קבלת הפנים לראש ממשלת אוסטרליה, היום. צילום: לע"מ
קבלת הפנים לראש ממשלת אוסטרליה, היום. צילום: לע"מ

זה קרה לפני מאה שנים, הפלוגה האוסטרלית (והניו-זילנדית) ניצחה את הצבא העות'מאני במלחמת לבנון הראשונה. זה קרה בדרום הארץ והניצחון הזה היווה נקודת מיפנה היסטורית בהתיישבות היהודית בישראל ויש אומרים שתרם לכינונה של מדינת ישראל.

באוסטרליה, מתברר, מייחסים חשיבות רבה לקרב על באר שבע ובבתי הספר במדינה הרחוקה מלמדים את התלמידים על הקרב הזה. הקרב מביא הערב (ב') לישראל את ראש ממשלת אוסטרליה, מלקולם טרנבול. מחר הוא יגיע יחד עם ראש הממשלה נתניהו לשורת אירועים בבאר שבע. בין היתר – טקס התייחדות ותפילה בבית העלמין הבריטי בעיר, מצעד פרשים ברחוב העצמאות בעיר העתיקה ושיחזור הסתערות הפרשים בפארק נחל.

השר צחי הנגבי קיבל את פניו של ראש הממשלה טרנבול בנמל התעופה, וראש הממשלה נתניהו התייחס היום לביקור החשוב הזה: "אוסטרליה היא אחת הידידות הגדולות של ישראל. יחד אתו נציין 100 שנים לשחרור באר שבע על ידי כוחות אוסטרלים וניו זילנדיים."

גם מושלת ניו זילנד, פטסי רדי, הגיע לישראל לכבוד המאורע ובפתח הפגישה בינה לבין נתניהו נחתם הסכם בילטרלי בין שתי המדינות. כמו כן, סוכם על הסדרת קשרי התעופה בין ישראל לניו זילנד, וזאת בשורה לכל המטיילים שנאלצים לטוס בטיסות קונקשיין ליעד הפופולארי. בפגישה נדון גם שיתוף פעולה בתחומי הטכנולוגיה, סייבר, מדע ותחבורה.

מעבר לחשיבות ההיסטורית, יש כמובן גם משמעות דיפלומטית בביקור של שני ראשי המדינות האלה. ראש ממשלת אוסטרליה ידוע כתומך נלהב של ישראל, והמשמעות היא כמובן רחבה בעיקר לאור העובדה שבשנה האחרונה ישראל הידקה את יחסיה עם שורה של מדינות חשובות ברחבי הגלובוס ובהן: הודו, קפריסין, יוון, סין, מדינות אמריקה הלטינית ועכשיו גם אוסטרליה וניו זילנד.

רה"מ נתניהו ומושלת ניו זילנד פטסי רדי. צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ
רה"מ נתניהו ומושלת ניו זילנד פטסי רדי. צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20