המומה מההחלטה לקצר את עונשם של המחבלים שהסיעו את רוצחי אחותה הדס הי"ד לבצע את זממם, שקד מלכא דורשת תשובות "להחלטה התמוהה והמבזה".

האני דארי ומוחמד חמדאן הסיעו את שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע בשער שכם לפני כשנה וחצי שבו נהרגה לוחמת מג"ב הדס מלכא הי"ד והורשעו בגרימת מוות ברשלנות ובהסעת שב"חים שלא כחוק. ביום שני האחרון החליטה השופטת כי יש לשחרר את חמדאן בניכוי שליש ממאסרו. דארי, מסתבר, שוחרר כבר לפני מספר חודשים. "אני רוצה להבין איך לעזאזל האנשים האלה שישבו בוועדה, שהתפקיד שלהם הוא לשמור על הצדק, הגיעו למצב שהם דנים בקיצור העונש למסייעים לרצח של אחותי? למה לתת לדיון הזה להגיע לוועדה מלכתחילה? איך הדיון הסתיים בזה שהשופטת זוהר דולב חותמת על כך שהעונש יקוצר?", תהתה שקד מלכא בפוסט שהעלתה לעמוד הפייסבוק שלה.

מתקשה להבין את ההיגיון, המשיכה האחות ושאלה: "איפה הצדק שהם אמורים לשמור עליו בתור אלו שיושבים שם בתפקיד הזה? עזבו בתור אלו שיושבים שם בתפקיד הזה, איפה ההיגיון האנושי וערכי המוסר שלהם בתור בני אדם? ואם זה היה אחד מבני משפחתם של אחד מאלו שישבו שם בוועדה, אני בטוחה שהדיון לא היה נגמר ככה, אבל אם זאת לוחמת במדינת ישראל שנתנה את החיים שלה אז כן?".

חתמה על קיצור העונש. השופטת זהר דולב להמן. צילום: משרד המשפטים

 

"זה שהיא כבר לא כאן, לא עושה את זה שונה"

לדבריה, "זה לא שונה מזה שכל מי שידע על ההחלטה המבזה הזאת והיה שותף לה, ילך עכשיו ללוחמים שלנו ששומרים עלינו יום ולילה ונלחמים בשביל שאנחנו נחיה כאן במדינת ישראל, ויגיד להם ״שומעים? המחבל שעתיד לרצוח אותכם או זה שסייע למחבל לרצוח אותכם, אז העונש שלו יקוצר, כי ככה החלטנו״. זה שהיא כבר לא כאן לא עושה את זה שונה בשום אופן".

לא מספיק שהעונש שניתן להם ובכלל למחבלים במדינת ישראל לא מבטא בשום צורה את חומרת העבירה, עוד מחפשים איפה להקל עליהם? לא רואה שום סיבה הגיונית וצודקת לקצר את העונש שלהם ועוד לא מספיק, לא ליידע אותנו בשום דבר בעניין, לעשות הכל מאחורי גבינו ולא לתת לנו את הזכות להביע את דעתנו בעניין!".

האחות הצעירה הוסיפה כי מלבד כתיבתה כאחות הלוחמת שזכתה לאחר הירצחה לצל"ש הרמטכ"ל, היא אף מתבטאת כאזרחית במדינת ישראל "שדורשת תשובות להחלטה התמוהה והמבזה הזאת, כי לא ייתכן שבמדינת ישראל תעלה אפילו האופציה לקצר את עונשם של מחבלים!".

"נעשה מאחורי גבינו". אזכרה במלאות ה-30 להירצחה של הדס מלכא הי"ד. צילום: פלאש 90

 

 

חמדאן, תושב יו"ש, שוחרר כבר לפני מספר חודשים ללא ידיעת המשפחה וללא שפנו למשפחתה של מלכא בכדי לקבל את עמדתם לשחרור המוקדם כמקובל במקרים כאלו. הדבר נודע למשפחה רק ביום שני האחרון, לאחר שפנו אליהם לקבל את עמדתם לוועדת שחרורים אשר התקיימה היום בעניינו של המורשע הנוסף האני דארי אשר שוחרר היום ע"י שופטת זוהר דולב להמן. בדיון התנגדה הפרקליטות לשחרור המוקדם, אך השופטת קיבלה את עמדתו של האסיר והורתה על שחררו, על ההחלטה ישנו עיכוב ביצוע, והפרקליטות שוקלת כעת לערר על ניכוי השליש.

"בשם הדס ובשם כל נפגעי הטרור, ולפני יום כיפורים – אנחנו מבקשים בכל לשון של בקשה, של הבנה, של הוקרת הזיכרון להדס, שלא לאפשר כלל וכלל ובטח לא לאשר את הבקשה של סייעני הטרור להמתקת קצובת הענישה – ובכך להבין ללבנו ,להתחשב ברגשותינו ולהוקיר ולכבד את ערכיה, ומסירות הנפש של ביתנו הדס", כתבו בני המשפחה במכתב אותו מיהרו לשגר לבית המשפט.

"עוד שלב במוות הנפשי שלנו"

משפחת מלכא הוסיפה וביקשה מבית המשפט לכבדם ולא לשחרר את האסיר שחרור מוקדם. "נבקש לכבד את חבריה הלוחמים העושים לילות כימים למען ביטחון המדינה ולכבד את כלל המשפחות השכולות. התחושה המלווה אותנו מידי יום היא של מציאות לא שפויה – בבקשה מכם- אל תגרמו לנו לתחושה שגם הצדק המינימלי – אינו שפוי. ובפרט כלפי אלו שפועלים. בשם ולמען המדינה על מנת לאפשר חיים תקינים ככול האפשר. ניכוי שליש- לבני הבליעל- אשר סייעו למחבל הארור- תהיה בבחינת עוד שלב במוות הנפשי שלנו", ביקשו. בקשה שכאמור לא התקבלה ע"י השופטת זהר דולב שבסופו של דיון הורתה על שחרור סייען הטרור.

"למה לתת לדיון הזה להגיע לוועדה מלכתחילה?". הדס מלכא הי"ד

 

עורך הדין חיים בלייכר, אשר מסייע למשפחת מלכא, מסר כי "כשמדובר במלחמה בטרור, צריך שגם המעגל השני והשלישי יתנו את המחיר. כל הקלה בעונש משדרת התייחסות מקלה לטרור. חייבים לעצור את המגמה המדאיגה של שחרור מוקדם לאסירים ביטחוניים".

"ראש הממשלה בנימין נתניהו מתנגד בתוקף לקיצור עונשם של המעורבים ברצח של הדס מלכא. הדבר יוכרע בתהליך משפטי בזמן הקרוב", נמסר מטעם ראש הממשלה לאחר הפרסום על כך.

זהו לא המאבק היחיד אותו נאלצה לנהל המשפחה השכולה. ביולי 2017 עתרו משפחות המחבלים הרוצחים בפועל לבג"ץ, באמצעות ארגון השמאל הקיצוני 'המוקד להגנת הפרט', כדי למנוע את הריסת בתיהם. רק אחרי מאבק ממושך, אישר בית המשפט את צו ההריסה.

בית המחבל שרצח את שוטרת מג"ב הדס מלכא הי"ד. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של עמותת 'ישראל שלי'

 

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20