אמנה שמנוסחת בחודשים האחרונים ועתידה להיקרא "הסכם עולמי להגירה בטוחה, מאורגנת וסדירה" אמורה להפוך לראשונה בהיסטוריה את "הזכות להגירה" לחלק מהמשפט הבינלאומי ולהחיל את הזכות הזו גם על מהגרים מסיבות כלכליות – ולא רק על פליטי מלחמה.

אחרי הביקורת מצד תושבי דרום תל אביב וגורמים בימין, ראש הממשלה בנימין נתניהו עדכן את חברי סיעת הליכוד, בחלק הסגור של ישיבת הסיעה אתמול, כי אין בכוונתו לאפשר לישראל להצטרף לאמנה הזו. גם ארה"ב, אוסטריה ואוסטרליה הודיעו כי לא יתמכו באמנה ולא ישתפו איתה פעולה.

הולך בעקבות ארה"ב, אוסטריה ואוסטרליה. ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

"הוריתי למשרד החוץ להודיע שישראל לא תשתתף ולא תחתום על הסכם ההגירה, אנחנו מחויבים לשמור על הגבולות שלנו נגד מסתננים בלתי חוקיים", אמר ראש הממשלה. "זה מה שעשינו, וזה מה שנמשיך לעשות".

כזכור, שלשום (א') פורסם כי פקידים במשרד החוץ שותפים בגיבוש אמנה שתעניק הטבות כלכליות והגנות למסתנני עבודה, כך על פי דיווח ב"ישראל היום". בדרום תל אביב קוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו להדיח את המעורבים מתפקידם.

לפי הפרסום, מהגרים כלכליים יזכו להטבות בדומה לפליטים, זאת אף אם מדובר במסתננים שחדרו למדינה באופן לא חוקי.

ההסכם כולל בין היתר אפשרות ליישוב מהגרים על רקע "שינוי אקלים", איחוד משפחות, ייצוג משפטי חינם, ביטול ענישה פלילית ומתקני שהייה, עידוד שילובם בחברה וקיום פעילות רב תרבותית ומחקרים בנושא. בנוסף, האמנה כוללת פעולה נגד כלי תקשורת המעודדים אפליית מהרים וחינוכם מחדש לשימוש בשפה "רגישה" כלפי המהגרים והמסתננים, וכן לסייע למסתננים לקבל קצבאות מהביטוח הלאומי.

באוסטרליה, ארה"ב, אוסטריה והונגריה כבר סירבו לחתום על האמנה. בקנדה ובגרמניה נערכים קמפיינים נגד הצטרפות לאמנה ובצ'כיה, פולין וקרואטיה ככל הנראה לא יצטרפו. למרות זאת, דווקא בישראל, הסובלת מהסתננות בלתי-חוקית מאפריקה ומאסיה, התברר כי פקידים במשרד החוץ דווקא משתתפים בגיבוש המתווה השנוי במחלוקת.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20