שיחת היום של יום ראשון: מסכמים את הפגנות מוצ"ש. אח, היו ימים. היו ימים שהפגנות היו שיעור בדמוקרטיה ובימינו מה? שיעור במה? מה למדתם אתם אתמול מהפגנה הזאת ברוטשילד והמיצג הזה שהפך לסמל?

אנחנו למדנו את ההבדל בין קוצץ סיגרים לבין גיליוטינה, כזאת שמורידה את הראש. מי שעזר לנו בשיעור החשוב הזה על ההבדל בין גיליוטינה לבין קוצץ סיגרים הוא חבר הכנסת יואל חסון, יושב ראש סיעת המחנה הציוני. אמש, קצת אחרי השעה שמונה בערב, המורה יואל הסביר בנחרצות לכל הבורים והמתלהמים את ההבדל: "לפני שניגרר לספין של נתניהו, ברור לכולם, זו לא גיליוטינה אלא פשוט קוצץ סיגרים, נתניהו הראשון לזהות את זה. מבין בזה".

לא פחות משתיים עשרה שעות נדרשו לחסון כדי לעמוד על ההבדל עד שצייץ: "מתברר שמחזיק המיצג טוען שזו גיליוטינה. טעיתי, בלי להכיר אותו נתתי לו קרדיט על יצירתיות. בסוף הוא סתם לא חכם במיוחד".

שום גינוי, שום הסתה, רק "סתם לא חכם במיוחד". ככה בקטנה. איזה אכזבה ניכרת בציוץ של חסון. אז עכשיו, אחרי שגם חסון למד את ההבדל בין גיליוטינה לבין קוצץ סיגרים, הגיע זמנם של אנשי רוטשילד ופתח תקווה להיאחז בשולי גלימתו של אחד מהאדמו"רים שלה, גרבוז, ולזעוק יחד "קומץ". מה שראיתם אתמול זה רק קומץ. זוכרים?

בטח קומץ. המניפים שלטי BDS, תנועת החרם נגד ישראל, לפני שבועיים היו רק קומץ. גם אלה שהניפו אתמול שלטים דומים, הם רק קומץ. המניפים שלטים של "די לציונות" גם הם קומץ. 'ביבי אשם עד שתוכח חפותו', 'ביבי לכלא', 'מנדלבליט פרקליטו של השטן' – כל אלה הם רק קומץ. העושים שימוש בילדים בהפגנות כדי לאחוז שלטים "כשהיה גדול כבר לא יהיה ביבי, וביבי למאסר", הם רק קומץ. המציגים את ראש הממשלה כסגנו של היטלר – הם הקמצוץ של הקמצוץ. התוקפים חרדים באמירות אנטישמיות וקוראים להם להוריד את 'השטיח מהראש' ו'לקצץ את הזקן' – גם הם רק קומץ. הזועקים במרכז תל אביב "פלסטין תשוחרר מהים עד הנהר – גם הם רק קומץ.

אז עכשיו תגידו אתם? איך זה שלהיות "קומץ הרסני" זה מדבק כל כך? איך זה שה"קומץ" שולט בכם?

אמיר איבגי

אמיר איבגי