מועצת הביטחון של האו"ם. צילום: פלאש 90

ארצות הברית דחתה אתמול (שבת) את הצהרת מועצת הביטחון של האו"ם הקוראת לחקור את התנהלות צה"ל במהלך צעדת המחבלים בגבול רצועת עזה.

במועצת הביטחון הביעו  ביום שישי "דאגה חמורה מהמצב בגבול" ו – "צער על אובדן חיי פלסטינים תמימים".

במקביל שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, הגיש תלונה רשמית אתמול למועצת הביטחון של האו"ם בעקבות כינוס דיון החירום של המועצה בנושא המצב בעזה. דנון כתב למועצה: "כווית ביצעה מחטף, תוך הכרה מלאה בכך שהמשלחת הישראלית, ככל היהודים, חוגגת את חג הפסח. היא דחפה לדיון פתוח של המועצה והזמינה את הפלסטינים לשאת דברים, שהוכנו היטב מראש, בעוד שמנעה מישראל להשתתף בדיון בשל החג."

שגריר ישראל באו"ם דני דנון. צילום: פלאש 90

דנון הוסיף כי: " נזכיר למועצת הביטחון כי ניצול חוקיים פרודצורוליים כדי לאפשר לצד אחד להציג את דבריו בזמן שהצד השני מנוע מלהגיב מנוגד לערכי האו"ם ופוגע אנושות בעקרונות היסוד של דיון הגון."

מחבלים במהלך הצעדה בגבול רצועת עזה. צילום: רויטרס
"הגדר בין ישראל לבין רצועת עזה מפרידה בין מדינה ריבונית לבין ארגון טרור", הבהירו במשרד החוץ. "היא מפרידה בין מדינה שמגינה על אזרחיה, לבין רוצחים השולחים את בני עמם אל הסכנה. הגדר מפרידה בין צבא שמפעיל כוח מתוך הגנה עצמית ובצורה ממוקדת ופרופורציונלית לבין החמאס, שמנסה לפגוע מזה שנים, כולל אתמול, במיליוני ישראלים ושמקדש את הרצח והמוות".

ישראל זכתה לתגובות עוינות בעולם בעקבות אירועי יום שישי. שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריניקראה לחקור את חיסול המחבלים פעילי הטרור, שניסו תוך הפגנות אלימות לחדור לשטח הריבוני של מדינת ישראל. "השימוש בתחמושת חיה צריך להיות תחת חקירה עצמאית ושקופה. בזמן שלישראל הזכות להגן על עצמה, השימוש בכוח צריך להיות מידתי בכל עת", אמרה מוגריני.

הפוליטיקאי הצרפתי חבר הפרלמנט האירופי ז'אן לוק מלנשון שלח אתמול בטוויטר תנחומים למשפחות "הפלסטינים שנרצחו בעזה".
"האלימות הלא מוגבלת והאכזריות של ממשלת ישראל מדליקה במכוון אש ללא גבולות", כתב מלנשון.
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20