כבר בתור ילד השתתפתי בהפגנות. אז בכיתה ה' בשנת 94' יצאנו כולנו לכיכר ציון למחות על הסכמי אוסלו. כעבור כמה שנים, הפעם קצת יותר גדול, בערך בכיתה י' כשממשלת ברק רצתה לחתום בקמפ דיוויד על מסירת שטחי ארץ ישראל, הגענו לכיכר רבין. ואיך אפשר לשכוח את ימי ההתנתקות? אז כבר לבשתי מדים, אבל בכל זאת אי אפשר היה להישאר אדיש לגירוש יהודים מביתם. אמנים לא היו שם אבל מכנה משותף ברור היה. בהפגנות הללו כולם היו עם כיפה ולא סתם כיפה – כיפה סרוגה.

באחת ההפגנות החליף הרב שלי בישיבה התיכונית את הכיפה הסרוגה לכיפה שחורה. שאלנו אותו על מעשיו והוא הסביר כי חשוב שיראו שיש עוד ציבורים התומכים במאבק. פעם אחר פעם עלתה בנו האמונה שכי אם רק הפעם יצטרפו להפגנה גם כאלה "בלי כיפה" המדינה תתהפך ונוכל להוביל את השינוי. אך זה לא קרה מעולם. בזמן ההתנתקות אפילו עברנו מדלת לדלת כדי לשכנע אנשים להצטרף למאבק, אבל זה לא עזר. הגוש הוחרב והלב נשבר.

כחלק מהסקת המסקנות מהגירוש קמו הגרעינים התורנים, מתוך מטרה ברורה להתנחל בלבבות. "אי אפשר לחבר את העם לערכי ארץ ישראל השלמה אם הוא מכיר אותך רק דרך עיני התקשורת", אמרו והקימו גרעינים בכל חלקי הארץ, בין השאר כדי לשקם את התדמית ההזויה של חובשי הכיפה הסרוגה.

אתי אזריה. הציונות הדתית לא מתחברת
אתי אזריה. הציונות הדתית לא מתחברת

אתמול הייתי בעצרת הלאומית ונדהמתי. בקושי מצאתי כיפה. לתומי חשבתי שמועצת יש"ע תארגן אוטובוסים ומבני עקיבא ישלחו סניפים שלמים אבל לא כך היה.

למה? שאלתי את עצמי. האם המאבק של חייל שמגן על עיר האבות חברון לא מספיק חשוב כדי שיגיע לכיכר חובש הכיפה הסרוגה? האם תמיכה בחיילי צה"ל היא לא ערך שאנחנו יוצאים בשבילו מהבית?

להגיע לכיכר ולבקש מצה"ל לנצח, להגן עלינו המתנחלים, ידענו. אבל להושיט יד לחייל צה"ל שכחנו.  אנחנו לא מזדהים עם ציבור שמגיע מרמלה, מלוד, מבית שמש ומבת ים. קשה לנו לקבל אדם כמו אלי אוחנה לתוך הבית שלנו. קשה לנו לשמוע את אייל גולן שר 'מי שמאמין', אנחנו מעדיפים זמר ששר 'אני מאמין'. חס ושלום אנחנו לא גזענים – אנחנו אוהבים את כל ישראל, אם יש להם כיפה, פאות וזקן.

נראה לי שאת המאבק הבא כבר הפסדנו עוד לפני שהחל. אנחנו לא יודעים להזדהות עם מה שהוא לא בדיוק אנחנו. רק אם נדע לקבל באמת את בני עדות המזרח, נזכה אולי לראות במאבק הבא גם ראשים ללא כיפות.

חגי סימן טוב

חגי סימן טוב