השייח' ראאד סלאח. צילום: מרים אלסטר/פלאש90
השייח' ראאד סלאח. צילום: מרים אלסטר/פלאש90

כנס תמיכה במנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, השייח' ראאד סלאח, בחודש שעבר באולם באום אל פחם שנבנה במימון מפעל הפיס, כך נחשף הבוקר (ג') ב"ישראל היום". כזכור, התנועה האיסלאמית הוצאה מחוץ לחוק בישראל. עפ"י הפרסום, הכנס לתמיכה בסלאח, המואשם בעבירות הסתה לטרור ואלימות, עורר תרעומת בשל השימוש באולם שנבנה מכספי הציבור הישראלי ולתועלת הציבור.

בכנס שנערך בעקבות מעצרו של סלאח בחודש אוגוסט נתלו דגלי אש"ף והוצג סרטון המשבח את פעילותו של השייח' תומך הטרור. בנוסף, הנואמים יצאו בקריאות נגד מעצרו של סלאח ואף הושמע ההמנון הפלסטיני. בין המשתתפים באירוע נכחו גם חברי כנסת ערבים מ"הרשימה המשותפת" ובהם חנין זועבי ויוסף ג'בארין. גם ח"כ לשעבר מוחמד ברכה המכהן כעת כיו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל השתתף וכן סגנו של סלאח, השייח' כמאל חטיב.

יו"ר ארגון "לך ירושלים", מאור צמח, פנה אל יו"ר מפעל הפיס, עוזי דיין, וקרא לו להפקיע את השימוש באולם באום אל פחם מידי מפעיליו: "כל פעילות של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית היא חמורה, מנוגדת לחוק ומהווה תמיכה בהסתה ובטרור. אנחנו מצפים שהבקרה והפיקוח של מפעל הפיס באולמות שלהם הנמצאים ביישובים ערביים בארץ יהיו הדוקים, כדי שהאולמות האלה לא ישמשו למרכזי הסתה והטפה לאומנית כנגד מדינת ישראל".

השתתפו בכנס. ח"כ ג'בארין וח"כ ג'בארין. צילום: פלאש 90
השתתפו בכנס. ח"כ ג'בארין וח"כ ג'בארין. צילום: פלאש 90

מפעל הפיס: "רואים בחומרה רבה קיום אירוע פוליטי במבנה"

בחודש אוגוסט האחרון הוגש כתב אישום נגד סלאח בעבירות הסתה לטרור ואלימות וחברות בהתאחדות בלתי מותרת. מעצרו הוארך עד תום ההליכים. סלאח נעצר באום אל פאחם בעקבות ההתבטאויותיו בתקשורת הערבית, בין היתר אחרי הפיגוע הרצחני בהר הבית. מנהיג הפלג הצפוני כינה את המחבלים שרצחו את שני השוטרים הישראלים "שהידים", שיבח את מעשיהם וקרא לקיים מלחמה על הר הבית. לדברי השייח' וחלק מהח"כים הערבים, מעצרו נובע מרדיפה פוליטית ותו לא.

לאחר מהומות המוסלמים שקמו בהר הבית הפנה שר הביטחון אביגדור ליברמן אצבע מאשימה לסלאח. בישיבת הקבינט שנערכה בסוף חודש יולי אף דרשו השר ליברמן, שר המודיעין כ"ץ ושר השיכון גלנט, להוציא צו מעצר מנהלי נגד סלאח, אך הרעיון לא יצא לפועל עקב התנגדות נציגי היועץ המשפטי לממשלה שטענו בדיון כי אין עילה משפטית או ראיות שיצדיקו לעצור את סלאח, שכן הוא "לא מסית לאלימות". בהמשך התברר כי כחלק מהאמירות מקימות חשד לביצוע העבירות האמורות ועל כן ניתן בעניינן אישור החקירה. נציין כי כבר בחודש ינואר המליצה המשטרה להעמיד לדין את סלאח לאחר שבוצעה חקירה בעניינו.

ממפעל הפיס נמסר בתגובה כי "למפעל הפיס לא היה מידע על קיום האירוע. מפעל הפיס רואה בחומרה רבה קיום אירוע פוליטי במבנה שהוקם בסיועו. אנחנו מבקשים להדגיש כי הרשות חתומה על כתב התחייבות כלפי הפיס, שבו היא מתחייבת בין השאר להפעיל את המבנה בהתאם לייעודו. מפעל הפיס יקיים בירור מול הרשות כשתגיע תלונה בנושא. נבקש לציין כי לאחרונה מנע מפעל הפיס מלקיים שני אירועים פוליטיים במבנים שהוקמו בסיוע הפיס, כאשר המידע הועבר לפיס לפני קיום האירוע".
מעיריית אום אל־פחם נמסר כי "הפנייה לאירוע היתה מטעם ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל וגם של הוועד העממי באום אל־פחם, הכולל את התנועות הפוליטיות והעממיות בעיר. האנשים שנכחו באירוע היו ח"כים וראש ועדת המעקב העליונה, מוחמד ברכה. אין לכך שום קשר לתנועה האסלאמית ואנשיה".
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20