משפחותיהם של הדר גולדין ואורון שאול הי"ד ושל אברה מנגיסטו ערכו מסיבת עיתונאים בירושלים על רקע המגעים להסכם הסדרה מול חמאס ברצועת עזה. אמו של אורון, זהבה שאול קראה לממשלת ישראל: "אל תהיו שותפים למו"מ עם טרור, אל תעניקו מחוות לחמאס עד שיחזירו את אורון, הדר והשבויים האחרים". שאול אף טענה כי כחודשיים לפני מותו של בעלה, הם ערכו פגישה עם ראש הממשלה, שם לדבריה, "נתניהו צעק עלינו והטיח בנו האשמות, הוא כינה אותנו 'שקרנים' כי טענו בפניו שהוא הבטיח מפורשות שלא ייחתם שום הסכם עם טורקיה לפני שיחזרו הבנים אורון והדר הביתה". עוד הוסיפה, כי "כעת כולנו יודעים מי שיקר".

משפחות גולדין ושאול במסיבת העיתונאים הבוקר (א') בירושלים

 

מלשכתו של רה"מ נמסר בתגובה כי "ראש הממשלה נתניהו מעולם לא צעק על משפחות שכולות ולא הטיח בהן האשמות, וכך גם ביחס למשפחת שאול". עוד הוסיפו, כי "ראש הממשלה ימשיך לעשות כל מאמץ עד שהבנים יחזרו הביתה".

שאול השיבה לתגובת רה"מ ואמרה כי "הפגישה היתה מיד אחרי ההסכם שנחתם עם טורקיה. מאוד כעסנו ובאנו אליו בטענות כי הוא הבטיח. הוא אמר שאנחנו שקרנים וכנראה לא הבנו אותו. בסוף השיחה הוא התעצבן, נהיה אדום והתחיל לדפוק על השולחן. אמר שככה לא מדברים אל ראש הממשלה".

מסיבת העיתונאים המשותפת למשפחות חיילי צה"ל והאזרחים הישראליים המוחזקים בידי חמאס בעזה, משפחות שאול, גולדין, מנגיסטו ואבו גנימה, התקיימה, כאמור, על רקע הדיווחים על ההתקדמות במגעים להסכם הסדרה אזורי ובינלאומי בעזה ולקראת כינוס ישיבת הקבינט המדיני-בטחוני מחר אחה"צ.

גולדין: "המילים של נתניהו הן מילים חלולות שמאחוריהן אין כלום ולא יהיה כלום"

לדברי אביו של הדר הי"ד, פרופ' שמחה גולדין, ההסדרה כבר החלה ביום חמישי כשהוכנס ציוד הומניטרי לעזה. "הציבור הישראלי צריך לדעת שישיבת הקבינט שתתקיים אחר הצהריים מיותרת והכינוס שלה הוא כל כולו הצגה מתוזמנת כדי לנסות ולהראות שראש הממשלה באמת מחויב להחזרת הבנים", אמר. "מישהו החליט לבזבז את הזמן של חברי הקבינט ולזמן אותם לישיבה רק כדי לדון ברכבת שכבר יצאה מהתחנה שלה".

"הרכבת כבר יצאה מהתחנה". פרופ' גולדין במסיבת העיתונאים. צילום: הדס פרוש פלאש 90

 

גולדין הוסיף כי "הסכם ההסדרה מול עזה, שישראל שותפה לו יחד עם האו"ם, מצרים, ארה"ב, קטאר והרשות הפלסטינית, התחיל באופן מעשי כבר לפני שלושה ימים. וההסכם הזה לא כולל בתוכו את החיילים והאזרחים".

גם הוא לא חסך ביקורת מרה"מ ואמר: "איבדתי את הנאיביות שלי כשראש הממשלה נתניהו סגר, מבחינתו, לפני 4 שנים את 'צוק איתן' והשאיר את הדר ואורון ברפיח וסג'עיה. איבדתי את התמימות שלי כשנתניהו חתם הסכם עם ארדואן, שהשפיל את חיילי השייטת והכניס סחורות במיליארדים לעזה, והחליט ברגע האחרון להוציא ממנו את התנאי המקדים למהלך שהיה החזרת החיילים והאזרחים.

"הציבור הישראלי צריך להבין שאצל נתניהו הכל זה ספין. ובעניין השבת החיילים לא קיימת שום מחויבות לערכי צה"ל ולברית בין הממשלה לבין משפחות החיילים. המילים שנתניהו מקפיד לומר בכל אירוע וטקס כי 'המדינה עושה כל שביכולתה' הן מילים חלולות שמאחוריהן אין כלום ולא היה כלום".

"אין על הפרק הסדרה רחבה ללא החזרת אזרחינו וגופות חללינו"

גורם מדיני בכיר אמר בתגובה לטענות כי "למען הסר ספק, המגעים המתקיימים כיום ממוקדים במטרה אחת: הפסקת האש. הפסקת אש מוחלטת תביא מצד ישראל לפתיחה מחודשת של מעבר כרם שלום ולחידוש ההיתרים שנהגו לגבי מרחב הדיג. אין על הפרק כל הסדרה רחבה ללא פתרון סוגיית החזרת אזרחינו וגופות חללינו המוחזקים ברצועה. חלק מהדיווחים בתקשורת מתייחס למגעים פנימיים שמתנהלים בין חמאס לרש"פ".

עם סיום מסיבת העיתונאים, יצעדו המשפחות לשערי משרד ראש הממשלה וידרשו להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו. גם מחר, במקביל לישיבת הקבינט, מתכננות המשפחות לקיים אירוע מחאה משותף ברחוב עזה מול מעון ראש הממשלה בירושלים בו יקראו לרעיית רה"מ שרה נתניהו להבטיח כי השבת החיילים והאזרחים הישראלים בעזה תהיה שלב ראשון בכל הסכם.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20