מטרתו העיקרית של המגפון הוא לתפוס את תשומת לב הקהל גם כאשר אנחנו נמצאים בתוך המולה רעשנית. לא פעם אנחנו פוגשים בהפגנות מספר אנשים בודדים שהביאו איתם את מגפון הכריזה והם בהחלט אלו שבולטים לעין מבין כולם. מה זה בעצם מגפון הכריזה? איך הוא עובד? האם הוא באמת יעיל? ומהם היתרונות והחסרונות ברכישה כזאת.

מה זה מגפון?

בתוך עולם ההגברה והסאונד יש גם את תחום מערכות הכריזה, התחום רחב ובו יש מספר מערכות הגברה וכריזה שמיועדות למטרות שונות ולתנאים שונים. מגפון הכריזה הוא בעצם מערכת הגברה ניידת וקלה שתפקידה להתלוות אלינו מבלי להעמיס עלינו, המגפון מאפשר לנו לנוע בחופשיות מבלי שכמעט נחוש בנוכחות המוצר. תפקידו של מגפון הכריזה הוא אך ורק למטרות כריזה והגברת עוצמת הדיבור. המוצר לא מיועד להשמעת נגינה ושירה, איכות הסאונד שיוצאת ממנו לא מתאימה לכך. למגפון הכריזה יש מבנה ייחודי משל עצמו, כמובן שלמבנה הקוני הזה יש חשיבות. התפקיד של המבנה המשולש של המגפון הוא בכדי שנוכל למנוע התפזרות של גלי קול וכמו כן, בכדי שהכריזה תהיה ממוקדת בכיוון ספציפי. החיסרון במבנה הזה הוא שאלו הנמצאים שלא בכיוון המגפון שומעים את הנאמר בצורה פחות טובה מאלו שנמצאים אל מול ראש המכשיר. מגפון הכריזה כולל בתוכו רמקול, מיקרופון ומגבר. את המגפונים הראשונים כינו "חצוצרות דיבור" והם נראו לראשונה בשנת 1671, כמובן שאז הם היו שונים וללא מגבר פנימי.

יתרונותיו של מגפון הכריזה

 

  • ניידות – מגפונים בנויים בצורה כזאת שנוכל לאחוז אותם ביד אחת מבלי כל מאמץ נוסף, ישנם משקלים שונים לכל דגם של מגפון כריזה, אך כולם קלים ומאפשרים תנועתיות מבלי להתאמץ יתר על המידה. אם נשווה את מגפון הכריזה למערכת הגברה אחרת, נבחין שמבחינת ניידות המגפון מתעלה על כלל מערכות ההגברה. ניתן להשתמש במוצר הזה באירועי חברה, הפגנות, כרוזים, אנשי שירות הביטחון וכו'…
  • מחיר – עולם הסאונד לרבות ציוד הגברה הוא עצום, אם נתמקד במערכות ההגברה השונות נוכל להבחין שטווח המחירים רחב. המגפונים בשונה ממערכות הגברה שונות הם פחות טכנולוגיים ואינם דורשים רכיבים ייחודיים אלא דברים בסיסיים, הם מאוד קלים להפעלה ולכן גם המחירים בהתאם. מחירי מגפוני הכריזה אינם גבוהים, אלא אם תחפשו את הטופ של הטופ, וגם שם תשלמו פחות ממה שתשלמו על מערכת הגברה אחרת.
  • קהל יעד  – למערכות ההגברה השונות קשה לשייך קהל יעד, יש בידורית לקריוקי, בידורית ניידת, נייחת וכו'… בשל שלל הדגמים קשה לדעת מה עדיף לי בשביל הצורך הספציפי שלי. הקושי הזה לא מתבטא במגפון הכריזה. אצל המגפונים יש קהל יעד מאוד ספציפי, קהל היעד שלנו אך הוא אך ורק לאנשים המעוניינים להגביר את קולם לשם דיבור, לא לשם נגינה, לא לשם שירה וכו'… אך ורק דיבור.

