מדעי החבלה: משירות הביטחון הכללי נמסר כי במהלך שנת 2015 הקימו בכירי הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה תשתית חשאית וממוסדת, המורכבת מפעילי הזרוע הצבאית של חמאס ברצועה ופעילי חמאס שמוצאם ביהודה ושומרון.

מטרת התשתית היא גיוס פעילי טרור בשטחי יו"ש וישראל לצורך הוצאת פיגועי תופת מול מטרות ישראליות. מאמץ מיוחד הושקע בגיוס סטודנטים פלסטינים מתחומי ההנדסה והטכנולוגיה ששימשו כמהנדסים לייצור מטענים.

סטודנטים תומכי חמאס בעצרת לקראת הבחירות למועצת הסטודנטים באוניברסיטת ביר זית, רמאללה 2014. צילום: עיסאם רימאווי, פלאש 90

 

מאז הקמת התשתית, נעצרו ע"י שב"כ וצה"ל ברחבי יהודה ושומרון עשרות פעילי חמאס. בחקירותיהם עלה כי גוייסו על ידי התשתית בעזה, באמצעות רשתות חברתיות, לצורך ביצוע פעילות טרור כנגד יעדים ישראלים. לאחרונה, זוהה וסוכל ניסיון נוסף של התשתית מרצועת עזה להאיץ פעילות הטרור ביהודה ושומרון. במסגרת זו נעצרו ונחקרו מספר פעילים מאזור יו"ש.

חמאס עזה גייס את הסטודנטים בפייסבוק והעבירם הכשרות צבאיות

במסגרת חקירותיהם בשב"כ של עיסא שלאלדה, בן 21 ועמר מסעוד, בן 20, פעילים בתא הסטודנטים של חמאס באוניברסיטת ביר זית, עלה כי גויסו לפעילות התשתית באמצעות הפייסבוק, על ידי גורמים בזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה, לצורך ביצוע פיגועים וסיוע בהעברות כספי טרור. עוד עלה כי במסגרת גיוסם עברו השניים הכשרות צבאיות שונות. לאחרונה הוגשו נגדם כתבי אישום המייחסים להם קשרים עם גורמי טרור וחברות בארגון טרור.

במסגרת חקירתו בשב"כ של חאזם חמאיל, תושב השומרון, בן 24, עלה כי ניהל קשר בפייסבוק מול גורם עזתי אשר עשה שימוש בפרופיל פיקטיבי. במסגרת זו הונחה חאזם לקדם פיגוע מטעם ארגון החמאס ולצורך כך היה עתיד לקבל מידי הגורם העזתי כסף ואמצעי לחימה. כתב האישום מייחס לו מגע עם האויב.

סטודנטים תומכי חמאס משתתפים בעצרת לקראת הבחירות למועצת הסטודנטים באוניברסיטת ביר זית, רמאללה 2014. צילום: עיסאם רימאווי, פלאש 90

 

לדברי שב"כ, "פעילות תשתית הטרור בעזה, לצד פעילות נוספת של חמאס מהרצועה (כדוגמת "מטה גדה"), הינה חלק בלתי נפרד מנסיונות ארגון החמאס לערער את היציבות הבטחונית באזור יו"ש, בישראל וברצועת עזה".

"שירות הביטחון הכללי עוקב אחר מאמצים מתמשכים אלה ויפעל לסכל מבעוד מועד כל פעילות של ארגון הטרור חמאס", נמסר.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון