נמוך מים המלח? הפיצוץ בין 'הבית היהודי' ל'איחוד הלאומי' קרוב מאי פעם. הקרב בין שתי המפלגות מאיים להבריח את המצביעים שכבר נואשו מהביזיון של המשא ומתן לריצה משותפת. כן, ביזיון היא מילה חריפה, אך נדמה שאין מתאימה ממנה לתאר את מסכת ההסכמים על ריצה משותפת.

הבוקר (ה') הוציאה דוברות 'הבית היהודי' הודעה כי אמש הסתיימה מלאכת המו"מ בין הצוותים. "הועלתה אתמול הצעה מתכללת שעברה עקרונית את צוותי המו"מ והועברה לבצלאל ואל הרב רפי לאישור, מתוך הבנה שלא חוזרים לאחור". אלא שבסביבת 'האיחוד הלאומי' אומרים כי לא רק שבבית היהודי חזרו לאחור, אלא עשו זאת בשבירה חדה של ההגה, על מנת לבצע סיבוב פרסה.

כדי להבין זאת, נחזור להשתלשלות הימים האחרונים. יום שלישי בערב, כנס המנהלים של הציונות הדתית בים המלח הזמין אליו לבמה את הרב רפי פרץ. בצלאל סמוטריץ' שמע שהרב פרץ בים המלח, ולאחר נאומי השניים ב'כנס ירושלים' שהבטיחו אחדות, אסף סמוטריץ' את עוזריו ואת הבגדים שעל גופו וירד לים המלח.

סביבתו של הרב פרץ מנעה בגופה פגישה בארבע עיניים

מעל הבמה הכריז סמוטריץ' כי הוא מוכן להיכנס עם הרב רפי לחדר אחד, "עד שיצא עשן לבן" והשניים ייצאו עם הסכם ריצה משותפת. דמויות בכירות בציונות הדתית שהיו באותו כנס חיזקו את השניים והובילו אותם לאותו חדר, אלא שסביבתו של הרב פרץ מנעה בגופה ממש כניסה של השניים, לבד. הדבר הוביל לישיבה של שעה וחצי בין שישה: מצד אחד הרב פרץ, מנכ"ל המפלגה ניר אורבך והרב יובל צור – מנהל המכינה לשעבר של הרב פרץ שמושך בחוטי המו"מ; מהצד השני: סמוטריץ', אביחי בוארון, איש עמונה, וישראל זעירא, מייסד 'ראש יהודי'.

באותה שיחה, כמו בתחילת אותו שבוע, בוצעה התקדמות, כשהעבודה היא על בסיס של חלוקת משקולות, חלוקה לשתי קבוצות אחריות. אם מפלגה א' מקבלת את ראשות הרשימה ומפלגה ב' את התפקיד הבכיר, אז המו"מ הקואליציוני וניהול הסיעה מתחלקים בהתאמה. בסיום אותה פגישה נקבע להמשיך את הדיבורים למחרת בבוקר. וכך, בלי תפילין ובלי בגדים להחלפה, נשארו סמוטריץ' וסביבתו בים המלח.

נסע ולא חזר?

הרב פרץ יצא למחרת בבוקר ליישוב תקוע לניחום אבלים אצל משפחת אנסבכר, ובניגוד להבטחתו – לא חזר. לטענת סביבתו של סמוטריץ', הם המתינו לו עד השעה 11:00 בבוקר, אלא שהלה המשיך לירושלים.

ואז הגיע סיבוב הפרסה. לטענת 'הבית היהודי', על אותה טיוטה שגובשה אמש, יש 99% הסכמות. ב'איחוד הלאומי' אומרים שמדובר בשקר וכזב. אם היו דיבורים על משקולות על שתי קבוצות אחריות, כעת חזרה בה 'הבית היהודי' ודורשת שוב את המקום הראשון, התפקיד הבכיר, ולאחר מכן דיון על אופן חלוקת המקומות ברשימה.

המבוגר האחראי

הבוקר שלח הרב פרץ הודעה קולית לחברי הבית היהודי שתוכנה: "אנחנו במו"מ עם 'האיחוד הלאומי'. הגענו אתמול למקום נפלא. נכתבה טיוטת הסכם שהגיעה אליי. ראיתי אותה ואמרתי בפשטות – על זה אני חותם, העיקר שנלך ביחד. זה הגיע גם אל בצלאל במהלך הלילה שאמר שהוא לא חותם על זה ואמר שהוא רוצה לחזור לנקודת המוצא של לפני כמה ימים, ובעצם זה אומר שאין לנו נקודה משותפת למשא ומתן. אני מוכן לחתום עכשיו. תדעו. ואני מבקש שתהיו שותפים איתי לקריאה לבצלאל לגלות אחריות ומנהיגות".

אם להתחבר לדברים של הרב פרץ, נדמה שסמוטריץ' מגלה אחריות ומנהיגות ראויה לשבח. פעם-אחר-פעם הוא מתגלה כמבוגר האחראי: הוא יוזם את הפגישות האישיות בינו לבין הרב פרץ, הוא מעלה הצעות מהצעות שונות בניגוד ל'בית היהודי' שחוזר בכל פעם לאותה הצעה, ולמרות שהוא מושפל פעם-אחר-פעם על ידי אנשי "האחות הבכירה", הוא לא מפוצץ את האפשרות לרוץ ביחד.

בציונות הדתית כבר לא יכולים לשמוע על התקדמות או פיצוץ כזה או אחר וקוראים ל'איחוד הלאומי' לנטוש את הסכמי האחדות, להתחבר עם 'עוצמה יהודית' ואלי ישי ולרוץ אל מועד הגשת הרשימות בלי להסתכל לאחור.

אלא שראש הממשלה ממשיך ללחוץ מכל כיוון לאיחוד שלם, אם בשיחות אישיות עם היו"רים, אם דרך מטות מיוחדים שהקים ואם דרך עיתונאי המגזר. העיקר להוסיף כמה שיותר קולות לגוש הימין.

יום חמישי הבא הוא יום הגשת הרשימות לכנסת. נדמה שאם מישהו ב'בית היהודי' לא יתעשת להבין את המצב לאשורו, הרשימה תוגש, כשמתוך כבוד לרב פרץ ורצון בכל זאת לאחות את הקרעים, יישמר מקום או שניים ל'בית היהודי' שתמצא את עצמה מתחרטת קשות על השבועיים האחרונים.

אילת כהנא

אילת כהנא