ארגון המורים העל-יסודיים הודיע על "שביתת אזהרה", במסגרתה יושבתו ביום ראשון הקרוב הלימודים בכל החינוך העל יסודי למשך יום אחד, "בשל הסחבת וחוסר ההתקדמות בה נוקטים משרדי האוצר והחינוך במשא ומתן על הסכם השכר בחינוך העל יסודי". החלטה לגבי המשך הצעדים תתקבל לאחר הפגישה בין הצדדים שתתקיים ביום ראשון ועל פי תוצאותיה.

כיתת בית ספר. צילום אילוסטרציה: פלאש 90
ביום ראשון: שביתת אזהרה. צילום: פלאש 90

 

"המדינה צריכה להפסיק לטמון את ראשה בחול ולהשקיע בעתיד ההוראה ובעתיד תלמידי ישראל", קרא יושב ראש הנהלת ארגון המורים, רן ארז, בהודעתו.

במסגרת המו"מ המדובר בין הנהלת משרד האוצר לארגון המורים, הסכים המשרד לדרישת הארגון לפיה כל המורים המתחילים יקבלו משכורת בגובה 8,000 שקל החל מיום הראשון לתפקיד. המשרד אף הסכים כי כלל המורים הצעירים – בעלי 8 שנות ותק במקסימום – יקבלו תוספת שכר של 600 עד 1300 שקלים בחודש.

על שכרם של המורים הוותיקים – מ-8 עד 35 שנות ותק – חלוקים הצדדים, כאשר משרד האוצר הציע תוספת של כ-120 שקל בחודש לכל מורה, בעוד ארז דורש העלאה של 700-800 בחודש, פי 6 מהצעת האוצר. יש לציין כי לאחר ההעלאה האחרונה בשכרם של המורים הוותיקים ל-60 ש"ח ברוטו לשעת הוראה, הוא עומד על הממוצע במדינות ה-oecd. על הצעת התוספת של משרד האוצר, אמר ארז, כי היא "מבזה, מביישת ומהווה עלבון" והוסיף כי "היה יותר טוב אם האוצר לא היה מציע כלום, במקום הצעה כה מבישה". לדבריו, הכיתות בישראל גדולות יותר ושעות העבודה רבות יותר מאשר במדינות ה-oecd, ולכן ההשוואה לא מספקת.

 

גם על משך תקופת ההסכם המתגבש חלוקים הצדדים, כאשר דרישתו של ארגון המורים היא שההסכם יהיה תקף לשנתיים בלבד, אחריהן ייפתח משא ומתן חדש להעלאות נוספות. אולם משרד האוצר דורש כי ההסכם שיושג יחול על תקופה ארוכה יותר.

ביום שלישי האחרון הכריז הארגון על סכסוך עבודה בשל טענותיהם לחוסר התקדמות במו"מ על השכר שהחל בחודש ינואר השנה, על מנת להגיע לחתימה על הסכם קיבוצי חדש. ההסכם האחרון שנחתם באוגוסט 2011, הסתיים בדצמבר 2016.

"ארגון המורים בוחר לפגוע בתלמידי ישראל חרף דיון ענייני בהצעות שעל הפרק"

"מזה מספר חודשים מנהל משרד האוצר משא ומתן להעלאת שכרם של המורים במטרה לשפר את תנאי העסקתם של מורים בתחילת דרכם", נמסר בתגובה ממשרד האוצר. "יודגש כי מורים אלו מרוויחים כשליש ממורים ותיקים – פער מהגבוה ביותר במדינות ה-oecd אשר הולך וגדל. ארגון המורים מסרב לצמצם פער זה ובמקום זאת נוקט בצעדים כוחניים. מספר רב של הצעות בעניין זה הונחו על שולחנו של ארגון המורים שדחה את כולן. צר לנו שארגון המורים בוחר לפגוע בתלמידי ישראל חרף דיון ענייני בהצעות שעל הפרק".

הסכים לדרישות הארגון להעלאת שכר המורים המתחילים והצעירים. שר האוצר משה כחלון
הסכים לדרישות הארגון להעלאת שכר המורים המתחילים והצעירים. שר האוצר משה כחלון
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20