אישור חוק הגבלת פרסום ושיווק מוצרי עישון בישראל של חברי הכנסת יהודה גליק, איתן כבל ואיל בן ראובן הושלם היום (ב') סופית בקריאה שניה ושלישית. החוק, שעבר בתמיכת 45 ח"כים מכלל הסיעות לעומת מתנגד אחד, כולל בין היתר הרחבת איסור הפרסום ושיווק של מוצרי עישון, מחיל את הוראות החוק על סיגריות אלקטרוניות באופן מלא, אוסר הצגת מוצרי עישון בחנויות, קובע לראשונה חובת אריזה אחידה לכלל מוצרי העישון, מגדיל את שטח האזהרה מפני עישון על האריזה בלמעלה מפי שניים ועוד.

"החוק יציל מאות חיי אדם"

"זהו החוק החשוב ביותר שעבר בכנסת הזו", אמר בהתרגשות ח"כ יהודה גליק והיסיך כי זהו "חוק מהפכני אשר יציל מאות חיי אדם". כך הוא הגיב כאשר הבין אתמול כי הצעת החוק צפויה לעבור סופית במליאה:

ח"כ איתן כבל הגדיר זאת כ"בשורה אמיתית והיסטורית לסיים איתה את הכנסת ה-20". ח"כ איל בן ראובן הוסיף כי אישור החוק הגיעי "למרות הכוחות, האינטרסים והלוביסטים הרבים שניסו ללחוץ ולהכשיל" אותו.

ההצעה קובעת מגבלות על הפרסום, השיווק והמיתוג של חפיסות הסיגריה בישראל. כמו כן, נקבע שכל חפיסות הסיגריות יהיו זהות – הצבע: Pantone 448c, גוון של חום, שנחשב לצבע 'המכוער ביותר בעולם' בתקווה כי ידחה את הלקוחות ממוצרי הטבק המזיקים.

"כוחות, אינטרסים ולוביסטים רבים ניסו להכשיל". סיגריות. אילוסטרציה. צילום: pixbay

 

לדברי סגן שר הבריאות, ח”כ יעקב ליצמן, שתמך בהצעה, מדובר ב"מאבק עיקש שלנו נגד העישון ונזקיו". הוא המשיך ואמר כי "העישון הורג ונמשיך להוביל את המאבק בעישון לסוגיו ביד רמה. אני מברך את ח”כ איתן כבל, דודי אמסלם, יהודה גליק ויואל חסון על ההתעקשות להעברת שלבי החקיקה של החוק עוד לפני הבחירות".

ליצמן הוסיף כי "הנתונים האחרונים מצביעים על ירידה בשיעור העישון בישראל. אני מקווה ומאמין, שעם יישום החוק החדש המגמה תימשך ותתחזק".

באגודה למלחמה בסרטן ברכו על החוק: "אנו מברכים ומודים על החלטת הכנסת העשרים לאשר ברוב גדול את החוק לאיסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון. תודה לח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה ולחברי הכנסת יהודה גליק ואייל בן ראובן על הנחישות, ההתמדה והמסירות בקידום החוק שיתרום לבריאות אזרחי ישראל ויגן במיוחד על הדור הצעיר מפני התמכרות המקצרת את תוחלת החיים בכ- 10 שנים בממוצע.

זהו רגע היסטורי ומעתה החוק המעודכן ירסן באופן מובהק את שיווקם האגרסיבי של המוצרים הממכרים והממיתים בקרב בני נוער שלא תמיד מודעים לעובדה שהם מכורים ובכך יתרום באופן משמעותי לצמצום העישון הגורם למחלות רבות", לשון ההודעה.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20