השר לביטחון פנים גלעד ארדן התארח הערב (ה') באולפן חדשות 20 על רקע רצח הצעירה שאדיה מוסראתי ברמלה מוקדם יותר היום. השר ארדן דחה את הטענות לכישלונה של המשטרה בטיפול בתופעת האלימות הרצחנית נגד נשים ובכלל ואמר כי "אלו הן אמירות תקשורתיות שטחיות".

"המשטרה לא מביאה תוצאות? – אמירות שלא מבוססות על שום דבר"

לדבריו, "התוצאות של המשטרה בפיענוח וסיכול מקרי רצח הן מהטובות בעולם המערבי. להגיד שהמשטרה או המשרד לא מצליחים להביא תוצאות זה אמירות שלא מבוססות על שום דבר. אני אגלה סוד – מי שמבצע את מקרה הרצח זה לא המשטרה, זה לצערי רוצחים שפלים שגדלים גם לפעמים על בסיס תרבות או חינוך מסויימים. כשאתה משווה כמה מקרי רצח יש בישראל גם ביחס לאוכלוסייה, המצב בישראל ביחס למדינות העולם המערבי הוא טוב מאוד. אין מדינה בלי עניים, בלי חולים, ולצערי גם בלי אלימות, פושעים ורוצחים".

הוא הוסיף כי "הבעיה רלוונטית בעיקר לחברה הערבית, שעשרות שנים, כמעט מקום המדינה, לא היו בה מספיק שירותי אכיפה, משטרה, נורמות של ציות לחוק. אני הראשון יחד עם רה"מ שבקדנציה הזאת הכפלנו פי שלוש את כמות השוטרים, שמתגייסים גם מקרב החברה המוסלמית. פתחנו שש תחנות משטרה חדשות בתוך ישובים ערביים, כשהיו קודם לכן רק שלוש. וזה עוד לפני שדיברתי על הנורמות, על חוסר שיתוף פעולה של האוכלוסייה עם המשטרה שלא קיים באף אוכלוסייה אחרת".

"אין למשטרה סמכויות מול המסתננים"

באשר לתחושת הביטחון שאבדה לתושבי דרום תל אביב, השיב השר כי למשטרה אין מספיק כלים כדי להתמודד עם תופעת המסתננים. "הקמנו שם יחידה של סיור רגלי, היה מתווה הוצאה והמשטרה נערכה בהתאם למתווה הזה, חוקים לא נערכו. עד שזה קורה – לוקח זמן לתת למשטרה סמכויות שאין לה מול מסתנני העבודה הללו. רוב העלייה באירועי האלימות הללו הם בין מסתננים למסתננים, כמו בחברה הערבית – אלו מקרים פנימיים".

זירת רצח סילבנה צגאיי בת ה-13 בדרום תל אביב. צילום: קובי ריכטר, TPS

על אכיפת פשעים בתחום הבנייה, הוסיף השר לביטחון פנים כי זוהי "הפעם הראשונה שאין בקשה אחד להריסת מבנה בלתי-חוקי במזרח ירושלים ובדרום הארץ שממתינה למשטרת ישראל".

חדשות 20

חדשות 20