דיון סוער התקיים הבוקר (רביעי) בבית הדין בעבודה בתל אביב בדרישת עובדי חברת מעדנות מטעם חברת תנובה אשר ביקשו להתאגד דרך הסתדרות העובדים הלאומית.

במהלך הדיון ובמסגרת ניסיון פשרה בין הצדדים הטיחו העובדים בהנהלת החברה כי היא עושה ככל יכולתה כדי למנוע מהם זכויות בסיסיות כמו התאגדות. אחד מהם, דביר (שם בדוי) הדגיש: "אחרי כל כך הרבה שנים פתאום נזכרתם שאנחנו חיים. דקה אחרי שביקשנו להתאגד דרך ההסתדרות הלאומית זכרתם שאנחנו חלק מתנובה. איפה הייתם כל השנים?!".

השופטת דגן טוכמכר קבעה כי להנהלת חברת מעדנות וכן לתנובה אסור להתערב בהתארגנות עובדים ותאפשר להסתדרות הלאומית גישה חופשית ומיידית למפעל. בהודעה שהפיץ ועד עובדי מעדנות לכלל העובדים נכתב עוד כי: "שמחים שאתם עומדים יחד איתנו. כוחנו באחדותנו".

יודגש כי ההסתדרות הכללית לא צורפה להליך בניגוד לבקשת מעדנות על אף שהיא מייצגת את חברת תנובה, חברת האם של עובדי מעדנות. יועצה המשפטי של ההסתדרות הלאומית, רן קונפינו, ייצג את עובדי חברת מעדנות.

איתמר שרוני, סמנכ"ל גיוס בהסתדרות הלאומית מסר עם ההחלטה כי: "זהו יום היסטורי בו למעלה מ- 80% מעובדי מעדנות בחרו להתאגד בהתארגנות ראשונית במסגרת ההסתדרות הלאומית. שנים רבות שלא ראינו התערבות ברוטאלית ופגיעה גסה שכזו בחופש ההתארגנות ובזכותם של עובדים לבחור את ארגון העובדים שלהם ושמחנו לראות את פסיקת בית הדין שלא לאפשר זאת עוד. מפתיע הדבר כאשר מדובר בקבוצת המזון החזקה והעשירה במשק הישראלי".

לינור בר-אל

לינור בר-אל