 

חסרונותיו של מגפון הכריזה

 

  • מגוון – אין מגוון רחב של מגפוני כריזה, אין הרבה שוני בין הדגמים. אמנם לכל המגפונים אותה מטרה אך אנחנו בתור צרכנים אוהבים לראות גיוון, כך אנחנו יכולים לעשות השוואה כלשהי בין המוצרים השונים ואז הבחירה יותר שלמה.
  • צורת המגפון – הצורה של מגפון הכריזה היא מעין משולש הפוך – לצורה יש יתרון שהקול היוצא מאוד ממוקד. אבל מה קורה כאשר יש אנשים שאנחנו רוצים להגיע אליהם בדיבור שלנו והם נמצאים מאחורינו או מהצדדים שלנו? כאשר קהל השומעים אינו נמצא אל מול המגפון הוא שומע בצורה פחות טובה.
  • שוק פרוץ – בגלל שהמכשיר הוא לא מורכב מדי ולא יקר גם לבעלי העסקים, אפשר למצוא היום כמעט בכל חנות שהיא את מגפון הכריזה, גם בחנויות שאינן מתמחות במוצרי סאונד והגברה. אפשר למצוא הרבה זיופים זולים בשווקים שונים ובחנויות. המגפונים האלו בדרך כלל לא ישרדו הרבה זמן ולא יגיעו לביצועים משמעותיים. הימנעו מרכישה לא אחראית.

 

איך בוחרים מגפון כריזה מקצועי?

אף על פי שלמגפונים אין מגוון רחב, יש לשייך את הדגם הנכון למטרה שלנו. כאשר אנחנו עומדים לפני רכישת מגפון כריזה יש עלינו ראשית לבדוק מול כמה אנשים אנחנו מתכננים לדבר, לאיזה צורך, כמה זמן אנחנו יכולים לעבוד ללא הטענה או החלפת בטריות וכו'… וודאו שאתם מגיעים למקום שיכול לסייע לכם בשאלות האלה, מקום מקצועי שיעניק לכם ידע בצורה סבלנית ומבינה.

סוגים שונים של מגפוני הכריזה

השוני העיקרי בין הסוגים השונים של המגפונים הוא עוצמת השמע. בדרך כלל עוצמת השמע של מגפון הכריזה תהיה בהתאם לגודל המוצר, אך לא בהכרח. המגפונים הקטנים ביותר בדרך כלל יהיו בעלי עוצמת שמע של 5 וואט עד 20 וואט, עוצמת שמע נמוכה, היא מתאימה לקהל מצומצם ולחלל חדר קטן, בין 15 עד 30 איש. הסוג היותר גדול של המגפונים יהיו בעל עוצמת שמע של 25 וואט עד 40 וואט. מגפוני הכריזה האלו מתאימים לקהל יותר רחב ואף למקומות פתוחים, אך לא רועשים מדי. תוכלו לדבר אל מול קהל העומד של 40 עד 80 איש, תלוי במקום, אם הוא פתוח או לא. הסוג הגדול והמקצועי יותר של מגפון הכריזה שאנו פוגשים בהפגנות מרובות אנשים הוא בעל עוצמת של 50 וואט עד 90 וואט, המגפונים האלו הם החזקים בתחום, לרוב נפגוש אותם דווקא במקומות פתוחים ורועשים יותר, נוכל לדבר אל הקהל הרחב, עד 500 איש. כמו כן, יש עוד דגמים שונים ומתוחכמים של מגפונים, חלק מהמגפונים עובדים על בטריות 5A, חלק נטענים, בחלק מהמגפונים נוכל לבצע הקלטה קצרה, בחלק נוסף נמצא מגפונים עם מיקרופון נשלף, סירנה ועוד…

האחות הקטנה של המגפון

המגפון מיועד אך ורק להגברת קול המשתמש בכדי שיוכל להגיע לכמה שיותר אנשים בצורה ברורה וחזקה. כמו כן, יש לנו עוד מוצר דומה בתחום הסאונד וההגברה ומערכות הכריזה, מדובר על חגורת הגברה עם מדונה, גם כאן, תפקיד המוצר להגביר את קול המשתמש, נוכל למצוא מורים ומרצים בכירים משתמשים במדונה האלחוטית וגם ברגילה. השוני העיקרי בין שני המוצרים הוא שחלק מהמדונות מיועדות לשירה, לזמרים מקצועיים, למנחים ושחקנים. למגפון הכריזה מצד שני יש תפקיד אחד בסיסי ולא יותר.

