"עיתון הארץ מנותק מהמציאות בארץ. עיתון שקורא לישראלים להתנגד למאבק שאני מוביל כנגד פעילי החרם על ישראל והbds-כנראה שלא באמת מבין מה קורה כאן". כך כתב היום (ד') גלעד ארדן, השר לביטחון פנים, על עיתון 'הארץ'.

דבריו של ארדן נאמרו על רקע כוונתו להדק את הפיקוח על פעילי החרם על ישראל בתנועת ה-BDS. מאמר מערכת בעיתון 'הארץ' נכתב הבוקר כי החלטתו של ארדן היא "אמצעי בלתי דמוקרטי" והוסבר כי "המאבק בכיבוש הישראלי, בין אם מתוך ישראל ובין אם בחו"ל, הוא לגיטימי, צודק ומוסרי, וכל איש מצפון רשאי להשתתף בו". עוד הוסיפה מערכת 'הארץ' כי גם "אמצעי המאבק שבהם מדובר, חרמות וסנקציות בלתי אלימות, הם לגיטימיים לאור המעמד הבלתי חוקי של ההתנחלויות".

הארץ פייק ניוז
הכיתוב שהשר ארדן הציב בחשבון הפייסבוק שלו

 

בתגובה, ארדן אמר: "במקום ש'הארץ' יודו בפשטות שהם תומכים בחרם על ישראל הם פתחו במתקפה עלי. זה כמובן לא ירתיע אותי גם אם הם ימשיכו לכתוב שקרים על אופן הפעילות שלי. אני אמשיך לפעול כדי שאלה שרוצים להביא לסופה של ישראל כמדינה יהודית ישלמו מחיר על מעשיהם. ומי שיעקם את האף, אתם כבר יודעים מה יקרה לו".

ארדן צירף תמונה המציגה את העיתון השנוי במחלוקת בתור פייק ניוז וכתומכים בתנועת ה-BDS.

ארדן על עיתונאי 'הארץ' ברק רביד: "מעוות את האמת"

העימות בין השר ארדן ל'הארץ' החל כבר אתמול. כזכור, השר ארדן כתב בחשבון הטוויטר שלו על העיתון כי כותרת הכתבה אודות פועולו של השר אינה נכונה ומעוותת את האמת. "מדובר רק בפעילי החרם המרכזיים שעובדים יחד עם תנועת ה-bds ויש צורך לצפות את צעדיהם כדי לסכל מתקפות. אמשיך לעשות את עבודתי ולפעול כנגד מי שמקדם חרם ודה לגיטימציה נגד ישראל. גם אם פקידים שהתרגלו רק למגננה מדליפים לעיתון הארץ", הסביר.

לפי הפרסום של עיתונאי 'הארץ' ברק רביד, השר לביטחון פנים יאגור מידע על אזרחים שמסיתים נגד ישראל בעולם ומנסים לנתב גורמים במשק למשוך השקעות בישראל, בפרט בשטחי המולדת המשוחררים ביו"ש. לטענתו של ברק רביד, המידע הגיע אליו משלושה פקידים בכירים שמעדיפים לשמור על עילום שם.

ספליט ברק רביד גלעד ארדן
ברק רביד וגלעד ארדן. צילום: טוויטר, פלאש 90

 

כמו כן, ברק רביד פרסם כי המהלך מתואם עם גורמים בכירים רבים בממשלה, ביניהם משרד המשפטים. המאגר אמור להכיל מידע שייאסף ע"י חקירות ופעילות ברשתות החברתיות כגון פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם ועוד. עוד נאמר בפרסום כי המאגר יאסוף מידע על פעילים זרים.

לטענתו של ברק רביד, המדליף אמר לו כי "מנדלבליט הסביר שהקמת מאגר מידע כזה ואיסוף חומרים על אזרחים ישראלים יהוו פגיעה בזכותם לפרטיות. כמה שרים שהשתתפו בישיבה הביעו תמיהה על התנגדות היועץ המשפטי לממשלה ולא הבינו מה הבעיה באיסוף מידע גלוי, גם אם מדובר באזרחים ישראלים". אולם, כאמור, השר לביטחון פנים גלעד ארדן מכחיש בתוקף את פרסומו של רביד.

בחילופי הדברים שהחלו בין השר ארדן לבין רביד, אמר השר כי עיתונאי הארץ ברק רביד משקר. כראיה לדבריו, הביא ארדן צילום מסך מהווטסאפ והוסיף, "כותרת הארץ: 'ישראלים תומכי bds' בעוד שהאמת היא שמדובר רק בעשרות פעילים בלבד של תנועת החרם ולא בכל ישראלי שתומך בחרם. אז מי משקר?".

ברק רביד הדלפה1
תוכן ההדלפה שפרסם השר ארדן בטוויטר

 

מנגד, עיתונאי 'הארץ' טען כי דווקא השר לביטחון פנים לא אומר את האמת. ברק רביד השיב לארדן: "אל תשקר גלעד. הכותרת מדויקת. הדובר שלך בשיחה איתי אתמול בלילה לא הכחיש כלום. זו השיטה הקבועה שלך אחרי פרסומים. לא יעבוד לך הפעם. עיקרי הכתבה הועברו אליך אישית. לא אתה ולא הדובר שלך הכחשתם. שיהיה יום נעים".

השר ארדן השיב כי "טענת השקר היא על הכותרת שנתתם לידיעה. הכותרת מעוותת את האמת. אתה מבין זאת היטב. אבל בוחר להסיט את הדיון למקום אחר. אכן יום נעים".

אלעד שור

אלעד שור