אמו של הקטין א' מפרשת דומא. צילום: חדשות 20

משפחת הקטין ממשפט דומא בשיחה עם ערוץ 20: "יושב קרוב ל-3 שנים בתנאים הקשים ביותר במדינת ישראל". ביהמ"ש קבע היום (ג') שההודאות שנגבו מהעצורים במשפט דומא אינן קבילות ומעביר ביקורת חריפה בפס"ד של משפט הזוטא על כך ששב"כ ביצע את העינויים. מנגד הפרקליטות אינה חוזרת בה מאותם אישומים בעיקר כלפי הנאשם העיקרי, עמירם בן אוליאל.

מצבו המשפטי של הקטין טוב יותר. משפחתו חשה הקלה והעבירה ביקורת על הפרקליטות, השב"כ וגם על שרים בממשלה. "ברוך ה' מתרגשים שבית המשפט עשה את הדבר הישר והנכון ולא קיבל את הודאות הצורך. בית המשפט הבין שזה לא מצב נפשי תקין והודאות שניתנות במצב כזה שוות כקליפת השום", אמרה אמו של הקטין א' בשיחה עם ערוץ 20.

"היו פה התנהלויות לא תקינות גם בשב"כ, גם בקרב פוליטיקאים בכירים מהרגע שהנושא הזה התחיל. היה שר במדינת ישראל שאפילו אמר 'אנחנו עושים הכל כדי שיהיו ראיות'. זאת אמירה מסוכנת מאוד ואת הסכנות שלה, לצערי, הבן שלי חווה על גופו", אמרה האם.

"הצלחתי להגיד לבני 'יקירי אני אוהבת אותך. תחזור הביתה בקרוב', אבל אני לא בטוחה שהוא הבין מה קרה שם", סיפרה. "הוא כבר יושב קרוב ל-3 שנים בתנאים הקשים ביותר במדינת ישראל. הגיע הזמן לשלוח את הילד הביתה להשתקם".

זירת הבית שנשרף בדומא. צילום: פלאש 90

בפסק הדין של משפט הזוטא בנוגע לעינויים מתחו השופטים ביקורת חריפה על האמצעים המיוחדים ששימשו את החוקרים לגביית הודאות מהעצורים: "האמצעים הללו פגעו פגיעה חמורה בזכות היסוד של הנאשמים לשמירה על שלמות הגוף והנפש". על אף הביקורת הפרקליטות לא חזרה בה מן האישומים נגד בן אוליאל. סנגורו הבהיר כי הוא נחוש להילחם על חפותו.

כל ההודאות שנגבומן הקטין נפסלו, למעט זו בה הצביע על בן אוליאל כאחראי לרצח בני משפחת דוואבשה. עו"ד עדי דיקר מארגון "חוננו" קרא לפרקליטות לשחרר מיד את הקטין ממעצר בן שנתיים וחצי. המשפט עורר התעניינות רבה. מחוץ לבית המשפט היו חברי הנאשמים ומולם פעילי ארגון השמאל הקיצוני "נשות מחסום ווטש", חברי כנסת הערבים ובני משפחת דוואבשה שדרשו עונש מוות.

הפרשה נפתחה מחדשה ובשב"כ יצטרכו לספק תשובות על האופן בו חקרו וגבו עדויות מן הנאשמים. בשב"כ עומדים מאחורי כל ממצאי החקירה על בסיסם גובשו כתבי האישום.

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות