תוך שהיא מסתירה את עברה כטרוריסטית מורשעת בפני הרשויות. כעשור לאחר מכן ,בעת הגשת בקשה לאזרחות אמריקנית, הסתירה עודה פעם נוספת את דבר הרשעתה בטרור. בשנת 2013 נחשף עברה של עודה לאחר שהחלה לעבוד במסגרת תכנית הבריאות הלאומית "אובמה קר", אשר עובדיה עברו בדיקות רקע מקיפות. הטיפול בה הועבר ל-FBI ובשנת 2014 נשפטה עודה ונידונה ל-18 חודשים מאסר בפועל.

במשפט טענה עודה שלא סיפרה על עברה כי לא ידעה היטב אנגלית. בהמשך שינתה את גרסתה וטענה שלא זכרה את הפרטים בשל פוסט טראומה שנגרמה בעקבות מאסר ועינויים שטענה שעברה בכלא הישראלי. בעקבות כך בוטלה ההרשעה ובקשתה למשפט חוזר התקבלה. עודה עמדה בפני משפט חדש בו הייתה מסתכנת ב-10 שנות מאסר לו נמצאה אשמה, אלא שאז הוצע לה הסדר טיעון.

במסגרת ההסדר נדרשה עודה להודות בכך שהונתה את הרשויות האמריקאיות לצורך קבלת אזרחות ובתוך כך היא תגורש מארה"ב לירדן ולא תרצה עונש מאסר. בחודש אפריל 2017 חתמה עודה המתגוררת בשיקגו על הסדר הטיעון והתייצבה בבית המשפט הפדרלי בדטרויט, אך סירבה לענות "אשמה" למרות הפצרות השופט. "חתמתי על זה", ענתה במקום ולבסוף נאלץ השופט לקבל את הטענה כי הודתה במעשיה באמצעות החתימה על הסדר הטיעון. עודה חזרה על טענתה כי הרשעתה בטרור בישראל הושגה בעקבות 25 ימי עינויים פיזיים ומיניים.

בארה"ב עודה שסייעה למהגרות ערביות הייתה ידועה כ"פעילת זכויות אדם" ואף "לוחמת חופש" בקרב ארגוני שמאל רדיקליים. עודה הייתה בין מובילות מחאת הנשים נגד בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות. בחודש אפריל השנה נאמה עודה בכנס תמיכה ב-BDS שיזם ארגון השמאל היהודי – אמריקאי 'קול יהודי לשלום' והתקבלה בתשואות. "אנו מברכים אותך היום רסמייה עם אהבה, עם הערכה, עם הכרת תודה על כל מה שאת", אמרה הרבה הרפורמית אליסה וייז. בהמשך אף כינתה את המחבלת "אחת מלוחמת החופש הגדולה בזמננו".תומכיה של עודה, ובהם וייז, מכחישים כי היא פעילת טרור וטוענים שהיא הודתה במעשה בעקבות התעללות פיזית ומינית של צה"ל.

רסמייה עודה בכנס 'קול יהודי לשלום', בתחילת החודש. צילום מסך
רסמייה עודה בכנס 'קול יהודי לשלום', בתחילת החודש. צילום מסך
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20