רכבת אווירית של אלפי הספורטאים יהודים המגיעים לישראל מכל העולם ממשיכה להנחית בשדה התעופה בן גוריון את המשתתפים והמשלחות למשחקי המכביה ה-20. מדובר באירוע הספורט הגדול ביותר בישראל ואירוע הספורט הגדול ביותר בעולם שבו משתתפים רק יהודים. במכביה הנוכחית מספר המשתתפים בתחרויות יהיה 10,000 כאשר 2,100 מדליות יחולקו.

טקס הפתיחה החגיגי ייערך ביום חמישי באצטדיון טדי בירושלים. משחקי המכביה ה-20 נערכים עם חיבור מתבקש לחגיגות 50 שנה לאיחוד העיר ירושלים. בשנים האחרונות עיריית ירושלים בסיוע משרד הספורט הקימו מגרשי ספורט ומתקנים מפוארים לטובת משחקי המכבייה. ראש העיר ניר ברקת, עמד מקרוב אחרי הקמת הפרויקטים שאמורים לשרת את קבוצות הספורט ותושבי העיר אחרי המכביה. השילוב של המכביה עם חגיגות איחוד העיר ירושלים רק הגבירו את הרצון של שרת הספורט מירי רגב להשקיע עשרות מיליוני שקלים לטובת הקמת הפרויקטים בירושלים כדי להעמיד סטנדרט גבוה של מתקנים למשתתפים הרבים.

מסיבת העיתונאים. צילום: יח"צ
מסיבת העיתונאים לקראת משחקי המכביה ה-20. צילום: יח"צ

 

בגלל מספרם חסר התקדים – עשרת אלפים ספורטאים, משחקי המכביה ייערכו בכל רחבי הארץ. המארגנים החליטו לפזר את המשחקים גם כדי לאפשר לציבור הרחב במקומות שונים בארץ כולל בפריפריה להגיע ולראות מקרוב את התחרויות. מעבר למשחקי המכביה עצמם בישראל, אי אפשר להתעלם מהנושא הכספי. 10,000 ספורטאים שרובם מגיעים מכל העולם, אמורים להשאיר בישראל כמה עשרות מיליוני שקלים. מי שאמור ליהנות מאוד בתקופת המכביה הם בעלי העסקים. משחקי המכביה תורמים לשיפור התיירות והעסקים המקומיים. הספורטאים והמשלחות המלוות אותם ימלאו את רחובות ירושלים ובחנויות המזכרות בבירה הגדילו לאחרונה את כמות הסחורה.

בתחילת השבוע אירח ניר ברקת במלון ממילא בירושלים נציגים ממשרד הספורט, ממכבי העולמית, ראשי המכביה וספורטאים בכירים. המטרה הייתה בעיקר רצון לקרב בין הגורמים השונים שעמלו בשנים האחרונות לקיום המכביה. במהלך הערב דיברו כולם על המטרה שלשמה מתקיימים משחקי המכביה – קידום וחיזוק הזיקה של הספורטאים מהתפוצות למדינת ישראל. נציג משרד התרבות והספורט היה המנכ"ל יוסי שרעבי, שהיה הרוח החיה בסיוע לעיריית ירושלים ולערים נוספות בהקמת מתקנים חדשים למכביה, נשיא תנועת מכבי העולמית יאיר המבורגר ויו"ר המכביה אמיר פלד. באירוע השתתפו בין השאר המדליסט האולימפי אורי ששון ונטע ריבקין, שנבחרה להיות אחת ממדליקי לפיד המכביה יחד עם מורן סמואל, ירדן ג'רבי, עומרי כספי, השחיין הצרפתי פביאן ז'ילו והמדליסט האולימפי האמריקאי אנתוני ארווין.

מסיבת העיתונאים. צילום: יח"צ
מסיבת העיתונאים לקראת משחקי המכביה ה-20. צילום: יח"צ

 

ראש העיר ניר ברקת: "אנחנו לא חוגגים רק 50 שנה לאיחוד ירושלים אלא גם את המכביה ה-20, בשילוב יוצא דופן ומעורר השראה. השקענו באצטדיון האתלטיקה המתקדם בארץ, שדרגנו מתקני ספורט רבים ברחבי העיר ואפשרנו למכביה להתחולל בירושלים בגאון. בעזרת השם, אחרי שנסיים את המכביה ה-20, נשב לשולחן השרטוטים ונתכנן את המכביה ה-21 בירושלים".

יוסי שרעבי מנכ"ל משרד התרבות והספורט: "המכביה זה אירוע הספורט הגדול ביותר שמדינת ישראל עושה, אבל הוא הרבה מעבר לאירוע ספורט. במציאות הנוכחית, בה הקהילות היהודיות ברחבי העולם נאבקות על הזהות שלהן, מדינת ישראל היא העוגן המשמעותי ביותר. העובדה שהאירוע קורה בירושלים תורם למכביה ולשגרת החיים בעיר הזה. סייענו בסכומים חסרי תקדים כדי להגדיל את התשתיות הקיימות – אם זה האצטדיון בגבעת רם ואם מגרשי הכדורגל".

 

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20