ב-1987 הוציא הזמר אהוד בנאי את אלבומו הראשון "אהוד בנאי והפליטים", בתוכו השיר "עבודה שחורה" שכתב כמחאה על אפליית יהודי אתיופיה שעברו את המסע המפרך כדי להגשים את חלומם ולהגיע הביתה, לישראל. אלא שהיום, 30 שנה אחרי, החליט בנאי להסב את השיר למחאה אחרת. אל בנאי הצטרפו גם יובל בנאי, ברי סחרוף, נצ'י נצ', אסתר רדא, רונה קינן, קרולינה, דנה עדיני ולירון תאני, כמו גם מוזיקאים מסתננים מאפריקה, שהקליטו יחד בהתנדבות קאבר לשיר, הפעם כדי למחות על הרחקת מסתנני העבודה הבלתי-חוקיים למדינה שלישית.

אהוד בנאי. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

החל מנובמבר ועד השבוע הבא מבצע בנאי סיבוב הופעות תחת הכותרת "30 שנה לאלבום הבכורה – אהוד בנאי והפליטים". באתר האינטרנט המקדם את הופעותיו של בנאי, נכתב כי "בנאי אינו רואה בעצמו "זמר מחאה" אלא כפי שהוא עצמו מגדיר זאת: "זמר שכותב על כל מיני היבטים שיש בחיים". כל שיר משירי האלבום הוא סיפור אישי של מישהו. מהפועל השחור, דרך הנמלט מגורלו אל עיר המקלט, הפועל הערבי, המוסיקאי שנטל את חייו, האבוד והתלוש במציאות המשתנה, ועד לפועל הבמה, האחרון ש"סוגר את האור. בנאי מציג תמונות מחיי היומיום של אנשים בחברה הישראלית, ובתוך כך מאיר עליה ועלינו בפנס חודר".

בתוכנית הרדיו שלו 'זה המקום' בגלי צה"ל, דאג בנאי לעשות את ההקשר לשואה אותו מפמפמים במסגרת הקמפיין. ביום שישי האחרון הקריא בה קטע מתוך "בלוז לפליטים" של המשורר הבריטי-אמריקאי וו.ה. אודן שנכתב ב1939 ומדבר על הפליטים היהודים שברחו מגרמניה וחיפשו מקלט בבריטניה. "בהחלט רלוונטי לגמרי גם לזמן הזה, ולזה המקום. השיר הזה יעמוד במרכז תכניתנו היום, עם סיפורים אישיים של פליטים אפריקאיים שחיים בתוכנו ומבקשים עיר מקלט", נכתב בעמוד הפייסבוק שלו כהזמנה לתוכנית.

הפגנת המסתננים היום מול שגרירות רואנדה בהרצליה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

"הגירוש הוא לא יהודי. לא מוסרי. לא אנושי", מסביר המוזיקאי תאני ששותף לפרויקט. אבל לדבריו, "לא חייבים להיות יהודים מאמינים כדי להבין שאנו שולחים אנשים אל מותם. מנערים אותם ממצפוננו כאילו הם היו פירורי עוגיה על מפת השולחן. אסור שזה יקרה כאן – אסור שזה יקרה עכשיו, או אי פעם".

בשבוע שעבר הצטרף גם הזמר יהודה פוליקר לקמפיין להשארת המסתננים בישראל וחתם את הופעת 30 השנים ל"אפר ואבק" בהיכל התרבות בתל אביב עם כרזה נגד גירוש הפליטים: "ואהבת את הגר, כי גרים הייתם".

אל מול המתנגדים, שר הפנים אריה דרעי הבהיר הערב (ד') כי המחאות לא יועילו. "הקמפיין נגד החזרתם של המסתננים לא יעזור", צייץ בחשבון הטוויטר שלו. "המבצע כבר יצא לדרך. ולכל המתעקשים לקרוא להם מבקשי מקלט: במשך שנים רובם כלל לא הגישו בקשת מקלט. פליטים – ישארו. מסתננים – יוחזרו".

מטעמו של אהוד בנאי לא נמסרה תגובה עד למועד פרסום הכתבה.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20