אמריקה בוחרת: הלילה (שלישי) מתקיימות בחירות האמצע הסוערות בתולדות ארה"ב – העתידות להשפיע על הרכב בית הנבחרים (הקונגרס), הסנאט, ואלפי תפקידי ממשל ביתר המדינות.

עצרת בחירות של טראמפ. מתוך חשבון בטוויטר של הנשיא

 

אחרי חודשים של פרופיל תקשורתי גבוה, מעורבות ציבורית יצרית והתגייסות ידוענים לטובת מועמדים – בין היתר של ברק אובמה ואופרה וינפרי לטובת הדמוקרטים –  אזרחי ארה"ב ינהרו היום לקלפיות ויצביעו על המשך הדרך.

למרות מאמץ מצד הרשתות החברתיות למגר את התופעה, המכון לחקר האינטרנט של אוקספורד הזהיר כי בבחירות הנוכחיות נרשמה עלייה חדה בהיקף ה"פייק ניוז". על פי נתוני המחקר אזרחי ארה"ב משתפים יותר "פייק ניוז" מאשר תוכן מקצועי. גורמי אכיפת החוק וסוכנויות המודיעין בארה"ב הבהירו שבשלב זה אין סימנים שרוסיה מנסה לפרוץ למחשבים בקלפיות – אך היא כן מפיצה "פייק ניוז". בקרמלין סירבו להתייחס לטענות. "אנחנו לא יכולים להגיב לטענות ערטילאיות של מומחי סייבר מכיוון שאנחנו לא יודעים מי הם, ואם הם יודעים משהו על סייבר", אמר דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב.

אמריקה בוחרת. צילום: רויטרס

 

ליברלים נגד שמרנים? דמוקרטים נגד רפובליקנים? הבחירות הנוכחיות יסובו סביב סוגייה מרכזית אחת: טראמפיזם. האם להמשיך ולחבק את הנשיא יוצא הדופן והלא שיגרתי או למחות כנגד סגנונו הפוליטי הבוטה של הדייר ה-45 בבית הלבן. טראמפ, כמו תמיד, נהנה מכל רגע. כבר שנתיים שהוא מספק לעולם את "ההצגה הטובה ביותר" בעיר. הזיכרון המתוק מניצחון הבחירות לנשיאות עדיין צרוב בו."אנו נהפוך את אמריקה שוב לגדולה, ואתם תאמרו, כן אדוני הנשיא", אמר אז.

בטוח בעצמו, הוא מסרב להתרגש גם מהעובדה שמספר רשתות אמריקאיות, ו-FOX NEWS ביניהן, החליטו להסיר פרסומת לקמפיין שלו בשל תלונות לגזענות. הוא כבר שרד ימים קשים יותר.

 

אפשר לאהוב אותו ואפשר לשנוא אותו, אבל אי אפשר להתעלם ממנו  הנתונים מצביעים על כך שמספר המצביעים בבחירות האמצע היום צפוי לשבור שיאים. סקרים של הרגע האחרון מנבאים את חזרת השליטה הדמוקרטית בבית הנבחרים, אולם הרפובליקנים צפויים להמשיך לשמור על הרוב בסנאט. אם תחזית זו אכן תתממש, סיכויי הדמוקרטים להביא להדחת הנשיא יימנעו לחלוטין.

"היו פרנואידים", דרש טראמפ בשנת 2009 בספרו 'לחשוב בגדול, להצליח בגדול: בעסקים ובחיים'.

"אם מישהו מכה אתכם השיבו מכה חזקה יותר. אתם חייבים לפגוע בהם בחזרה בעוצמה חזקה פי 50. עשו זאת לא רק בשביל לסגור חשבון עם מי שפגע בכם, אלא גם כדי להראות לאלה שמתבוננים מהצד מה יקרה להם אם יתעסקו איתכם. אם מישהו תוקף אתכם, אל תהססו, לכו ישר על הצוואר. התקיפו חזרה בלי חשבון!…אני תמיד רודף אחרי אנשים, לכן אנשים לא רוצים להתעסק איתי…פחות משהם רוצים להתעסק עם אנשים אחרים. הם יודעים  שאם יתעסקו איתי, נכון להם קרב קשה. תמיד דאגו לסגור חשבון".

הלילה בשעה 01:00 שעון ישראל, נדע אם אכן סגר חשבון.

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל