הילד עבר את הטסט וההתרגשות גדולה. כיצד תתמודדו בצורה הטובה ביותר עם נהג חדש בבית? מתי כדאי לתת את המפתחות ואיך מכינים את הרכב עבורו? אספנו עבורכם מספר המלצות חשובות לקראת שיתוף הרכב המשפחתי עם נהג נוסף שעדיין זקוק להכוונה וסיוע מכם.

נוסעים עם הילד לתרגול

קבלת הרישיון היא רק הצעד הראשון בדרך לנהיגה העצמאית של הילד. בפועל, שיעורי הנהיגה המעטים שלקח אינם מספיקים על מנת להפוך אותו לנהג מיומן. נסו להיזכר כמה אתם למדתם דווקא אחרי שיעורי הנהיגה – מההורים, מהחברים המנוסים יותר בנהיגה ומניסיון שצברתם עם הזמן. לכן, משרד התחבורה דורש מנהגים צעירים וחדשים לנהוג עם ליווי של נהג מנוסה.

הליווי לנהג תלוי בשעות היום ביממה. בשלושת החודשים הראשונים נדרש הנהג לנהוג עם מלווה באופן קבוע, אחרי שלושה חודשי נהיגה ניתן לנהוג לבד משעות הבוקר המוקדמות עד לשעות הערב. בשעות הערב יש לנהוג עם מלווה. כמו כן, אם הילד רוצה להסיע חברים נוספים ברכב, ללא מלווה, ניתן להסיע רק שני נוסעים לכל היותר בחצי השנה הראשונה (או עד שהגיעו לגיל 21).

הערות בונות הנאמרות בנחת יסייעו להם להיות נהגים טובים יותר

כאשר אתם נוסעים עם הילדים ברכב והם נוהגים שימו לב להתנהגותכם. גם אם אתם חוששים מעט, חשוב לעמעם זאת ולהעניק לילד את כל הביטחון בזמן הנהיגה. תוכלו, עם זאת, לציין הערות בונות במהלך הנהיגה. כמו – "שים לב לשטח המת כאשר עוקפים אותך", "חשוב להביט במראה הקדמית ושוב בצדית על מנת לבדוק שאין רכב לידך כאשר אתה עובר נתיב", "שים לב לשילוט – המהירות המותרת בכביש הזה נמוכה יותר". מילים אלה יחרטו בזיכרונו וכאשר ינהג בעתיד לבדו יוכל ליישם את העצות השונות שלכם.

שלט נהג חדש – יכול להציל חיים

אחרי כמה חודשים הילד מתחיל לנהוג לבד. חשוב מאד להזכיר לו כי הנהגים שסביבו אינם מודעים לכך שעדיין לא צבר ניסיון מספיק על הכביש. לכן, משרד התחבורה מחייב נהגים בשנתיים הראשונות לאחר קבלת הרישיון לתלות שלט של "נהג חדש" על השמשה האחורית. צעירים רבים, במיוחד כאלה שקיבלו את רישיון הנהיגה רק לאחר גיל עשרים חשים לעתים מבוכה לתלות את השלט. עודדו אותם לעשות זאת.

זכרו, מרבית הנהגים האחרים המודעים לכך שזה עתה קבלו את הרישיון לא יסתכנו ויעקפו אותם מימין ויהיו סבלנים וזהירים יותר כאשר הם נוהגים בקרבתם. יתכן והשלט הקטנטן הזה יוכל להציל חיים. לכן, אם נתתם להם היום את מפתחות הרכב המשפחתי בדקו שהשלט על השמשה.

ביטוח לנהג הצעיר ברכב

אספקט נוסף שכדאי לקחת בחשבון הוא נושא הביטוח המשפחתי לרכב. חברות הביטוח מציעות היום ביטוח מקיף הכולל גם כיסוי לנהגים חדשים ולנהגים צעירים. בנוסף, אם אתם מחזיקים יותר מרכב אחד בבית כדאי להקצות לנהג החדש רכב אחד בלבד בו יוכל לנהוג. את הרכב הזה ציידו בביטוח מקיף לנהג צעיר וחדש על מנת שיזכה למירב הכיסויים מבלי לגרום לעליית מחירן של הפוליסות הנוספות על הרכבים האחרים בבית.

הדריכו את הנהג הצעיר שלכם מה עושים במקרה של תאונה חלילה, היכן נמצאים המסמכים המעידים על כך שיש בידו ביטוח תקף ואילו מסמכים לבקש מן הנהג השני. כמו כן, חשוב להדריכו כי במידה ויש עדים לתאונה חשוב לבקש גם מהם את מספר הטלפון למקרה שהתביעה תגיע לדיון בבית המשפט לענייני תעבורה.

מה עושים אם הרכב נתקע?

אחת הסיטואציות המלחיצות נהגים צעירים וחדשים היא תקלה המתרחשת ברכב. חשוב לצרף לביטוח הרכב תכנית נוספת של חילוץ במקרה של תקלה, שירותי דרך וגרירה וכן החלפת גלגל בדרך. גם אם תכשירו את הנהג החדש בתחזוקה בסיסית של הרכב, בלבישת אפוד צהוב במקרה תקלה ובהחלפת גלגל – עזרה מנהגי שירותי הדרך המנוסים יכולה רק להועיל.

לסיכום, הנהג החדש במשפחה יהיה פחות תלוי בכם בהסעות במהלך היום, אך בתחילת דרכו מול ההגה הוא עדיין זקוק לסיוע והכוונה מכם. הקפידו להזכיר לו לא לנהוג במידה ושתה אלכוהול ולמצוא נהג תורן וכן להעניק לו כיסוי מלא הן בביטוח החובה והן בביטוח המקיף. בקרוב מאד, כאשר תרגישו שהוא יכול לנהוג לבדו תרגישו הרבה יותר שקטים להשאיר לו את מפתחות הרכב.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20