ארגונים פלסטיניים המקבלים מימון ישיר מממשלות אירופה, מוחים נגד קריאות הרשות הפלסטינית לקצץ את משכורות המחבלים בבתי הכלא. לטענת ארגונים כמו אל-חק, המרכז הפלסטיני לזכויות אדם (PCHR), חוריאת ואל-דמיר, למחבלים יש "זכות" לקבל משכורת והשעייתה היא הפרה של המשפט הבינלאומי. חלקם מהארגונים אף מזהירים מפני השלכות בשטחאם יפסקו התשלומים.

מחבלים בכלא דמון. ארכיון. צילום: פלאש 90
מחבלים בכלא דמון. ארכיון. צילום: פלאש 90

בשנים האחרונות, מספר מדינות אירופאיות הצטרפו לדרישת ארצות הברית כי הרשות הפלסטינית תשים קץ למדיניות תשלום המשכורות לפלסטינים שהורשעו בביצוע פעולות טרור. בריטניה הקפיאה חלק מהסיוע שלה לרשות הפלסטינית, גרמניה פתחה בחקירה, נורבגיה דרשה שלא יבוצע שימוש בכספים למטרה זו, בהולנד הוגשה הצעה פרלמנטרית והאיחוד האירופי הסתייג מהתופעה והדגיש כי קצבאות מסוג זה מעולם לא מומנו על ידו.

מנגד, הצהרות הארגונים הפלסטיניים אינן עולות בקנה אחד עם המדיניות הרשמית האירופית המתנגדת להעברת כספים למחבלים עם דם על הידיים שיושבים בבתי הכלא בישראל. בנוסף, תמיכת הארגונים בתשלומים אלו מנוגדת להגדרתם כארגוני "זכויות אדם".

מנכ"ל ארגון אל-חק, שעואן ג'ברין, אמר כי "אם זכויותיהם נשחקות אנו ניצבים בפני משבר אמיתי בחברה הפלסטינית והמצב הולך לקראת פיצוץ". בית המשפט העליון בישראל קבע כי לג'ברין יש קשרים לכאורה לארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין.

מנכ"ל המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, ראג'י סוראני, אמר כי "ההחלטה להשעות משכורות של אסירים לשעבר הכתה בתדהמה את האסירים, משפחותיהם, וכלל הפלסטינים, שכן החלטה זו אינה חוקית, אינה מוסרית, ומהווה הפרה של חוקי יסוד והמשפט הבינלאומי". ב-25 ביולי 2017 ערך הארגון ערך אירוע בנושא. סוראני עצמו הורשע בשנות ה-80' בגין חברותו בארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין.

הארגון הפלסטיני אל-דמיר הצהיר ב-6 ביוני 2017 כי הוא "מגנה ומוקיע את החלטת הממשלה ברמאללה לקצץ במשכורותיהם של מספר אסירים משוחררים בגדה המערבית ובעזה. מדיניות בוגדנית זו משרתת את הדרישה הישראלית והאמריקאית לעצור תשלום משכורות לאסירים". גם מנכ"ל ארגון חוריאת, חילמי אל-אראג', הצטרף להצהרות ואמר: "לגעת בזכויות האסירים, פירושו מתקפה על המאבק הפלסטיני".

פרופ' ג'ראלד שטיינברג, נשיא מכון המחקר NGO Monitor: "התנגדותן של ממשלות אירופה (ואחרות) למדיניות הפלסטינית של תשלומים למחבלים מורשעים אמורה להיות מובנת מאליה, הדבר נכון גם לארגוני זכויות האדם שממשלות אלה תומכות בהן. ארגונים אלו צריכים להכיר בכך שיש סתירה מהותית בין זכויות אדם לבין עידוד טרור באמצעות משכורות שמנות".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20