לאחר הסערה הציבורית שעורר המקרה של בעל החנות 'הנריס' במתחם שרונה מרקט בתל אביב שנקנס באופן קבוע כיוון שלא פתח את חנותו בשבת, אישרה היום (ב') ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של חברי הכנסת יגאל גואטה (ש"ס) ואחרים, לפיה מעסיקים או בעלי מתחמים מסחריים לא יוכלו לכפות על עסק או נותן שירות לעבוד ביום המנוחה שלו בניגוד לרצונו, לא יוכלו לדרוש ממנו פיצויים אם לא יפעל ביום המנוחה ולא יוכלו לבטל את החוזה שנחתם עמו.

מתחם שרונה מרקט
מתחם שרונה מרקט בתל אביב

 

לבקשת יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), ניתן יהיה לחייב עבודה בשבת של שירות החיוני להפעלת המתחם (כמו: אבטחה, חניון). ח"כ אלאלוף הדגיש כי יום המנוחה ייקבע על פי דתו של בעל העסק, ולא של בעל המתחם. החוק ייכנס לתוקף מיד עם פרסומו, לאחר אישורו הסופי במליאת הכנסת. ח"כ אלאלוף הדגיש כי יום המנוחה ייקבע על פי דתו של בעל העסק, ולא של בעל המתחם.

ח"כ גואטה הסביר בדיון קודם כי החליט ליזום את הצעת החוק בעקבות מקרה שהיה במתחם שרונה בתל אביב: "גינדי אחזקות קנסו באלפי שקלים בעל עסק במתחם שלא פתח את העסק שלו בשבת, על אף שהוא חילוני שרק ביקש לבלות בחיק משפחתו".

עו"ד איה דביר ממשרד המשפטים הדגישה כי החוק החדש יחול גם אם הרשות המקומית שבתחומה פועל בית העסק מתירה עבודה בשבת. "יש כאן פגיעה משמעותית בחופש החוזים. אנחנו מגבילים כאן גם חוזים תקינים שנחתמו בהסכמת שני הצדדים. זה מעורר קושי משפטי", התריעה.

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) בחר להימנע בהצבעה על הצעת החוק, על אף שהוא אחד מיוזמיה. זאת בשל התוספת המתירה לחייב שירותים חיוניים לפעול בשבת. "השבת היא מקור הברכה. אפילו לסוס וחמור צריך לתת לנוח יום בשבוע. חשוב כדי להגן על זכותו של אדם לשמור על השבת, גם אם חתם אחרת", אמר.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20