מטוס F16 של חיל האוויר במהלך אימון. צילום ארכיון: רויטרס

אחרי שנים שהלחימה הישראלית בהתבססות האיראנית בסוריה ובהעברת הנשק לחיזבאללה ללבנון נבלמה על ידי העליונות של חייל האוויר, הרי כי הדיווחים הלילה מרוסיה, ארה״ב וסוריה, מעמידים בסכנה את מדיניות ישראל בכל הקשור למב״ם. במוסקבה טוענים כי ארבעה מטוסי F-16 ישראליים אחראיים לתקיפה במחוז לטקיה הלילה. אם להודות על האמת, זה לא באמת משנה אם ישראל תקפה או לא, מה שקובע זה מה שמייחסים לישראל.

האירוע אמש היה אמור להימנע, ברוסיה טרם התקבלו החלטות

במקביל גורמים במשרד ההגנה הרוסי הודיעו כי אבד הקשר עם מטוס תובלה/ריגול ובו 14 אנשי צוות שאמור היה לנחות סמוך למקום התקיפה. הרוסים ששמרו על מנגנון תיאום ביטחוני עם ישראל, עשו זאת בדיוק במטרה למנוע אירוע שכזה. גורם אמריקני מיהר להבהיר כי משטר אסד הוא שהפיל בשוגג את מטוס התובלה כשניסה להדוף את התקיפה הישראלית. הטעות היא אמנם רוסית/סורית אך כאב הראש הוא לחלוטין כחול לבן.

ישראל שזכתה ובצדק לעליונות התקפית במטרה לשמור על האינטרסים הביטחוניים שלה, תצטרך עכשיו למצוא את המסלול הנכון בין שמירה על אינטרסים לבין יחסים מתוחים כעת עם הרוסים. מנגד, בחצרו של פוטין ימתינו להתבהרות התמונה, ינסו להבין מה קרה הלילה ורק אז יקבלו החלטות. אין ספק כי אם רצף הדיווחים הלילה נכון, ישראל תסבול בקרוב מהרבה מאוד מגרנות.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון