עימות פרץ בין ירדנה בוחבוט, אמו של ניב, אחד מפצועי פיגוע הדריסה והדקירה שביצע המחבל עלאא זיוד בצומת גן שמואל ב-2015, לבין פרקליטיו מחוץ לאולם בית המשפט העליון שדן היום (ב') בעתירה שהגישו הארגונים 'האגודה לזכויות האזרח" וארגון 'עדאלה' בה דרשו לבטל את החלטת שר הפנים לשלול את אזרחותו של זיוד. "אתה מגן על מחבל נתעב שפגע באזרח ישראל. בעזה או בסוריה היו רוצחים אותו ואת המשפחה שלו – ופה אתם עוד נותנים לו לדבר? תתביישו לכם", הטיחה בוחבוט בעורך הדין עודד פלר. "איך יכול להיות שהמחבל יושב בכלא עם תנאים בעוד שהבן שלי סגור בחדר מרוסק נפשית ואין לו חיים? אתם היהודים נותנים להם יד להמשיך להרוג".

עלאא זיוד שביצע את פיגוע הדריסה והדקירה בגן שמואל באוקטובר 2015. צילום: פלאש 90

 

עלאא זיוד ביצע את פיגוע הדריסה והדקירה בצומת גן שמואל באוקטובר 2015 כשניסה ניסה לרצוח ארבעה ישראלים, ובפועל פצע אותם. הוא נשפט והורשע בארבע עבירות של ניסיון לרצח ונגזרו עליו 25 שנות מאסר. זיוד הוא בן לאם אזרחית ישראלית ולאב פלסטיני שמתגורר בכפר סילת אל-חרתיה שבצפון השומרון.

נציגי פורום 'בוחרים בחיים' של המשפחות השכולות התייצבו גם הפעם לדיון מול הארגונים שמגנים על המחבלים ועמדו לצידה של ירדנה בוחבוט, אמו של ניב, לוחם בחטיבת כפיר שנפצע בפיגוע הדריסה בגן שמואל יחד עם החיילת אוראל עזורי.

"בעל הבית השתגע. בית המשפט נותן שוב כתף לארגוניים הזויים שעותרים השכם וערב נגדנו", אמרה בבית המשפט אמו של ניב בוחבוט. "מה שמפתיע כל פעם מחדש היא מעורבותה של ממשלת גרמניה המממנת את ההגנה המשפטית למחבלים האלה. ממחבל שרוצה לרצוח אני לא מצפה לכלום, אבל אני מתפלאת לראות את עזות המצח של עורכי הדין הישראליים שמוכנים לעשות הכל כדי להגן על אותם מחבלים שפלים. חייו של ניב שלי השתנו בין לילה. המחבל השפל חוגג בגאווה את פציעת חיילי צה"ל וכל זה מתבצע בתנאים של בית מלון. מצבו הנפשי וחייו של ניב השתנו לתמיד. האם יש אבסורד גדול מזה?! שלילת התושבות הייתה צריכה להעשות מזמן. כעת צריך לגרש מיד את המחבל ומשפחתו לעזה. גירוש עכשיו".

זירת פיגוע הדריסה והדקירה בגן שמואל באוקטובר 2015. צילום: פלאש 90

 

באוגוסט 2017 אישר בית המשפט המחוזי בחיפה את בקשת שר הפנים, אריה דרעי, לשלול את אזרחותו של המחבל זיוד. "המשיב הפר את חובת האמונים שלו כלפי המדינה שבה הוא אזרח", כתב אז השופט. "הוא פגע באופן ממשי בביטחון המדינה ובשלומם של אזרחיה בפיגוע טרור שבוצע על רקע לאומני אידיאולוגי נגד אזרחים וכוחות הביטחון".

אלא שבתגובה עתרו ארגוני השמאל הקיצוני 'עדאלה' ו'האגודה לזכויות אזרח בישראל' נגד ההחלטה וחודשיים לאחר מכן, בית המשפט העליון הוציא צו ארעי לעיכוב שלילת אזרחותו. כבר מאז 2016 מייצגים שני הארגונים את המחבל בדיונים.

בערעור טענו הארגונים כי פסק הדין של ביהמ"ש המחוזי הוא סלקטיבי, גזעני ומפלה לרעה את האזרחים הערבים. לדבריהם, למרות "העלייה בחומרות העבירות הביטחוניות שבהן מעורבים אזרחים יהודים, לעומת המעורבות המינורית של אזרחים ערבים בעבירות מסוג זה, מעולם לא נשקלה האפשרות לשלול את אזרחותם של יהודים המעורבים בעבירות ביטחוניות". בפסק הדין של המחוזי השיב השופט כי "מאחר וההרתעה בתיק זה מוקדה כלפי אוכלוסיית דור ב' לאיחוד משפחות, איני מוצא בסיס עובדתי ומשפטי להשוואה בינם לבין מפגעים יהודים".

עוד נטען כי השימוש בביטול האזרחות ככלי הרתעתי הנו לתכלית בלתי ראויה. המערערים הוסיפו כי השוואת חוות הדעת של השב"כ, שצידדה בביטול האזרחות, מופרכת בשל ההשוואה בין אזרחים ערבים לצאצאי מדינות מוסלמיות שגרים באירופה או לתושבי ירושלים המזרחית. לטענת המערערים, "חוות הדעת הוגשה תוך פגיעה בהליך ההוגן שלו זכאי זיוד, כאשר היא 'צצה' בעיצומו של ההליך המשפטי, שנה לאחר הגשת העתירה לביטול אזרחותו, מבלי שהובאה במועד בפני באי כוחו של זיוד או בפני היועץ המשפטי לממשלה, אשר אישר את הבקשה לשלילת האזרחות".

יו"ר תנועת 'אם תרצו', מתן פלג' שתנועתו מלווה את המשפחות השכולות ואת פצועי הפיגועים אמר: "שוב אנחנו רואים את מעורבותם של ארגוני הדה לגיטימציה הממומנים על ידי הקרן לישראל חדשה והממשלות הזרות ומבקשים לפגוע באזרחי ישראל. היה צריך לשלול את התושבות למחבל שניסה לרצוח שני חיילי צה"ל ישר לאחר הפיגוע ולא לאפשר לעתירות הזויות שכאלו להתנהל בבית המשפט. מי שמבקש להגן על מחבלים מוזמן לעשות זאת בבית הדין הבינ"ל בהאג או בדמשק".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20