ניצחון לארגוני השמאל הקיצוני: בוטלה הקמת היישובים שלח, נווה גוריון, אשל הנשיא ודיה בנגב. במשרד הבינוי והשיכון לא הכחישו את משקלו של הלחץ שהפעילו הארגונים נגד המהלך, אולם מסרו בתגובה כי התוכניות להקמת היישובים נפלו בשל "בעיות תכנוניות".

ההפגנה היום מחוץ לכינוס הוועדה, כחלק מהמאבק בן ארבע-השנים. צילום: דוברת 'מגמה ירוקה'

 

בארגון 'מגמה ירוקה', המוביל את מאבק הארגונים בן הארבע-שנים, הסבירו כי מי שעומד מאחורי המאמצים לחשוף את אותן "בעיות תכנוניות" הם הארגונים עצמם, שהבינו כי רק כך יוכלו להשפיע בפועל על התוצאה ולהביא לביטול הקמת היישובים. לצורך כך, הם מסבירים – גויסו מיטב המומחים.

אל מול כינוס ישיבת ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים של משרד הבינוי הפגינו היום (ג') ארגוני השמאל הקיצוני 'האגודה לזכויות האזרח', 'פורום דו קיום בנגב' ו'עומדים ביחד' שחברו לצורך המאבק לארגונים כמו 'מגמה ירוקה' והחברה להגנת הטבע'. לבסוף, החליטה הוועדה להסיר את התוכניות להקמת 4 מתוך 5 היישובים שביקש להקים שר השיכון והבינוי יואב גלנט. ישוב אחד שרד את הביטולים, דניאל שמו, והוא יוקם בצמוד למוסד "עלה נגב".

"תכנית חמשת היישובים של גלנט היא יריקה בפרצופם של הבדואים בנגב"

ב'פורום דו-קיום בנגב' הסבירו את ההתנגדות הנחרצת להקמת היישובים באומרם כי "הפורום, יחד עם הקהילה הבדואית ועוד עשרות ארגוני חברה אזרחית, נאבקים מזה שנים ארכות למען הכרה בכפרים הבדואים בנגב ונדחים פעם אחר פעם בטענות שונות. תכנית חמשת היישובים של גלנט, לבד מן העובדה שהיא עושקת משאבים מתושבי הנגב, הערבים והיהודים כאחד, היא יריקה בפרצופם של עשרות אלפי בדואים בנגב, שבקשתם להכרה נדחית כבר למעלה מחמישים שנה. למעלה מכך, אנו מגנים בתוקף את ההסתה הפרועה בה משתמש השר גלנט נגד אזרחי המדינה הבדואים, כדי לקדם תכנית היישובים החדשים שלו".

"תשקעו בירוחם וחורה ואל תספרו לנו סיפורים על ישובים חדשים, עם שער צהוב, שאליהם לא נוכל להיכנס", הוסיפה נורית גרדינגר מתנועת 'עומדים ביחד'.

ההפגנה היום מחוץ לכינוס הוועדה, כחלק מהמאבק בן ארבע-השנים. צילום: דוברת 'מגמה ירוקה'

 

אך האם אכן נזנחה האוכלוסיה הבדואית? בדיוק להיפך. משרד הבינוי והשיכון אישר הבוקר תכנית לפיתוח אינטנסיבי בשכונות מגורים ביישוב בדואי, זאת כחלק מ"מדיניות השר לעידוד הבנייה המוסדרת של המגזר הבדואי בנגב" ו"כחלק מן הפתרונות כנגד הבנייה הבלתי חוקית באזור בשיתוף פעולה עם רשות הבדואים". 2000 יחידות דיור יפותחו בעיר ערערה שבנגב, באמצעות חברת ערים של משרד הבינוי והשיכון, ובשיתוף הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית. החברה הממונה לא התמהמה וכבר בימים אלה החלה העבודה על תכנון מפורט, כצעד מקדים לפעולות הפיתוח של שתי השכונות החדשות בערערה, החל מתשתיות מים וביוב, המשך בסלילת כבישים, ביצוע עבודות עפר, תאורה וכלה בבניית הגנים הציבוריים.

"לא נוכל להסכים בשום אופן שהבדואים ישתלטו על אדמות של המדינה בכל רחבי הנגב", אמר השר גלנט, אך מנגד הוסיף: "הם חייבים פתרונות מוסדרים. כחלק מהמדיניות שלנו אני גאה להורות על הקמה של אלפי יחידות דיור ביישוב ערערה שבנגב. לטובת הפרויקט הועמדו תקציבים נרחבים אותם העמידה הממשלה במסגרת החלטותיה בנושא, וזו היא אבן דרך משמעותית מאוד בסיוע להסדרת פתרונות מגורים בתוך ערים מוסדרות ופינויים מתוך השטחים שנתפסו באופן בלתי חוקי. רק בדרך של פעולה כנגד השתלטות לא חוקית לצד עידוד בנייה חוקית נחזק ונחזיר את הנגב לשליטה ממלכתית לאומית ציונית מלאה".

"בניית יישובים חדשים בנגב היא טיפשות – הם רק יפגעו ביישובים הקיימים כי ימשכו אליהם אוכלוסיה חזקה"

ח"כ פרופ' יוסי יונה (המחנה הציוני) הצטרף אל הארגונים המוחים ואמר כי "בניית יישובים חדשים בנגב היא טיפשות פוליטית! הנגב לא צריך יישובים חדשים; הנגב צריך חיזוק והרחבה של יישובים קיימים. יישובים חדשים רק יפגעו ביישובים הקיימים משום שהם עלולים למשוך אליהם את האוכלוסייה החזקה מהיישובים הקיימים. אין פלא שראשי עיירות הפיתוח וגם רבים מהקיבוצים בנגב, ללא הבדל של שייכות מפלגתית, מתנגדים להקמתם של יישובים חדשים; הם משוועים למשאבים נוספים לפיתוח ולהרחבה של יישוביהם".

"בניית יישובים חדשים בנגב היא טיפשות". הפזורה הבדואית בנגב. צילום: פלאש 90

 

ח"כ יונה חזר על הטיעונים על אפליית הבדואים ואמר על "הפיל שבחדר" כי "על ממשלת ישראל לבוא עם פתרונות שישרתו גם את האינטרס הציבורי הרחב וגם את האינטרסים של הבדואים, תושבי הכפרים הבלתי מוכרים. בניית יישובים יהודים חדשים היא לא הפתרון; היא עדות לכישלונה של הממשלה לתת פתרון לבעיה כאובה וממושכת זאת".

בתוך כך, אישרה היום הוועדה גם את תכנון היישוב "ניצנית" שעל גבול מצרים, כהרחבה ליישוב ניצנה. עוד אושרה תכנונה של הרחבה של מאות יחידות למרחב בין היישובים רתמים ורביבים. "התכניות נובעות מהצורך הקיים בחיזוק ההתיישבות בנגב, בין היתר, על ידי הגדלת האוכלוסייה ומשיכת קהלים חדשים להתיישבות באזור", אומרים במשרד הבינוי.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20