קרן פרלמן, אמו של אחד הילדים שעברו ניסיון לינץ' במהלך טיול בר מצווה בשומרון מספרת על רגעי האימה: "נס חנוכה, איפה היה הצבא?".

"בבוקר מוקדם לקחתי את הבן שלי לטיול בר מצווה האחרון של ילד מהכיתה. טיול באזור מגדלים מתואם ומאושר ע"י הצבא. מאוחר יותר קיבלתי הודעה על האירוע וההרגשה של חוסר האונים הייתה נוראית".

התקרית ליד מגדלים. צילום: TPS
התקרית ליד מגדלים. צילום: TPS

 

פרלמן מספרת על רגעי האימה במערה בה הסתתרו הילדים: "פגשתי את בני והוא סיפר לי על טראומה הקשה שהם עברו, הוא סיפר שריססו גז פלפל לתוך המערה, לקחו להם תיקים, ציוד וממתקים. הוא סיפר על נדרים רבים שילדים לקחו על עצמם, על הרגשה של מוות קרוב, על אמירות שמע ישראל ועל בכי קורע לב".

על התנהלות הצבא אמרה: "שעה וחצי עד שהגיע הצבא. שעה וחצי שהילדים מתחבאים במערה מתפוררת כשמעליהם מאות ערבים. שעה וחצי שהמלווים הגיבורים עומדים בפתח וסופגים מכות ואבנים להגן על הילדים והצבא פשוט לא טרח להגיע".

אחד הילדים בהם נעשה ניסיון לינץ'
אחד הילדים בהם נעשה ניסיון לינץ'

 

עו"ד איתמר בן גביר שמייצג רבים מתושבי יהודה ושומרון שנשקם הוחרם באירועים דומים אומר כי: "מדובר באוזלת יד של הצבא אבל עוד יותר במדיניות משטרתית שהובילה לכך שמלווי הטיול היו מאוד מאוד זהירים בשימוש בנשק כבר בתחילת האירוע. רק לפני מספר חודשים ייצגתי בעלי משפחות שהותקפו בלינץ' והמשטרה עצרה אותם, חקרה אותם והחרימה את נשקיהם ורק לאחר מאבק משפטי ארוך הנשק הוחזר. המסר של המשטרה הוא שגם אם יש נשק אסור להשתמש בו, מדובר בהפקרות של דם יהודי והאירוע הזה הוא ההוכחה הכי גדולה שהמדיניות המשטרתית מובילה להרתעת יתר, מובילה לחשש משימוש בנשק ויכולה להוביל לאסון".

אחד הילדים שהשתתף בטיול מספר ההתרחשויות המפחידות: "הלכנו לטיול בר מצווה של ילד אחד, יצאנו עם מגדלים. הלכנו מתחת לצוק, זרקו עלינו אבנים. נכנסו לאיזו מערה שלא יפגעו בנו. היינו שם מעט זמן ואז הגיעו המון ערבים מכל הכיוונים, סגרו עלינו בתוך המערה וזרקו פנימה אבנים, ריססו עלינו גז פלפל, זרקו גם מקלות".

"היו ערבים שהעיפו קצת את הערבים שרצו לזרוק עלינו אבנים והגנו עלינו קצת עד שהגיע הצבא והוציא אותנו. בינתיים זרקו המון אבנים פנימה, פגעו בילדים, הרביצו באבנים ובמקלות ונתנו בוקסים וכאפות".

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות