וואקמה, רונאלדו וקארי. צילום: הפועל ב"ש, ריאל מדריד ואתר ה-NBA

 

קו ישיר עובר בין שלוש אלופות שזוכות להתעניינות רבה אצל אוהדי הספורט כאן אצלנו: הפועל באר שבע בכדורגל, ריאל מדריד כדורגל וגולדן סטייט ווריורס מה-NBA. מדובר בקבוצות אלופות, מצליחות, שסובלות השנה ממחלת הספורט הטבעית ביותר, אך הקשה מכולם – היעדר רעב.

הפועל ב"ש זכתה בשתי אליפויות רצופות, והשנה נראה כאילו השחקנים שלה ובראשם הכוכב – טוני וואקמה, רק רוצים שהשנה הזו תיגמר. אחרי שתי אליפויות והופעות יפות באירופה, ב"ש עולה למגרש בחוסר חשק, לא כי הם לא רוצים אלא פשוט כי אין להם את הדרייב. ברק בכר אמר אתמול אחרי המשחק בחצי הגמר מגביע מול קריית שמונה: "זה נראה כאילו הכריחו אותנו לשחק במחצית הראשונה".

ברק בכר. צילום: הפועל ב"ש

 

ריאל מדריד זכתה שנה שעברה באליפות בספרד, ובנוסף זכתה פעם שנייה רצוף במפעל היוקרתי ביותר – ליגת האלופות. גם כאן הקבוצה נראית שבעה, עייפה ובראשם הכוכב כריסטיאנו רונאלדו.

אצל גולדן סטייט כביכול המצב פחות חמור כי מדובר ב-82 משחקים בליגה, וממילא קבוצות שומרות כוחות ומפסידות באופן יזום מדי פעם. אך ככל שהעונה מתקדמת נראה שגם להם חסר את הדרייב לכתוש את היריבות ולשחק את הכדורסל היפה לעין שהם הביאו לעולם.

בכל אחד מהמקרים ומעל פני השטח, הפרשנים הרבים עוסקים בסיבות לירידה ביכולת. האם זה שחקן כזה או אחר, פציעות, המאמנים, או אולי היריבות שהתחזקו. הכל נכון אך מהווה רק את הסימפטומים למחלה עצמה. בכר, זידאן וסטיב קר לא שכחו לאמן. וואקמה, רונאלדו וסטף קרי לא שכחו לשחק והיריבות לא באמת התחזקו. חוסר הרצון והשובע גורמים ליכולת להיראות בהתאם.

מאמן ריאל מדריד זינדין זידאן. צילום: רויטרס

 

אז מה עושים?

פתרון אחד שהרבה קבוצות מנסות הוא החלפת שחקנים. מביאים שחקן אחד או שניים, רצוי אחד רעב, ומקווים שהוא יבוא וידביק את כולם. פתרון כזה טוב לשבוע שבועיים אך לאחר מכן שאר הקבוצה בדרך כלל מדביקה את שחקן הרכש במחלה שלה. אם זה כבר יעזור, זה יקרה יותר בקבוצות כדורסל, שם  שינוי של שחקן אחד מתוך 5, יעיל יותר מאשר שחקן אחד מתוך 11.

אז ב"ש התחזקה מעט עם חנן ממן ומרואן קבהא, והזמן יגיד האם הם הצליחו לגרום לקבוצה לקבל תיאבון מחודש. ריאל מדריד וגולדן סטייט החליטו לא להתחזק ומאמינות שהסגל הטוב שלהם לא שכח לשחק ויוציא אותם מהבוץ.

פתרון אחר שיכול לעזור יותר הוא ליזום משבר כדי לזעזע את המערכת. כל עוד הקבוצות נעות על אדי הדלק האחרונים, כך שריאל מדריד מנצחת פה ושם 0-1, ב"ש מדשדשת אך נשארת בצמרת הגבוהה וגולדן סטייט מנפקת משחק אחד טוב מתוך שלושה, אז חיים במוות קליני.

סטיב קר. צילום: אתר ה-NBA

 

אך אם הקבוצות והשחקנים ירגישו טעם של הפסד כמה פעמים, ייתכן שהם יתגעגעו ליכולת טובה, לניצחון ויקבלו רעב מחודש. אין הכוונה כמובן להפסיד משחקים בכוונה ולהסריח את המגרש. גולדן סטייט לדוג' מתוך 82 משחקים יכולה להרשות לעצמה להפסיד כמה משחקים (והיא עושה זאת) ועדיין להיות בפלייאוף במקום טוב.

ריאל מדריד, שהליגה כבר גמורה מבחינתה, יכולה לנסות להחזיר את הרעב דרך הליגה. גם אם זה יעלה לה בכמה נקודות, העיקר לקבל רעב לקראת המשך הדרך בליגת האלופות. וב"ש? לב"ש אין באמת אין הפריבילגיה הזו. היא תצטרך למצוא את הכוחות הפנימיים שלה להחזיר את הדרייב.