ביטי (בתיה) דויטש, חרדית בת 29 משכונת הר נוף במערב ירושלים, הוכתרה אתמול (שישי) כאלופת מרתון טבריה המסורתי בפעם ה-42, שגם פתח את עונת המרתונים הבינלאומיים.

דויטש הייתה הראשונה מבין הנשים לחצות את קו הסיום. מרתון טבריה מהווה גם את אליפות ישראל.

במרתון תל אביב בחודש שביעי עם בעלה. צילום: מתוך דף הפייסבוק של ביטי דויטש

 

דויטש, שמכונה על ידי חברותיה "ספידי ביטי", סיימה את מרתון הבכורה שלה בטבריה – והשלישי מאז החלה לרוץ לפני 3 שנים – בזמן של 2:42:00 שעות. בשנת 2017 היא השתתפה ב'מרתון תל אביב', כשהיא בחודש השביעי להיריונה.

היא עובדת ברשת עולמית המציעה הזדמנויות ללימוד טקסט, למעורבות חוויתית ולטיולים חינוכיים לתלמידים ישראליים ויהודים.

"באופן אישי, ההרגשה היא שהשם מלווה אותי בכל צעד"

דויטש עלתה לפני מספר שנים מארה"ב לישראל. בראיון שהעניקה בעבר ל'כיכר השבת' היא סיפרה: "לא עשיתי את זה משיקולים אגואיסטיים ואחרים, אלא רק למען 'בית דניאלה' (מרכז יום שיקומי חינוכי-טיפולי לבני נוער, באמצעות כלבים), שהוקם לזכר בת דודה שלי, דניאלה חיה פרדס ע"ה".

הוא הוסיפה ואמרה, "זו ממש מתנה מהקב"ה. הוא נותן לנו את כל הכישורים והיכולות. כל מה שהשגתי, זה רק בעזרתו. הכל סייעתא דשמיא. ההרגשה היתה מדהימה, אבל מה שבלט בשבילי באופן אישי היא ההרגשה שהשם מלווה אותי בכל צעד".

איימרו עלמייה. צילום: אילן אוחנה – עיריית טבריה

 

את המרתון ניצח איימרו עלמייה בתוצאה של 2:15:16 שעות. עלמייה הוא אלוף ישראל בריצת 1500 מטר, בריצת 5000 מטר (2013-2016) ושיאן ישראל בריצת 10,000 מטר.

כ-6,000 רצים – ביניהם 150 רצים מ-20 מדינות שונות – התייצבו למרתון טבריה במזג אוויר של 10 מעלות. 20 רצים טופלו במהלך המרוץ, 16 מתוכם לאחר שחשו חולשה והתעלפו. משתתפת אחת פונתה לבית חולים לאחר שאיבדה את הכרתה.

ראש עיריית טבריה הנבחר רון קובי. צילום: פלאש 90

 

ראש העיר החדש, רון קובי, שגם לקח חלק בריצה ל-10 קילומטרים ביחד עם בנו, הזניק את המרתון המלא. בנוסף, התקיים גם מקצה לחצי מרתון של 21.1 ק"מ.

"השנה נערכנו במלוא הכוח לקיומו של המרתון, במטרה להמשיך להשתפר ולשפר ולהפוך את מרתון טבריה לגדול יותר, מהיר יותר ואיכותי יותר", אמר קובי. "מדובר באירוע חברתי מן המעלה הראשונה, עצם העובדה שהעיר טבריה מקיימת אירוע ספורטיבי מרכזי רחב היקף שכזה, כבר 42 שנה ברציפות, היא כבר הישג לא מבוטל".

קובי זכה לאחרונה לביקורת נוקבת מצד החוגים החרדיים בעיר בשל חילול השבת שנלווה למעמד. השנה, בניגוד לשנים קודמות, הוזמנו הרצים לבלות על החוף בטבריה במימון העירייה לאחר המרתון – עם מסיבות רחוב, הרקדות על הטיילת ופסטיבל יין.

בלילה שבין חמישי לשישי ארגנו תושבי טבריה החרדים ובראשם נציגיו של הרב המקובל הרב דב קוק שליטא עצרת תפילה ומעמד סליחות מרכזי בהשתתפות מאות מתושבי העיר

צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ביטי דויטש
לינור בר-אל

לינור בר-אל