פתיחת עסק עצמאי היא בגדר הגשמת חלום עבור מאות אלפי שכירים בישראל. כתוצאה מכך, יש כיום המון עסקים חדשים שנפתחים כמעט על בסיס יום יומי. מנגד, עסקים אלו גם נתקלים בקשיים אלא אם הם ישתמשו בטיפים הבאים:

  1. התייעצו עם אנשי מקצוע

רבים בוחרים כיום להפסיק להיות שכירים ונסמכים יותר ויותר על הידע והכישרון האישי שלהם כדי לקדם את עצמם ואת העסק החדש. עם זאת, ידע וכישרון הם לא הכל וסביר להניח שכבר מההתחלה תצטרכו ליווי מקצועי. אל תחששו להתייעץ איתם, קבלו שירותי הנהלת חשבונות ובררו מי יכול לקדם אתכם. במקביל, נסו להיעזר עם מישהו בעל ניסיון בתחום של פיתוח עסקי ותוכלו להפוך כל חזון מופשט למציאות בשטח.

  1. הכירו את הזכויות והחובות שלכם

המדינה תלווה אתכם מהשלב הראשון שבו תבחרו לפתוח עסק ועד ההצלחה או הכישלון. מבחינתכם, הסוד הוא להכיר את הזכויות והחובות ולהביא אותן בחשבון. רשימת החובות כוללת למשל פתיחת תיק במס הכנסה, ביטוח לאומי ומס ערך מוסף, בעוד הזכויות מתייחסות בעיקר לאפשרות לצבור כספים לחיסכון לטווח בינוני וארוך. בכל מקרה, התייחסו לזכויות ולחובות במלוא הרצינות ואל תנסו לחפש קיצורי דרך מסוכנים.

  1. הכירו את עצמכם

היכרות עם עצמכם חשובה לא פחות מהסעיפים הבירוקרטיים ומהחובות שאותן דורשת מכם המדינה. עליכם לדעת מה אתם מסוגלים לעשות, כמה שעות מתאים לכם לעבוד ביום והאם אתם מאלו שצריכים סביבה שוקקת של אנשים ורעש – או דווקא שקט מוחלט שלא יוציא אתכם מריכוז. יתרה על כך, היתרון של פתיחת עסק עצמאי הוא ניצול ניסיון העבר ואת זה בדיוק אתם צריכים לעשות על מנת להגיע ליעדים שתציבו.

  1. הציבו יעדים ריאליים

כולם רוצים להגיע לרווחה כלכלית מקסימלית במינימום זמן, אבל סביר להניח שזה לא מה שיקרה. בתסריט הריאלי אתם תגיעו ליעדים הבסיסיים בתוך כמה שנים לפחות, מה גם שבין לבין יהיו הוצאות בלתי צפויות שלכאורה יעכבו אתכם. לכן הפתרון הוא להציב מלכתחילה יעדים שעולים בקנה אחד עם אופי העיסוק, סוג ההתמחות וסגנון החיים שלכם.

  1. התאזרו בסבלנות

בהמשך ישיר לסעיף הקודם, אחד הטיפים החשובים ביותר עבור יזמים או עצמאיים שפותחים עסק הוא להתאזר בסבלנות. בלי סבלנות לא תוכלו לקבל החלטות מושכלות ותיאלצו לפעול מתוך רגש ולא על בסיס היגיון. יתרה על כך, שמירה על סבלנות תאפשר לכם לעצור בכל רגע נתון כדי לשאול את עצמכם שוב "איך אני מתקדם מכאן" ולבצע את ההתאמות הנדרשות להמשך הדרך.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20