"במהלך שלוש השנים האחרונות ידענו הרבה סבל ואכזבה בכל הנוגע להשבתו של בננו ואחינו הדר חזרה לישראל ולחיק המשפחה. אנו כמשפחה לא קיבלנו כל דיווח מגורם ישראלי רשמי על מגעים כלשהם ולכן אנו ממשיכים לשאת תפילות לשובו של הדר", כך הגיבה הערב (ש') משפחת גולדין לפרסומים בתקשורת הערבית בעניין מגעים בין ישראל לחמאס.

החללים הנעדרים הדר גולדין ואורון שאול ז"ל
החללים הנעדרים הדר גולדין ואורון שאול ז"ל

"אנחנו ממשיכים במאמצים שלנו לשכנע את ממשלת ישראל לשנות את המשוואה ולהפוך את האחזקה בחיילי צה״ל ובאזרחי ישראל מנכס לנטל עבור חמאס. אנו כמשפחה מקבלים את המידע רק מגורמים ישראלים רשמיים. אסור לנו לשחק לידי חמאס ומערכת הדיסאינפורמציה שלו", הוסיפה משפחת גולדין.  ממשפחת שאול נמסר: "נחשפנו להתפתחות בתקשורת בלבד ואין אנו יודעים כלל באם מדובר באינפורמציה נכונה".

ישראל טרם הגיבה, חמאס מעריך שהעסקה תתבצע בקרוב

כאמור, הבוקר פורסם בתקשורת הערבית כי ישראל וחמאס קרובות להשלמת עסקת מידע, שלב ראשון מתוך שני שלבים בעסקת חילופי שבויים. מהלך דומה אירע בשנת 2009 אז קיבלה ישראל סרטון בו נראה גלעד שליט בתמורת לשחרור 25 מחבלות פלסטיניות. כעת דורש חמאס בתמורה את שחרורם של המחבלים ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו שוב.

לדברי חמאס, "בנוסף לשני החיילים אורון שאול והדר גולדין, הארגון מחזיק בידיו משהו שיאפשר לו לשחרר את כל האסירים בבתי הכלא בישראל". עוד דורש ארגון הטרור את שחרורם של מחבלות, צעירים וחברי פרלמנט שעצורים בישראל, זאת בתמורה למידע מוגבל על מצב החטופים בשבי הארגון בעזה.

בישראל טרם הגיבו לדברים. בחמאס העריכו כי העסקה הראשונה עשויה לצאת לפועל בשלושת החודשים הקרובים וכי ישראל תסכים גם לחלק השני בעסקה, על אף מחירו הגבוה. המתווכים בעסקה יהיו רוסיה, מצרים ושליח האו"ם מלדנוב.

כזכור, בעזה מוחזקים מאז מבצע צוק איתן שני חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין שחמאס מתייחס אליהם כחיים. מאז הסתננו לרצועה שלושה אזרחים שמוחזקים בשבי הארגון, אברה מנגיסטו, הישאם א-סייד וג'ומעה אבו ענימה.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון