כישלון ל-BDS: ענקית המזון האמריקאית 'פפסיקו' (PepsiCo) רוכשת את חברת 'סודה סטרים' הישראלית לממכר משקאות. על פי ההסכם שנחתם בין שתי החברות, 'פפסיקו', יצרנית המוצג 'פפסי', תרכוש את כל הון המניות של החברה הישראלית בעסקה ששוויה 3.2 מיליארד דולר. העסקה כפופה להצבעת בעלי המניות של סודהסטרים ולאישור אסיפה כללית והשלמתה צפויה עד לינואר 2019.

הכניסה למפעל 'סודה סטרים' בפארק התעשיה מישור אדומים. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

 

לפני ארבע שנים עלתה 'סודה סטרים' לכותרות בעקבות חרם שהפעילו נגדה בארגון ה-BDS העולמי בשל מיקומו של מטה הפעילות שלה באזור התעשייה שבמישור אדומים – מעבר לקו הירוק. במרכז הפרשה עמדה אז השחקנית סקרלט ג'והנסון שהייתה הפרזנטורית של החברה ונאלצה להתפטר בשל כך מתפקידה כשגרירת הארגון האנטי-ישראלי Oxfam. בארגון יצאו נגד שגרירתם ששיתפה פעולה ועשתה "סחר עם ההתנחלויות הישראליות הבלתי-חוקיות" שלדבריו "שוללות את זכויות הפלסטינים". מאז, העבירה החברה את פעילות הייצור שלה למפעלהּ החדש ליד להבים.

PepsiCo
מזרקי 'פפסי' בקליפורניה, ארה"ב. צילום: רויטרס

 

"שידוך מעורר השראה"

"פפסיקו וסודהסטרים הן שידוך מעורר השראה", הכריזה יו"ר ומנכ"לית 'פפסיקו' אינדרה נואי. "דניאל וצוות ההנהלה של 'סודה סטרים' בנו חברה יוצאת דופן המאפשרת לצרכנים ליצור משקאות טעימים, תוך צמצום כמות הפסולת המיוצרת. מיקוד זה תואם את חזון ה'ביצועים עם תכלית' (Performance with Purpose) של פפסיקו, הרואה לנגד עיניה יצירה של מוצרים מזינים יותר תוך צמצום ההשפעה על הסביבה. ביחד, נוכל לקדם את החזון המשותף שלנו לעולם בריא וירוק יותר".

מפעל 'סודה סטרים' בפארק התעשיה מישור אדומים. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

 

"תעודת כבוד לתעשייה הישראלית ולמשק כולו"

"היום הזה מהווה ציון דרך היסטורי במסע של 'סודה סטרים' ותעודת כבוד לתעשייה הישראלית ולמשק כולו", אמר בתגובה המנכ"ל דניאל בירנבאום. על התחייבות 'פפסיקו' העולמית להשארת פעילותה בישראל ל-15 שנה הקרובות אמר: "אני שמח שהפעילות שלנו תישאר בישראל ואף תורחב עם הקמתו של מפעל חדש בנגב. זו גאווה להיות ראש החץ של 'פפסיקו' בהובלת פתרונות בריאים וירוקים, תוך העצמת צרכנים מסביב לעולם. מדובר בחדשות מצוינות עבור הצרכנים שלנו, השותפים הקמעונאיים שלנו, ו-3000 העובדים שלנו בארץ ובעולם".

"שמח שהפעילות שלנו תישאר בישראל". מנכ"ל 'סודה סטרים' דניאל בירנבאום. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

עוד הוסיף בירנבאום, כי "רכישה זו מוכיחה כי גאווה ישראלית זה לא רק היי-טק, אלא גם תעשייה ישראלית אמיתית, הנטועה באדמה ובנויה על הון אנושי, המייצג את המרקם המגוון של החברה הישראלית וחי בכבוד הדדי ודו-קיום".

מ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית: "יום חג"

סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל בירך על העסקה ואמר כי "זה יום חג". לדבריו, "עסקה זו היא אות לניצחון נגד ה-BDS שנלחמים ללא הרף כנגד חברות תוצרת כחול לבן, הדבר מוכיח שצריך להשאיר את הפוליטיקה בצד ואת עולם המסחר הבריא והטוב בפנים".

חגואל המשיך ואמר: "אני רוצה לברך את המנכ"ל והנשיא הבא של 'פפסיקו' רמון לגוארטה, ומנכ"ל 'סודה סטרים' דניאל בירנבאום על העסקה הראויה ועל המדבקות שמודבקות על המוצרים שלהם בעולם: 'תוצרת ישראל מוצר זה מופק על ידי ערבים ויהודים העובדים זה לצד זה בשלום ובהרמוניה'. חברת 'סודה סטרים' מוכיחה שאין מה לפחד – צריך להמשיך להצמיח תוצרת שכזו המראה עבודה משותפת ללא גזענות והצלחה למשק והכלכלה הישראלית".

"אות לניצחון נגד ה-BDS". סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל. צילום: יח"צ

 

את 'סודה סטרים' ייצגו בעסקת הרכישה עורכי הדין דן שמגר, ד"ר שחר הדר, אלעד זיו וגל משגב ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ומשרד& Case White. את הרוכשת 'פפסיקו' ייצגו בעסקה משרד Gibson, Dunn& Crutcher ומשרד 'הרצוג פוקס נאמן'.

"Made In Israel". התווית המודבקת על המוצרים
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20