שר החוץ האמריקני מייק פומפאו. צילום: רויטרס

 

למעלה מאלף מנהיגים ואנשי דת חתמו השבוע על עצומה הקוראת למזכיר המדינה, מייק פומפיאו, למנות מפקח לטיפול בגל האנטישמיות הגואה. בעצומה, שאורגנה השבוע על ידי הוועד היהודי האמריקני, נכתב: "בעולם גוברות ההתקפות האלימות, חלקן אף קטלניות, כנגד יהודים ומוסדות יהודיים. הטרדה פיזית של יהודים חובשי כיפה בפומבי הפכה לדבר שכיח מדי".

"במפלגות השמאל והימין הקיצוני באירופה כמו גם במקומות אחרים, הרטוריקה האנטי-יהודית נמצאת במגמת עלייה, וכמוה הדמוניזציה של ישראל וההפחדה של תומכיה, אשר מעוותים את השואה ואף מנסים לאסור על מנהגים יהודיים דתיים. אדוני המזכיר, האנטישמיות מתחילה ביהודים, אך לא נגמרת שם: כאשר כל מיעוט מאוים, כולנו פחות בטוחים", נכתב.

בין החתומים על העצומה: רבנים מכל זרמי היהדות, מאות מנהיגים נוצריים, ובהם טימותי קרדינל דולן, הארכיבישוף של ניו יורק, הרב קתרין הנדרסון, נשיא הסמינר של אובורן, מוסד פרוטסטנטי שבסיסו בניו יורק, ואף מספר אנשי דת מוסלמים, בודהיסטים, הינדים, סיקים ובהאים.

בינואר 2017, רקס טילרסון, קודמו של פומפיאו, החליט לבטל את המשרד לפיקוח ולחימה באנטישמיות ופיטר את כל העובדים, מטעמי חיסכון.

העצומה הנוכחית נועדה להזכיר למזכיר המדינה הנוכחי כי נושא הפיקוח על האנטישמיות אושר על ידי הקונגרס ונדרש על פי חוק.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם