בוועדה לזכויות הילד בכנסת נערך היום (ג') דיון אודות הדחיפות והצורך שבקידום חוקי הפיקוח על מעונות היום לפעוטות והצבת מצלמות במעונות בעקבות מותה של יסמין וינטה ז"ל בפעוטון וכתב האישום נגד הסייעת ועל רקע המחאה הציבורית.

הפעוטה יסמין וינטה ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

בדיון נכחה גם דורינה וינטה, אמהּ של יסמין ז"ל, שאמנם התקשתה לדבר, הן בשל האובדן והן בשל קשיי השפה, אך הצליחה להעביר קריאה להורים לצאת למחאה על היעדר הפיקוח המספיק לטענתה כיום במעונות.

"אני יודעת שלא נוכל לעשות דבר כדי להחזיר את התינוקת שלי אבל אני רוצה לעזור לילדים אחרים ולחייב לשים מצלמות בגנים", אמרה בדמעות. "אני יודעת שבארץ הזו כשהתינוקות בני שלושה חודשים האמא חייבת לשים אותם בגן כי היא צריכה לחזור לעבוד. תינוק בגיל הזה כל כך קטן, הוא לא יכול להגיד לאמא שלו שהוא לא רוצה ללכת לשם כי פוגעים בו. אני קוראת להורים אחרים לצאת למחאה".

אמהּ של יסמין וינטה ז"ל בכנסת. צילום: דוברות הכנסת

 

המועצה לשלום הילד: "חוק הפיקוח וחוק הצבת המצלמות צריכים לעבור עכשיו"

מנכ"לית המועצה לשלום הילד עו"ד ורד וינדמן אמרה בדיון כי "השרים צריכים להגיע לכאן ולתת תשובות לילדים, להורים, לחברי הכנסת ולציבור". היא תהתה "מה קרה פה בימים האחרונים? נחשפנו למקרה מוות נוראי במעון. ומנגד, חוק המצלמות נדחה שוב וחוק הפיקוח לא קודם. יושבים פה משרדי הממשלה והדברים שלהם מקוממים! כמה שנים אומרים שלוקחים בחשבון? כמה שנים עורכים דיונים? כמה שנים מחשבים?". לדבריה, "חוק הפיקוח וחוק הצבת המצלמות צריכים לעבור עכשיו. עוד בכנסת הזו. ללא דיחוי! אי אפשר לחכות יותר".

ח"כ יפעת שאשא ביטון ביקשה להזכיר בדיון כי "העלנו את נושא חוק המצלמות פה פעם אחר פעם ונתקלנו בהתנגדות נחרצת, לא רק מצד גורמי הייעוץ המשפטי שמדברים על פגיעה בפרטיות, אלא גם הורים וארגונים שונים התנגדו ולא הבינו למה זה חשוב".

עוד הוסיפה ח"כ שאשא ביטון כי "אם לא הייתה מצלמה בגן, זה היה נגמר בקביעה של מוות בעריסה, והיו לא מעטות כאלה בשנתיים האחרונות. ישבו כאן הורים וסיפרו שהביאו ילד חי בבוקר וקיבלו אותו מת בערב, ולא יכלו להוכיח כלום. הפעם, בזכות המצלמה, אנו יודעים שמדובר כאן ברצח, אף שכתב האישום הוא על הריגה. היו גם מי שאמרו מוות ברשלנות – זה מה ששווים הילדים שלנו?!".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20