הפרלמנט בהולנד אישר איסור חלקי על לבישת כיסוי פנים. משמעות ההחלטה היא שמוסלמיות לא יוכלו להסתובב עם בורקה וניקאב במקומות ציבוריים.

אירופה נגד המוסלמים. איסור לבישת בורקה גם בהולנד. פלאש 90
אירופה נגד המוסלמים. איסור לבישת בורקה גם בהולנד. פלאש 90

בשנים האחרונות נמצא הנושא בלב השיח הציבורי במדינה, והאיסור על לבוש כיסויי פנים בציבור הוא אחת הדרישות המרכזיות של "מפלגת החירות" האנטי־איסלאמיסטית, שמובילה בסקרים לקראת הבחירות שיתקיימו במארס.

אירופה כולה מתגייסת נגד הבורקה

צרפת היתה הראשונה שהחילה ב-2005 חוק האוסר ללבוש כיסוי פנים כדוגמאת הבורקה במקומות ציבוריים אך מאז מדינות רבות באירופה מחוקקות חוקים דומים כהתמודדות עם ההקצנה של המוסלמים ששוטפים את אירופה.

גם גרמניה, בה חיים כארבעה מיליון מוסלמים, בוחנת הצעות חוק לאסור על לבישת כיסויי פנים בבתי ספר, אוניברסיטאות ובזמן נהיגה. באיטליה אסר מחוז לומברדיה על לבישת כיסויי פנים מלאים בציבור ובבלגיה אסור ללבוש את כל כיסויי הגוף המלאים בציבור. בלטביה גיבשה הממשלה הצעת חוק שתאסור ללבוש כיסויי פנים במקומות ציבוריים.

לא מזמן הצטרפה גם בולגריה לחקיקה נגד הבורקות. החוק החדש בבולגריה קובע כי לא ניתן ללבוש בגדים שמסתירים את הפנים במשרדים ממשלתיים, בתי ספר, מוסדות תרבות, מקומות בילוי ציבוריים ומתקני ספורט.

החוק בבולגריה קובע כי כיסוי ראש, עיניים, אוזניים או פה במקומות אלה יהיה אפשרי רק מטעמי בריאות, סיבות מקצועיות או כחלק מתלבושת ספורט כלשהי. מי שתעבור על החוק תיקנס בסכום של עד 770 אירו, ובנוסף ישללו מהן זכויות סוציאליות.

"סכנה לסדר הציבורי"

בשיאה של עונת הרחצה ועל רקע החשש הגובר מטרור איסלאמי באירופה, הודיע בקיץ האחרון ראש עיריית קאן על תקנה חדשה האוסרת על נשים ללבוש בורקיני או כל בגד אחר המכסה את כל גופן בחופי הים.

מסולקות מהחופים בגלל בורקיני
מסולקות מהחופים בגלל בורקיני

לפי עיריית קאן, בגדי ים אלה אינם מכבדים "מוסריות וחילוניות" ומהווים סכנה לסדר הציבורי. הבגדים האלו "שמצהירים על השתייכות דתית בצורה כה בולטת, בעוד צרפת והאתרים הדתיים שבה נמצאים תחת מתקפת טרור, עשויים לייצר סיכונים לסדר הציבורי", דברי דויד ליסנאר, ראש עיריית קאן.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.