בעקבות פסיקותיו השמרניות היום (שני) של שופט בית המשפט העליון פרופ' אלכס שטיין, הגיבה שרת המשפטים איילת שקד בברכות חמות לשופט אותו דאגה למנות בתקופתה.

"שר אינו עציץ". השרה שקד ובכירי מערכת המשפט בעת השבעת השופט אלכס שטיין. צילום: הדר פרוש, פלאש 90

 

"שר אינו עציץ", כתב השרה שקד על פסיקתו של שטיין ביחד עם השופט הנדל, לגבי השאלה האם היועמ"ש רשאי לכפות את דעתו על השר שהוא מייצג. על פס"ד בנוגע להחלטתו של שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס שלא למנות למדענית ראשית את פרופ' יעל אמיתי, בשל עמדה פומבית שהביעה נגד גיוס לצה"ל ובעד סרבנות, אמרה השרה שקד: "לשר מותר להביא בחשבון שיקולים ערכיים ביחס למועמד המבקש להתמנות על ידו.
שר אינו טכנוקרט. תפקידו לקדם מדיניות. והוא עושה את זה, בין השאר, באמצעות אנשים המחזיקים בתפיסת עולם מסוימת. זו לא השתקה ולא סתימת פיות. זה כל כך מובן מאליו. מעכשיו זו גם ההלכה".

בפס"ד נוסף שניתן היום, בעניין הגבלת סמכותו של שר האוצר בעניין העלאת מחירי החלב, אמר שטיין כי "יש לקבוע חריג לעיקרון של 'קול אחד' אשר יחול במקרים של חילוקי דעות לגיטימיים בנוגע ליישומם של כללי משפט שונים, ובפרט לגבי יישומם של עקרונות משפטיים גמישים ומושגים כגון 'סבירות', 'מידתיות', וכיוצא באלה", כתב.

"לא יכול לקבל את הדעה הרווחת הזו". שופט בית המשפט העליון, פרופ' אלכס שטיין. צילום: פלאש 90

 

על פסק הדין בעניין תנובה כתבה שקד: "שר אינו עציץ (2) זו משמעות דעת המיעוט המרשימה שפרסם היום השופט שטיין בעניין תנובה. שטיין ציין, ובצדק רב, כי – "אם החלטת הרשות מותקפת ועומדת למבחן שיפוטי, לעג לרש הוא לומר שההזדמנות האחת להישמע שייכת לגורם אשר לא קיבל את ההחלטה המותקפת, ואשר אינו נושא באחריות לא ליישומה ולא למצב שייווצר אם תיפסל. לעג כפול ומכופל הוא לומר שאותו גורם רשאי להצטרף אל התוקפים, ובעצם הצטרפותו לשלול מן הרשות את זכותה להגנה עצמית. על כן משונה ומקוממת בעינינו, בכל הכבוד, הטענה שהיום בבית המשפט הוא יומו של היועץ המשפטי".

את דברים סיכמה השרה כשאמרה כי "בעניין הראשון הפכה עמדתו של שטיין להלכה, בעניין השני עמדתו כרגע היא דעת מיעוט".

 

אלון מליק

אלון מליק