יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר, התייחס הבוקר בדף הפייסבוק שלו לביקור משלחת מפלגת 'מרצ' בראשות היו"ר זהבה גלאון אצל יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן (מחמוד עבאס) ברמאללה ותהה: "למען השם, איך יכולים חברי כנסת מ'מרצ', שנפגשו השבוע עם נשיא הרש"פ עבאס, לא לדרוש את הסבריו על תשלום משכורות למחבלים ומשפחותיהם?".

"הבאבא של זהבה גלאון וחברות מרצ". מתוך 'הפטריוטים' אמש (א')

  • גלאון: "שותפה להלך הרוח של אבו מאזן"

לדבריו של דיכטר, "לא מדובר בסתם משכורות. אותם מחבלים זוכים לקבל שכר חודשי דיפרנציאלי, כלומר ככל שרצחו יותר ונשפטו לשנים רבות יותר, משכורתם (כולל של אלה שבמותם הרגו ישראלים), גבוהה יותר. איך זה שישראלים לא מעיזים לשאול את הראיס מדוע הוא מגיע לנחם את משפחותיהם של המחבלים, ומנציח אותם כקדושים?".

מה קורה לחברי הכנסת מהשמאל (ולמרבה הכלימה גם מהמחנה הציוני), אשר בכל עלייה לרגל לרמאללה נמנעים מלשאול את אבו מאזן על קידוש מעשי הרצח והרוצחים על פי דין? על זאת יש לומר – ״יא עיב אלשום״ (=אוי לאותה בושה)".

"אוי לאותה בושה". דיכטר וגלאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"אוי לאותה בושה". דיכטר וגלאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

"אני חושבת שאבו מאזן הוא פרטנר להסדר מדיני עם ישראל"

בראיון לגלי צה"ל סיפרה הבוקר (ב') יו"ר 'מרצ' זהבה גלאון על פגישתה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן (מחמוד עבאס) ברמאללה אתמול (א'). "האווירה הייתה טובה, ידידותית", אמרה גלאון. "אבל הדברים שנאמרו היו נוקבים".

היא סיפרה על אבו מאזן פסימי. "אני חושבת שהדברים של אבו מאזן משקפים הלך רוח שאני שותפה לו, גם כלפי האמריקאים וגם כלפי הישראלים. אני רואה שנתניהו מאמין בשני דברים: ניהול הסכסוך והישרדות אישית". גלאון המשיכה ואמרה כי היא "חושבת שאבו מאזן טרוד מהמהלך האמריקאי לאור מה שקורה בזירה האמריקאית הפנימית. מדובר באנשים חדשים, שצריכים ללמוד את הכל מבראשית. האם הם נרתעים מלומר לנתניהו את עמדתם. יש חוסר בהירות לגבי כוונות הממשל האמריקאי". לטענתה, יו"ר הרש"פ טרוד גם לאור "הלחץ כתוצאה ממה שקורה עם שיתוף הפעולה הביטחוני שנעצר עם הישראלים".

אבו מאזן וגלאון ברמאללה אתמול (א'). צילום: דוברות הרש"פ
אבו מאזן וגלאון ברמאללה אתמול (א'). צילום: דוברות הרש"פ

 

אולם להלך הרוח של אבו מאזן בנושא החשמל לעזה, נושא אותו העלתה יו"ר 'מרצ' בפגישתם, היא לא הייתה שותפה. לדבריה, "אנחנו לא צריכים להיות קבלן הביצוע של אבו מאזן בעניין הזה".

עם זאת, גלאון עדיין מאמינה שבכוחו של מייסד ארגון הטרור פת"ח להביא את השלום. "אני חושבת שאבו מאזן הוא פרטנר להסדר מדיני עם ישראל", אמרה. זאת בהמשך להצהרתה בפניו כי מפלגתה "מאמינה בקיומה של הנהגה פלסטינית מתונה ובצורך לסיים את הכיבוש ולהקים מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967". כשעומתה עם הודעת התמיכה ששלח יו"ר הרש"פ לשליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג און, השיבה גלאון בסלחנות כי "אף אחד הוא לא טלית שכולה תכלת".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20