החלטה אנטי ישראלית נוספת עלתה להצבעה הערב (ג') במליאת ארגון אונסק"ו בסיומה הוכרזה ישראל כ"כוח כובש" בירושלים, והעיר העתיקה הוגדרה כ"אתר מורשת עולמי שמצוי בסכנה".

למרות ריכוך משמעותי של נוסח ההחלטה, נשבר הקונצנזוס של הערבים ויותר מדינות הצביעו לטובת ישראל. ההחלטה התקבלה ברוב של עשר מדינות שתמכו לעומת שלוש שהתנגדו, שמונה מדינות נמנעו. נוסח ההחלטה מרוכך ביחס לשנה שעברה, לראשונה ללא הר הבית, והוא נצמד לפרק על ירושלים שאושר כפי שאושר בוועד המנהל האחרון.

מתוך "לפני כולם", ימים א-ה בשעה 19:30

המדינות שתמכו בהחלטה האנטי ישראלית והצביעו בעד: אזרבייג'אן, אינדונזיה, לבנון, תוניסיה, קזחסטן, כוויית, טורקיה, וייטאנם, זימבבווה וקובה. המדינות שעמדו לצד ישראל והצביעו נגד: הפיליפינים, ג'מייקה ובורקינה פאסו. נמנעו: אנגולה, קרואטיה, פינלנד, פרו, פולין, פורטוגל, קוריאה וטנזניה.

למרות שההחלטה התקבלה, מדובר על 11 מתוך 21 מדינות שלא הצביעו בעדה, מה שעודד את שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה הכהן. "יותר מדינות מזדהות עם ישראל שלא מוכנה לסבול שום רדיפה ושום החלטות פוליטיות נגדה ונגד העם היהודי גם אם הן עוברות ריכוך גובר מהצבעה להצבעה. תוצאות ההצבעה מהוות רוח גבית לקראת הקרב המשמעותי יותר בסבב הזה על רישום מערת המכפלה וחברון כאתר מורשת עולמי פלסטיני".

הודעת משרד החוץ: "עוד החלטה הזויה ולא רלוונטית של אונסק"ו, הפועל לשירות אויבי ההיסטוריה והאמת. ירושלים היא בירת הנצח של העם היהודי ושום החלטה של אונסק"ו לא תוכל לשנות את המציאות. עצוב, מיותר ופתטי. יש לציין כי ההחלטה אפילו לא זכתה לרוב קולות".

שר החינוך נפתלי בנט: "ההטעיות החוזרות ונשנות של אונסק"ו לא משנות את הקשר היהודי לירושלים או את המציאות בשטח. ירושלים הייתה בירת העם היהודי הרבה לפני שהאסלאם הגיח לעולם והיא תישאר בירת ישראל לנצח". בנט הוסיף: ״החלטתנו לנתק את הקשרים הישראלים לארגון ולפעול רק במימד הדיפלומטי, משקפות כיצד אונסק״ו הפך מארגון השומר על המורשת העולמית לכזה המשכתב אותו״, הוסיף השר בנט, המשמש גם כיו״ר הוועד הישראלי לאונסק״ו. ״במקום להגן על מאות אתרים המושמדים בידי האסלאם הקיצוני, כולל מסגד אל-נורי במוסול, אונסק״ו פועל נגד המדינה היחידה במזרח התיכון המגן על כל האתרים הקדושים ומאפשר לכולם חופש פולחן".

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון הגיב בזעם: "אין דבר יותר מביש מהקביעה של אונסק"ו כי המדינה היהודית היחידה בעולם היא 'כובשת' בכותל המערבי ובעיר העתיקה. אתמול סיירתי עם משלחת שגרירי או"ם מרחבי העולם בעיר דוד ובעיר העתיקה והסברתי להם על הקשר ההיסטורי בין העם היהודי לאתרים הקדושים שלנו. אף 'ועדת מורשת' מזויפת לא תוכל לנתק את הקשר בין עמנו לירושלים".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, הגיב להחלטה ש‏התקבלה באונסק"ו לפיה האתרים הקדושים בירושלים יוכרו כאתרי מורשת פלסטיניים: "אונסק"ו ממשיך לפעול כסוכן של הרש"פ וביחד הם מנסים ליצור היסטוריה מזויפת ולקעקע את הקשר בין היהודים והמקומות הקדושים בירושלים, זוהי עוד הוכחה לכך שאבו מאזן אינו רוצה בשלום אלא ממשיך את מסורת הכחשת ההיסטוריה בה החל מאז שהכחיש את השואה. התשובה שלנו תהיה באמצעות בנייה נרחבת בכל רחבי העיר וביסוס ריבונותנו בה".

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20