רפורמת הקנאביס יוצאת לדרך: ממשלת ישראל אישרה הבוקר (א') את מסמך "התכנית להסדרת ענף הקנאביס הרפואי בישראל' שנועדה להסדיר את שוק הסם. השינוי המשמעותי בתכנית הוא המעבר לחלוקת קנאביס רפואי במרשם רופא ובבתי מרקחת, לצד הסדרה מחדש של שרשרת הייצור. במסגרת ההסדרה החדשה, תשע חברות שפעלו בשוק הקנאביס הרפואי יאבדו את הבלעדיות ממנה נהנו על גידול, ייצור ומכירה של קנאביס ומוצרים המופקים ממנו לאלפי החולים המחזיקים ברשיון קנאביס רפואי.

עד כה היו החברות שגידלו את הקנאביס אחראיות גם לאספקתו לחולים – בעיקר דרך מרכז השוכן בבי"ח אברבנאל, אך גם בעזרת משלוחים ישירות לבתיהם של החולים. כעת יחולק הקנאביס על ידי רוקחים בלבד בבתי מרקחת שייפתחו בנקודות בכל הארץ. שינוי נוסף אליו מכוון משרד הבריאות הוא מעבר ממדיניות של "רשיונות שימוש בקנאביס" הניתנים רק על ידי מנהל אחד ביק"ר (היחידה לקנאביס רפואי), למדיניות של "מרשמי קנאביס" הניתנים על ידי עשרות ואולי גם מאות רופאים בכל המדינה.

ממשרד הבריאות נמסר כי מתווה הפעולה נועד להבטיח שהמוצרים שבהם ישתמשו המטופלים ייוצרו בתנאים איכות ראויים ויונפקו בבתי מרקחת, כמקובל בתחום התרופות.

בתוכניתנו "הפטריוטים" דנו בנושא, ארי שמאי פתח את הדיון וקרא: "כמה אני שמח שלא בחרתי מעולם במפלגה של יעל גרמן,  שמפלגתה היתה עתירת קשרים עם חברות תרופות, ואמרה סמים זה זה וזה וזה וזה" והמשיך "בבחירות הבאות אבחר בליצמן שאמר "אם זו תרופה, שימכרו את זה בבית מרקחת, מה כל כך מסובך?" וזה האיש שאני בוחר בו ולא בגרמן"

יריב אופנהיימר אומר "ליצמן צודק וצריך להיות קונצנזוס בעניין הזה אבל השאלה האמיתית שנמצאת על הפרק היא האם בסופו של דבר לאפשר גם לאנשים שאינם חולים, והאם לעשות ליגליזציה של סמים".

אבל עירית לינור לא נותנת לדיון לזלוג לשם: "תשמעו יא ערימת פרימיטיבים דפוקים, כל הקטע שהקנאביס זה תרופת הפלא והשמצות על חברות התרופות, תתביישו לכם. בזכות חברות התרופות המושמצות אתם חיים תוחלת חיים בעולם המערבי של 84 שנים. כל אלה שרק עישנו את הקוקה ואת הקנאביס מתו בתוחלת חיים ממוצעת של גיל 35. בלעדי חברות התרופות כולכם היתם מתים היום".

שמעון ריקלין עונה ומרגיע אותה "עירית יקירתי זה לא או זה או זה. אם יש אנשים שחושבים או מרגישים שסמים רפואיים  זה עוזר להם, ורופאים מאשרים את זה, צריך לאשר להם ולתת להם את זה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20