מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק לתיקון פקודת בתי הסוהר לפיו ישללו ביקורים מאסירים ביטחוניים המשתייכים לארגון טרור המחזיק בשבויים ישראליים. את התיקון יזם חבר הכנסת אורן חזן (הליכוד), 58 תמכו 11 התנגדו ו-1 נמנע. כתע, תעבור ההצעה לוועדת הפנים.

"מאוכלסים בכפר נופש". מחבלים סועדים בתאם בכלא גלבוע ב-2013. צילום ערבי

 

הצעת החוק מבקשת לקבוע כי תישלל זכותו של אסיר ביטחוני לביקורים, למעט ביקור של עורך דין או נציג ארגון הצלב האדום הבין-לאומי, אם הוא חבר או מזדהה עם ארגון טרור המונע מנציג ממשלת ישראל, ארגון הומניטרי או בן משפחה לבקר אזרח ישראלי חטוף או שבוי המצוי ברשותו. אולם לשר לביטחון הפנים הסמכות, לאחר התייעצות עם שר הביטחון, להתיר ביקורים במקרים חריגים.

"מדינת ישראל מתמודדת עם ארגוני טרור המאיימים לפגוע באזרחיה בכל מקום וזמן. בשל היותה דמוקרטיה מתקדמת המחויבת לחוקים ולאמנות זכויות אדם בין-לאומיות שארגוני הטרור אינם מחויבים להם, נוצר מצב בלתי נסבל שארגוני הטרור, כאסטרטגיה, חוטפים ומחזיקים אזרחים ישראלים מבלי להתחשב בתנאיהם ומבלי לאפשר לבקרם, מה שמאוד פוגע במורל ובחוסן הלאומי של מדינת ישראל", נכתב בדברי ההסבר לחוק.

"מנגד, מדינת ישראל כן מאפשרת ביקורים לאסירים ביטחוניים החברים בארגוני טרור. הצעת החוק נועדה לתת מענה לחוסר ההלימה בין התנאים בהם מדינת ישראל מחזיקה את הטרוריסטים שפוגעים בה, ובין התנאים שבהם ארגוני הטרור מחזיקים את החטופים הישראלים: אברה מנגיסטו, הדר גולדין ואורון שאול".

"מה עם אחינו שבשבי החמאס?". הדר גולדין הי"ד, אורון שאול הי"ד, ואברה מנגיסטו יבדל"א

 

ח"כ חזן הסביר כי "העלות המטורפת שהמדינה משקיעה באכלוס מחבלי החמאס בכפר נופש בכלא היא מהכיס של כולנו. בזמן הזה הם מחנכים לטרור ואפילו מוציאים פיגועים מתוך בתי הכלא. אבל מה עם אחינו שבשבי החמאס? אין איש יודע. והם זוכים לביקורים, אוטובוסים מלאים שמגיעים מעזה. איך זה ייתכן שבזמן שיש כאן אנשים שזועקים על זכויות אדם של מרצחים פעם אחר פעם, אבל לא זועקים על זכויות אדם של בנינו. לא תיתכן מציאות שאנחנו לא יודעים מה עם הבנים שלנו".

ארדן: "חוסר הלימה משווע בין תנאי הטרוריסטים שמבקשים להשמידנו לבין התנאים בהם מוחזקים חיילנו ואזרחנו"

לדברי השר לביטחון פנים גלעד ארדן, "הצעת החוק הזו באה לתת מענה לחוסר ההלימה המשווע בין התנאים שבהם מחזיקה מדינת ישראל את אותם טרוריסטים שמבקשים להשמיד את המדינה, לבין התנאים בהם ארגוני הטרור מחזיקים את חיילנו ואזרחנו. הצעה זו מהווה עבורי גם סגירת מעגל מכיוון שהגשתי הצעה דומה כבר בכנסת ה-17, שלא הצלחתי להעביר בגלל גורמים משפטיים שטועים טעות מרה בהתנגדות שלהם".

עוד מוסיך השר לביטחון פנים, כי "עזה היא ישות עוינת, זה אזור של האויב. תושבי עזה לא יכולים להיכנס למדינת ישראל, אבל אם יש להם קרוביי משפחה שרצחו ישראלים, לפי ההיגיון המשפטי, הם יכולים להיכנס לישראל כדי לבקר את קרוביהם בכלא. מחר אולי נכניס גם אנשי חיזבאללה מלבנון. דבר כזה לא הגיוני, לא מוסרי ולא היה קורה בשום מדינה. אתם רואים את מחבלי דאע"ש עולים על טיסה לארה"ב כדי לבקר את אנשיהם בכלא?".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20