יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי. צילום: פלאש 90
יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי. צילום: פלאש 90

במערכת הפוליטית הגיבו היום (שני) לאישור לקריאה ראשונה של "חוק ההמלצות". יו"ר העבודה אבי גבאי: "חוקי השחיתות של נתניהו חצו היום את קו האל חזור".

עוד אמר גבאי בתגובה לאישור החוק: "אנחנו ממש קרובים לטורקיה. נתניהו אמר ׳לא יהיה כלום׳ – אולי אכן לא יהיה כלום. אבל לא בגלל שאין כלום, אלא משום שיש כאן קואליציה רופסת וחלקים ממנה גם מושחתת ושותפה לפשע – פשע טירפוד החקירות ופשע הסתרת האמת מעיני הציבור".

יו"ר 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
יו"ר 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"איפה הכבוד שלכם חברי הקואליציה? בשביל זה בחרו בכם מיליוני ישראלים?", אמר גבאי, "תסתכלו מה נהיה מכם? כמו אחרוני חברי הכנופיות שנשלחים לשבש חקירות ולנקות את זירות הפשע? זה מה שאתם עושים היום.
אני אומר כאן לכל אזרחי ישראל – מתחייב בפניכם: את כל חוקי השחיתות נבטל בחודש הראשון לממשלתנו".

לאחר דיון סוער, אישרה ועדת הפנים בראשות ח"כ דוד אמסלם לקריאה ראשונה את "חוק ההמלצות". הצעת החוק תעלה מאוחר יותר היום להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. אמש אושרה ההצעה בוועדת השרים לחקיקה.

לחקור. ח"כ יואל חסון. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
לחקור. ח"כ יואל חסון. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עפ"י מתווה הפשרה שהושג בין מפלגות הליכוד וכולנו, המשטרה לא תוכל לפרסם את חוות דעתה בכלל התיקים הפליליים, כולל בתיקים מתנהלים הנוגעים לרה"מ בנימין נתניהו. בתיקים בהם פרקליט מלווה לא תוגש המלצת משטרה אלא אם יבקש זאת היועץ המשפטי לממשלה, אך זו לא תפורסם בכל מקרה.

ח"כ יואל חסון אמר היום: "אי אפשר לתאר את הדרך של ניהול חוק ההמלצות". עוד הוסיף בעניין: "יש מישהו שבחדרי חדרים ניסח את החוק הזה. ראש הממשלה חושש לא רק מאימת השוטרים אלא מאימת הציבור כי ברגע שיתפרסמו חומרי החקירות, הציבור יבין איזה ראש ממשלה יש לנו".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר היום על חוק ההמלצות כי מדובר ב"חוק תפור לבנאדם אחד".

"ועדת הפנים אישרה את הנוסח החדש של חוק ההמלצות", אמר לפיד, "אחרי שנתניהו אמר שחשוב שהחוק לא יהיה קשור אליו אישית, הם נלחמו כמו משוגעים כדי שהחוק יהיה קשור אליו אישית. דאגו שהחוק יחול גם על חקירות נתניהו".

"חוק ההמלצות זה חוק נתניהו", האנשים היחידים שיהינו ממנו זה פוליטיקאים, ראשי משפחות פשע ופוליטיקאים שמתנהגים כמו משפחות פשע", הוסיף.

"נתניהו לא היה כזה", אמר לפיד, "אני מכיר אותו יותר מ-20 שנה. קרה שם משהו לא טוב. עולם שלם של עיסוק בעצמו ובתקשורת. אתה לא קרבן או נרדף. אתה ראש הממשלה".

ח"כ תמר זנדברג צייצה בטוויטר: "בהתקפלות מפוארת של כולנו, בהתבזות לפנתאון של שאר הקואליציה, בבלגן חקיקתי מטורף ובלי שאף אחד יודע מה בדיוק כתוב בו ואיך בדיוק ישפיע, אושר עכשיו חוק מושחת בשביל ראש ממשלה מושחת".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20