והמחיר?

המחיר של המגפונים משתנה, אמנם המגוון מאוד מצומצם אך גם כאן יש לשים דגש על הדברים שמיקרים או מוזילים את מחיר המוצר. אם מדובר על מוצר שנמצא תחת שם מותג כבר כאן המחיר יתייקר מעט אך נחוש יותר ביטחון בזמן הקנייה והשימוש. כמו כן, יש איכויות שונות של מגפונים, יש מגפונים בעלי עוצמת וואט שונות. כאשר מדובר על מגפון כריזה שעוצמת הוואט שלו נמוכה, נשלם פחות.

בכדי שנהיה יותר ממוקדים גם כאשר מדובר על מוצר שאין לו הרבה גיוון, יש תחילה לדעת מהי כמות האנשים אליה אנחנו מדברים, מהו המקום בו אנחנו מדברים וכך נהיה יותר ממוקדים על בחירת דגם ספציפי. התייעצו עם המוכרים בחנות, העלו בפניהם את ההתלבטויות שלכם וכך תוכלו להגיע לבחירה נכונה. גם כאשר כבר בחרתם את הדגם אותו תרצו, תוכלו לבקש מהמוכר להביא לכם עוד מספר דגמים בעלי מפרט טכני דומה, כך תוכלו לעשות השוואה בין המוצרים השונים והמחירים שלהם.

לסיכום

המטרה העיקרית של מגפון הכריזה הוא לתפוס את תשומת לב הקהל, גם כאשר אנחנו נמצאים בתוך מקום רועש ומלא אנשים. מגפון הכריזה הוא בעצם אחד מדגמי מערכות הכריזה, המגפון הוא הקל והנייד מכול מערכות ההגברה השונות, המגפון מאפשר לנו לנוע בחופשיות ומבלי כמעט שנחוש בו. למגפון הכריזה תפקיד אחד – להגביר את עוצמת הדיבור. אין מדובר במוצר שמיועד לנגנים ולזמרים. איכות המגפון לא גבוה ואינה מתאימה למקומות מקצועיים. המגפון בנוי בצורה בה הוא בנוי בכדי למקד את גלי הקול, האנשים שלא נמצאים אל מול המגפון אלא מצדדיו ומאחוריו ישמעו את הנאמר בצורה פחות ברורה. למגפונים יתרונות רבים, הן מבחינת ניידות, מחיר, ושימוש מאוד ספציפי. כמו כן, מדובר על מוצר שיש בו גם חסרונות, המגוון של המגפונים אינו רחב, הצורה בה המגפון בנוי לא מאפשרת לנו להישמע בצורה שווה בתוך ההמולה, השוק פרוץ בגלל המחירים הזולים של המגפונים, יש הרבה חיקויים וזיופים, לכן רכשו את המוצר ממקום המתמחה בתחום הסאונד וההגברה.

בכדי שתעשו את הבחירה בדגם הנכון, עליכם להגיע למקום מקצועיי שייתן לכם ליווי וייעוץ צמוד. ישנם סוגים שונים של מגפונים, לכל סוג יש עוצמת וואט שונה, לכם שימו לב להתאים את עוצמת הוואט אל כמות האנשים אליה אתם מדברים, התייחסו גם למקום בו אתם נמצאים, אם מדובר על מקום בעל חלל גדול, מקום פתוח, או מקום סגור וקטן. ישנם מגפונים בעלי מיקרופון נשלף, יש כאלו הנטענים, כאלו על בטריות, כאלו עם אפשרות של הקלטה קצרה ועוד… המחיר למגפון הכריזה משתנה בהתאם לאיכות שלו, לשם המותג ולאופן השימוש. המחירים בכללי לא גבוהים ומתאימים לכל כיס.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20