ראש העיר מוצג כחזיר. הכרזות שהופצו באריאל

 

אנטישמיות באריאל: ראש העיר הוצג כחזיר עם כיפה. אחרי שהבחירות לרשויות המקומיות הנפיקו קמפיינים נגד האוכלוסייה הדתית בערים מרכזיות בהן: חולון, פתח תקווה, ירושלים ואשדוד, כעת מתברר שההסתה לא פסחה גם על בירת השומרון – אריאל.

כרזות אנטישמיות נמצאו הבוקר (ו') פזורות ברחוב נחשונים בעיר אריאל, בהן מוצג ראש העיר אליהו שבירו כחזיר עם כיפה ופיאות לראשו, כשלצידו הכיתוב ברוסית "אריאל לדתיים זה בטוח". מנשרים נוספים פוזרו בליל אמש בבתי הכנסת בעיר.

המנשרים הם פרפרזה לפרסומים ברוסית של סיעת "אריאלי" בראשות שבירו בהן נכתב "אלי שבירו – זה בטוח".

ראש העיר מוצג כחזיר. אחת מהכרזות שהופצו באריאל

 

במנשרים אחרים שהוצמדו הלילה לשמשות מכוניות ברחבי עיר הופצה "אזהרה" לתושבים נגד סיעת 'הבית היהודי – האיחוד הלאומי' בה נטען "הצבעת לבית היהודי, קיבלת אלי שבירו!". מצידן השני של המודעות נכתבו הכפשות אישיות כלפי אחד מחברי המועצה.

המודעות נגד "הבית היהודי" באריאל

בעיר אריאל אוכלוסיה מגוונת שכוללת חילונים, דתיים, עולים ו-ותיקים. הכרזות מגיעות כשברקע האשמות של תושבים בודדים על "הדתה" בעקבות הפיכת עסקים פרטיים לכשרים וכן טענות בנוגע למיקומם הזמני של ישיבה ואולם שמחות בעיר לצד בתי מגורים.

בעבר נאלץ ראש העיר להרגיע את הרוחות. "אני דואג לכל התושבים שלי, חילונים ודתיים", כתב שבירו בפוסט שפורסם בתשעה באב, "אין לי כל כוונה, ולא תהיה לי כל כוונה, לשנות ממרקם החיים הטוב שנרקם בין התושבים במגזרים השונים, תוך מתן כבוד לאורח החיים של כל מגזר ומבלי להפריע לאחר".

 

"התמונה הזו הייתה יכולה להימצא בפרופגנדה נאצית"

הבחירות המקומיות העלו את מפלס המתיחות בעיר השלווה בשומרון, אך התושבים הנסערים, עולים וותיקים כאחד, דוחים את המודעות המסיתות מכל וכל.

תלונה למשטרת אריאל על מודעות ההסתה

בפוסט שעלה בקבוצת פייסבוק בעיר טענו התושבים שמדובר במודעה מסיתה ואנטישמית, וקראו להגיש תלונה במשטרה.

"זה לא תת רמה, זו אנטישמיות. בקלות התמונה הזו הייתה יכולה להימצא בפרופגנדה נאצית", כתבה אחת המגיבות. תושבת אחרת כתבה: "דוברי רוסית יכולים להגיד שמי שעשה את זה אדם קטן, עלוב נפש, תת רמה וכדאי מאוד שיעזוב את העיר".

הכרזות נגד שבירו זכו לגינוי מקיר לקיר בין כל הסיעות והמתמודדים למועצת ולראשות העיר אריאל. הגדיל לעשות סגן ראש העיר ויו"ר סיעת "אריאל ביתנו" בעיר, פבל פולב, שהגיש תלונה במשטרה.

"כמה נמוך אפשר לרדת?! אני מגנה בחריפות ובתוקף את המעשה עצמו והעומדים מאחוריו! אין מקום והצדקה לפרובוקציות מסוג זה", כתב פולב בעמוד הפייסבוק של הסיעה. "די להסתות!!!
הבחירות יסתיימו וכולנו נצטרך להסתכל אחד לשני בעיניים! כרגע בדרכי להגיש תלונה במשטרה, האחראי יישלם על כך!".

 

הבית היהודי: "אנחנו בוחרים להתעלם מרעשי רקע"

במטה הבחירות של שבירו לא התייחסו לאופי המנשר ומסרו כי "מי שאוהב את העיר – לא מלכלך אותה".

מסיעת 'הבית היהודי – האיחוד הלאומי' נמסר בתגובה: "בעיר אריאל יש בריאות נפלאה – שילוב של עולים ו-ותיקים, דתיים וחילונים. מעולם לא הורגש פה שום מתח, המתחים עולים וצפים ערב הבחירות. אנחנו בטוחים שאחרי הבחירות נאחד כולנו כוחות למען טובת העיר, וכרגע אנחנו בוחרים להתעלם מרעשי רקע שהם בסך הכל מכה קלה בכנף".

אבנר משרקי, יו"ר סיעת 'הליכוד' באריאל, אמר כי "זו עבודה מלוכלכת, ותפקידנו כאנשי ציבור לנקות את העיר תרתי משמע: גם פוליטית וגם את הרחובות. אני מגנה בכל לשון של גינוי את מי שעשה את זה. אני מאמין שזה לא אדם שמייצג את אריאל ולא אחד מפעילי הסיעות בעיר".

גינויים להסתה מקיר לקיר. העיר אריאל. צילום: בת-אל בנימין
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20